logo

Černá labuť

Body: 2, Hodnocení: Zatím neohodnoceno :(

"Černé labutě" - to jsou události, zdánlivě nemožné, ale probíhající.

Lidský talent muže proměnit všechny signály z prostředí na smysluplné informace. To umožnilo vytvořit vědeckou metodu, filozofovat o povaze života a vymyslet složité matematické modely.

Naše schopnost myslet a řídit svět neznamená, že jsme v tom dobří. Ve svých představách o něm máme sklon myslet úzce. Když jsme dospěli k jakémukoli soudu, držíme se ho.

Důvěra v rozsudky nás nutí odvodit koncepty mimo rámec systému pojmů, které jsme přijali jako pravdivé.

Události jsou někdy překvapivé, ne proto, že jsou náhodné, ale protože náš světonázor je příliš úzký. Taková překvapení se nazývají „černé labutě“ a mohou nás nutit přehodnotit obraz světa.

Než člověk poprvé uviděl černou labuť, všichni předpokládali, že jsou pouze bílí. Bílá barva byla považována za jejich nedílnou součást. Černé labutě jsou stejně běžné jako bílé labutě a stejně fatální jako bankrot v důsledku klesajícího akciového trhu.

Efekt černé labutě není pro každého stejný. Některé mohou být vážně ovlivněny, zatímco jiné si to ani nevšimnou. Přístup k relevantním informacím je důležitý: čím méně víte, tím větší je riziko stát se obětí „černé labutě“.

Lidé často dělají chybu při vytváření predikce na základě toho, co vědí o minulosti. Vzhledem k tomu, že budoucnost je odrazem minulosti, se mýlíme, protože proti našim předpokladům jde mnoho neznámých faktorů.

Nepřijímáme informace, které jsou v rozporu s tím, co již věříme a je nepravděpodobné, že by provedlo další výzkum. Pokud se však rozhodneme přijít na to, budeme hledat zdroje, které tyto informace zpochybňují.

Vzhledem k obrovskému množství informací, které denně dostáváme, si náš mozek volí pouze to, co považuje za důležité.

Nerozlišujeme velmi dobře mezi typy informací - „škálovatelné“ a „nerozšiřitelné“. Rozdíl mezi nimi je zásadní.

Rozdíl mezi škálovatelnými a nerozšiřitelnými informacemi je rozhodující pro získání přesného obrazu světa. Pokud se na škálovatelné informace použijí pravidla, která jsou účinná pro nerozšiřitelné informace, dojde k chybám.

Každý se chce vyhnout nebezpečí. Jedním ze způsobů je hodnocení a řízení rizik.

Nezáleží na tom, jak těžké se snažíme. Není možné přesně předpovědět jakékoli riziko.

Přestože neustále předpovídáme, jsme z toho špatní. Jsme příliš přesvědčeni o našich znalostech a podceňujeme naši nevědomost. Neschopnost porozumět a definovat náhodnost, a dokonce ani naše samotná povaha, přispívá k neúspěšnému rozhodování a vzniku „černých labutí“, tj. k událostem, které se jeví jako nemožné, a nutí nás přehodnotit myšlení světa.

Pro smysluplné předpovědi do budoucna, ať už se jedná o pojištění, investování, změnu zaměstnání atd., nestačí vzít v úvahu vše, co je „známé“ - to dává pouze částečné pochopení rizik. Místo toho si uvědomte, že něco nevíte, abyste zbytečně neomezovali informace, se kterými pracujete.

Kniha: Černá labuť, Autor: Nassim Nicholas Taleb



Hodnocení (Zatím neohodnoceno :(%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Adam Šulc - 26.02.2021 - 10:40


V eseji píšeš spoustu zajímavých myšlenek, což je super! Více by se mi ještě líbilo, kdybys v eseji reflektoval například na jejich konkrétní využití v praxi.

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

28.03.2024

Kategorie: Společnost

Body: 3

28.03.2024

Kategorie: Inovace

Body: 3

28.03.2024