logo

5 příčin selhávání týmu

Body: 2, Hodnocení: 80 %

Proč jsem si knihu vybral?


Knihu jsem si přečetl po vzdělávacím okénku Mývala, protože on nám ve zkratce předal asi ty nejdůležitější informace. Já si ale ovšem chtěl chtěl o tématu zjistit víc. Stálo to za to


Co jsem si z četby odnesl? Co jsem se díky knize naučil?


Knížka začíná příběhem z jedné americké firmě, která však přes své zisky nebyla nejlepší. Z těchto důvodu firma vyměnila generálního ředitele a místo něj nastoupila sice méně zkušená v oboru, ale za to ve vedení týmů zkušenější Kathryn. Z počátku je pouze sledovala na poradách, ale po nějaké době vyhlásila společný výjezd/ teambuilding, kde začala poukazovat na příčiny, kvůli kterém se dosavadnímu manažerskému týmu ani zdaleka neříká tým.


V knize je popisováno těchto 5 příčin:1. příčina absence důvěry

První nezákladnější problém nejčastěji pramení z nedostatku důvěry, což může mít několik následků. Například to, že když nebudu věřit všem členů, tak nebudu mít pocit, že se můžu svěřit a promluvit bez zbytečných narážek. Taky musí mít všichni členové pocit, že když něco řeknou, tak že to celý tým přijme a neodrazí bez jakéhokoliv zvážení. Během řešení této příčiny na TS jsme velice často zmiňovali "Safe space", které podle mě dost vystihují tuto příčinu.


2. příčina obavy z konfliktů

Tato příčina se nejčastěji popisuje situaci jako je tato: Nesouhlasím co můj team mate řekne, ale z důvodu třeba dřívějších nepokojů, nebo že mi je nepříjemné jít od konfliktu, nic neřeknu a radši zůstanu mlčet, abych nemusel nic řešit a tím se nedostával mimo komfortní zónu.


3. příčina nedostatek loajality

S touto příčinou se setkáme při týmovém rozhodování, kdy se může stát, že někdo jen slepě souhlasí s rozhodnutím aniž by vyjádřil svůj názor.


4. příčina vyhýbání se zodpovědnosti

Zde se nejedná o vyhýbání se zodpovědnosti za vlastní výsledky, ale za to, že neupozorňuji na neaktivitu nebo nedostatky ostatní. Toto vyhýbání se může způsobit nerovnoměrné zatížení týmu.


5. příčina lhostejnost k výsledkům

Zde se například bavíme o tom, když si tým stanoví nějaký cíl, ale třeba se nevysvětlí dostatečně a nejsou s ním všichni v souladu a tak upřednostňují cíle vlastní nad cíli týmovými.


Propojení s Tiimi


No jelikož jsme toto téma probírali dopodrobna na našich týmových TS, tak vidím toto jako hlavní propojení. U každého tématu jsme si dali i příklady a nasledné řešení, takže veřím, že to bude mí pozitivní vliv <3. + jsme díky Mílovi měli možnost si hromadně, procentuálně porovnat výsledky týmově a ne jen jako jednotlivci..... no prostě tak jak to mám rád.. tabulky buňky a tak :)


Závěr 


Kniha mi přijde dost výstižná a zároveň pokud tým bude trustit procesu, tak může i velice pomoc, takže se mi kniha velice líbí. Navíc se moc dobře četla takže devět tučňáků z deseti


Kniha: 5 příčin selhávání týmu, Autor: Patrick LencioniHodnocení (80 %%):

Nový komentář:Komentáře (1):Jana Švecová - 21.01.2021 - 10:59


:-D Ty jsi tučňák :-D. Tohle je velmi důležitá knížka a teorie, která vám pomůže projít jednotlivé vývojové fáze týmu. Hlídejte si tyto příčiny selhávání týmu, ať dostojíte svému prvnímu týmovému jménu ;-).

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

28.11.2023

28.11.2023

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

27.11.2023