logo

5 příčin selhávání týmu

Body: 2, Hodnocení: Zatím neohodnoceno :(

Proč jsem si vybrala tuto knihu?

Protože jsem hledala knihu na Týmové dovednosti a tohle byla jediná, kterou jsem našla na internetu. 😊

https://ndk.cz/view/uuid:1eb43a50-dc27-11e3-b110-005056827e51?page=uuid:e0058c70-e912-11e3-97c9-001018b5eb5c


Co jsem si z ní odnesla?

Kniha mi toho hodně přinesla. Napíšu sem mé poznámky, které jsem si při psaní knihy udělala. Samozřejmě bych mohla psát jaké jsou vlastně ty příčiny, ale to se dá najít v jiných esejích nebo na internetu a není to ta hlavní věc, kterou mi kniha dala.


·       Pravidla porady: Všichni musí být fyzicky i duchem přítomní. Musíme vnímat téma a zapojovat se do diskuse. Měli bychom psát poznámky na papír, a ne do počítače. Tohle mi třeba nedělá problém. Mnohem radši píšu rukou než ťukat do klávesnice.  A nemám ráda, když někdo během naší konverzace kouká do počítače.

·       Konflikt je důležitý. Jinak se porada neposouvá dál a neodcházíme z ní spokojeni. Ani nás to nebude bavit.

·       Vyslechnutí názorů všech lidí v týmu je důležité. Tenhle bod bych chtěla zdůraznit i na našem Dialogu. Občas se mi stává, že jsem v rozporu s někým v týmu a nevím, jestli to tak vidím sama nebo ne. Nevím, jestli je problém, v tom, že se spolužáci bojí svůj názor vyjádřit nebo je jim ve skutečnosti jedno jak ten konflikt skončí.  Rozhodně si myslím, že pokud svůj názor vyjádří všichni, tak bude jednodušší se na něčem shodnout a zároveň to všechny bude víc bavit.

·       Cíle aneb velký problém v našem týmu, který jsme nakonec zvládli vyřešit. Podle knihy je dobré si vytvořit kategorie v kterých si náš cíl určíme. A měnit tyto malé cíle každý měsíc. Slovem měnit myslím, plnit a stanovovat si nové. Tým v knize si později stanovil jen jeden celoroční velký cíl, ale musel se k němu postupně dopracovat.


Coach: Udělala jsem si také pár poznámek ke kouči, které bych chtěla přenést do našeho příštího training session. Jsou to teda postupy Kathryn a vím, že se každý kouč chová jinak. Přesto si myslím, že z toho může vzniknout zajímavá diskuse, která by mohla nás i Zdeňka posunout dál.

·       Čeká na odpověď i když je dlouho ticho. Někdo na to časem přijde.

·       Vyzve lidi, kteří nemluví a zeptá se ji na jejich názor.

·       Pomáhá nám se rozhodnout. Přemýšlí s námi.

·       Upozorňuje nás na chyby, kterých se dopouštíme.


Dále mi kniha dále hodně technik na vylepšení našeho týmu, které bych chtěla přinést jako téma do dialogu. Například hra Dějepis, Mayers-Briggs type Indicator (možná ho znáte jako 16 personalities), říct si naše slabé a silné stránky a mnoho dalších. Jejich seznam s vysvětlením se nachází na konci knihy. Doporučuji se na něj podívat.


Jak se mi líbila?

Kniha mě velice zaujala. Lehce se čte. Obsahuje poutavý příběh z pohledu kouče týmu. Je to jedna z mála knih, kterou bych doopravdy všem doporučila. Jediná věc, která mě mrzí je ta, že jsem si ji nepřečetla hned na začátku semestru😊.


Spojitost s TAP:

Všechno, co je v knize se dá využít při budování týmu. Takže pokud jste knihu ještě nečetli, hned si jí připište do svého čtecího plánu.Kniha: 5 příčin selhávání týmu, Autor: Lencioni, PatrickHodnocení (Zatím neohodnoceno :(%):

Nový komentář:Komentáře (1):Adam Šulc - 30.01.2021 - 16:44


Na eseji se mi moc líbí, že do ní zapojuješ rovnou poznatky z praxe a propojuješ je tak s teorií, což je super! V knize jsi si našla vlastní myšlenky, které chceš využít a některé jsi už využila a částečně na ně reflektovala. Super!

Další eseje:

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.10.2021

Kategorie: Vedení

Body: 0

16.10.2021