logo

7 návyků skutečně efektivních lidí

Body: 2, Hodnocení: Zatím neohodnoceno :(

Proč jsem si vybrala tuto knihu?

Podle mého názoru je strašně důležité, začít u sebe. Seberozvoj je jedna z nejpodstatnějších věcí v Timi. Na doporučení mých spolužáků jsem si tedy půjčila knihu - 7 návyků skutečně efektivních lidí. Chtěla jsem vyzkoušet, jestli návyky opravdu fungují.


Obsah?

Kniha obsahuje 7 metod / návyků. První tři návyky se označují jako návyky soukromého vítězství: Buďte proaktivní, Začínejte s myšlenkou na konec, Dejte přednost důležitým věcem. Dále v knize najdeme tři návyky veřejného vítězství: Myslete způsobem win/win, Nejdříve se snažte pochopit, Vytvářejte synergii. A nakonec poslední návyk, se kterým máme zvládnout všechny předchozí návyky: Ostření pily.


Zaujetí?

1) Být proaktivní znamená, že se chopíme iniciativy a uděláme vše, co je potřeba, abychom pomohly, k dosažení cíle, či uskutečnění věci. Opakem je reaktivita. Reaktivní lidé svádí vinu na genetiku, výchovu nebo minulost. Nechtějí se hlásit k odpovědnosti za své činy.

Chtěla jsem si proaktivitu vyzkoušet, v Timi se podle mého názoru proaktivitě hodně učíme. Snažila jsem se chopit proaktivity ze strany našeho týmu, dělala jsem prezentace, dobrovolné úkoly nebo podporovala TS otázkami PROČ. V HALO Theory jsem dostala 7 bodů do core. Utvrdila jsem se tak, že proaktivita skutečně funguje, protože mě moji spolužáci vnímají, jako článek jádra našeho týmu. Což je pro mě momentálně nejvyšší měřítko efektivity.

2) Nejdříve se snažte pochopit. - Tuto větu jsem také dlouho nechápala. Nedávno se mi však stalo, že se semnou pohádala moje velmi blízká kamarádka, kvůli nedostatku mého času. Vyčítala mi, že na ní kašlu, dokonce byla smutná z toho, že už mi na ní nezáleží. Snažila jsem se jí vysvětlit svůj postoj k mému nedostatku času. Mám nějaké povinnosti, které musím plnit například školu, koníky nebo práci. Volného času nemám tolik jako v létě, takže nemůžu chodit na párty každý den. Když jsem ji konečně vysvětlila, že momentálně mám volný jeden večer týdně a ona pochopila moje momentální maximum času. Konflikt skončil. Kdyby se mě snažila pochopit hned, žádný konflikt by nemusel nastat.


Závěr?

Tuto knihu velmi doporučuji, všechny návyky hrozně šetří čas a hlavně z vás dělají lepšího člověka. Těším se, až vyzkouším úplně všechny a budu je používat ve svém životě.

Kniha: 7 návyků skutečně efektivních lidí, Autor: Stephen R CoveyHodnocení (Zatím neohodnoceno :(%):

Nový komentář:Komentáře (1):Adam Šulc - 28.01.2021 - 14:36


Na Tvých esejích se mi líbí, že do nich zařazuješ propojení s praxí. Posouvá Tě to někam ve Tvém rozvoji a podnikatelské praxi?

Další eseje:

Kategorie: Marketing

Body: 0

28.02.2021

Kategorie: Učení

Body: 2

22.02.2021

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

22.02.2021