logo

Černá labuť

Body: 2, Hodnocení: Zatím neohodnoceno :(

Proč jsem si vybrala tuto knihu?

U této knihy mě zaujal nejvíce její název a stručný popis. Přišlo mi, že mě kniha bude bavit a těšila jsem se na ní.


Co jsem si z ní odnesla?

Pro mě nové spojení Černá labuť.  Je to událost, která je naprosto nečekaná, nepředvídatelná má významný dopad na společnost. Za můj život to byl třeba pád WTC, povodně 2002 a coronavirus. Naším cílem by měla být změna Černých labutí na šedé. Tedy ty události, o kterých víme, že o nich nevíme XD. Nejzajímavější věc, kterou jsem si z knihy odnesla je Jak se chovat jako investor v prostředí s černými labutěmi. Nassim Taleb má dva rozdílné přístupy. 1. Nedávejte peníze do středně rizikových investic. 85% investujte bezpečně (např. Státní dluhopisy) a jen 15% dejte do vysoko riskantního sektoru (např. Angel investment) Druhá možnost je odvážně investovat peníze a zároveň si je pojistit. Bohužel to vždycky nejde.


Jak se mi líbila?

Byl to děs. Bohužel nemůžu říct nic jiného, ale knihu bych nikomu nedoporučila. Je strašně dlouhá. Abych byla přesná, tak má 443 stran. To mi ani tak nevadilo, protože jsem zvyklá číst dlouhé knížky. Nejdelší, kterou jsem četla, It od Stephana Kinga, měla 1200 stran. Ale četla bych ji klidně dvakrát než si znova přečíst Černou labuť. Podle mě by šla zkrátit minimálně na polovinu, protože se v knize pořád opakují stejné věci dokola. Pokud vás toto téma zajímá, ale nechcete číst tak dlouhou knížku, koukněte se na tohle video: https://youtu.be/caPy0OZmXKs Dozvíte se tam vše, a ještě zábavněji jen ve 20 minutách.

Další věc, která mě zarážela byla arogantnost Nassima Nicholase Taleba. Autor všechno kritizuje, každého shazuje a pořád se vytahuje. Myslí si o sobě, že je nejchytřejší a všichni ostatní jsou hlupáci. Je to přesně člověk, kterého bych nechtěla potkat a vím, že bych se s ním nebavila. Ani jsem nedočetla tuto knihu, protože mě jen nudila a rozčilovala.


Spojitost s TAP:

Bohužel žádnou spojitost ani využití v Tiimi nevidím. Možná jen příklady, jak se nechovat k lidem.


Pokud vás moje esej neodradila, tak si knihu můžete stáhnout tady:

https://uloz.to/hledej?type=documents&q=%C4%8Cern%C3%A1+labu%C5%A5

">

Kniha: Černá labuť, Autor: Nassim Nicholas TalebHodnocení (Zatím neohodnoceno :(%):

Nový komentář:Komentáře (1):Adam Šulc - 30.01.2021 - 16:41


Líbí se mi, že jsi dokázala v eseji po přečtení knihy reflektovat na její využití a že jsi zapojila i další zdroje.

Další eseje:

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.10.2021

Kategorie: Vedení

Body: 0

16.10.2021