logo

7 návyků skutečně efektivních lidí

Body: 2, Hodnocení: 90 %

Jednou z prvních knih ze seznamu četby jsem si vybral 7 návyků skutečně efektivních lidí. Zaujal mě hlavně název. Protože jak jsem již psal v předešlé eseji o prokrastinaci, můj problém byl spíše v efektivitě mé práce. A jak rád věřím- vše souvisí se vším a hezky se to navzájem doplňuje.

   Kniha je hodně obsáhlá, ale je překvapivě dost přehledná. Je zde uvedeno několik příkladů, obrázků a vyskytuje se zde hodně přirovnání opět na příbězích ze života (ať už autorovi nebo jeho známých). To je jedna z věcí, které v knihách mám rád. Čtenář si totiž uvědomí spousty věcí a lépe se dokáže vžít do situace.

  Na začátku je uvedena definice návyků ve třech průnicích. Tím jsou znalosti, schopnosti a tužby. Znalost- vědět co dělat a proč to dělat, schopnost- umět to udělat, touha- motivace k tomu to udělat.

Před začátkem všech návyků se zde vyskytuje obrázek všech sedmi návyků a je rozdělen na soukromé vítězství, veřejné vítězství a nezávislost. Dále pod rozdělením můžeme vidět jednotlivé návyky.

Soukromé vítězství

1.     Buďte proaktivní

2.     Začínejte s myšlenkou na konec

3.     To nejdůležitější dejte na první místo

Veřejné vítězství

4.     Myslete způsobem výhra/výhra

5.     Nedříve se snažte pochopit, potom být pochopení

6.     Vytvářejte synergii

Nezávislost

7.     Ostření pily

Shrnutí návyků:

1. Buďte proaktivní: Jedná se o první návyk. V tomto návyku jde člověk dost hluboko do sebe, musí si uvědomit, co dělá a proč. Také jakým způsobem vše dělá. Měl by se na sebe podívat a zmapovat sám sebe. V tomto návyku se vyskytuje i příklad proaktivního jednání. Uvedu příklad reaktivního jednání a poté proaktivního, kdy proaktivní jednání je zde černě zvýrazněno (kdyby- budu, nemohu s tím nic udělat- jakým způsobem to mohu udělat, jsem prostě takový- mohu být jiný). Dalším zajímavým poznatkem z prvního návyku je okruh vlivu a okruh zájmu. Kdy se dozvíme že proaktivní lidé zabývají hlavně svým okruhem vlivu. Patří tam všechno co člověk může změnit a pracovat s tím.

2. Začínejte s myšlenkou na konec: Tento návyk se mi osobně hodně líbí. Je to opět hodně na zamyšlení a popravdě jsem s tímto návykem dost pracoval. A nejen já. Jedná se tu osobní poslání a role, které člověk představuje. Sepsání svého poslaní a rolí, ve kterých člověk vystupuje, může pomoct k lepší efektivitě. Dle mého názoru je to jeden z nejdůležitějších kroků. Protože bez poslání člověk neví, kam opravdu chce směřovat. Největší dojem na mě udělal příběh z jednoho hotelu, který zde autor popisuje. Hotel měl svou vlastní vizi (poslání) a všichni pracující dle této vize pracovali.

3. To nejdůležitější dávejte na první místo: V návyku se vyskytuje několik činností, které člověk denně dělá a jakým způsobem si každý organizuje čas. Tento návyk souvisí i s prokrastinací řekl bych, jelikož se zde vyskytuje několik typu jak organizovat svůj čas. Líbí se mi zde hlavně plánování času. Autor píše o cíleném plánování svého týdne, aby člověk měl přehled co je opravdu důležité a co ne. Ke konci kapitoly je zde uveden dvojí typ delegování a tím je delegování typy „udělej a delegování typu „správce“. Myslím si, že tento návyk společně s typy delegování se bude hodit celému týmu.

4. Myslete způsobem výhra/výhra:  Jedná se určitě o zajímavý návyk. Autor popisuje možné způsoby výhry. A také se dozvídáme, že existuje více možností než jen výhra/ výhra. Jsou to například (výhra/prohra, prohra/výhra, výhra). Popravdě jsem nikdy moc nepřemýšlel, jakým způsobem jednám. Na konci kapitoly jsem si ale uvědomil, že ne vždy jednám tím správným způsobem.

5. nejdříve se snažte pochopit, potom být pochopeni:  Jak už název návyku napovídá, jedná se především o schopnost empatie. Je zde uvedeno několik možností, jak s lidmi komunikovat. Tento návyk si myslím zaslouží znát každý. Především pak všichni, kteří pracují s lidmi. Tento návyk využívám. A od doby, co studuji Tiimiakatemia ještě daleko více. Ono celkově tento návyk hezky popisuje způsob komunikace v TA, a proto je mi tento návyk tolik blízký. Cílem je získat si lidi a umět s nimi komunikovat.

6. vytvářejte synergii: V tomto návyku se opět setkáváme se 4 i 5 návykem, aby vše do sebe mohlo zapadnout. Je to opět o komunikaci, porozumění, respektu a spolupráci. Líbí se mi opět uvedené příběhy. Tento návyk bude pro náš tým také velmi přínosný. A to především z důvodů rozdílných názorů, jiných zkušeností a i celkově povahou. Pokud se v týmu tento návyk osvojí, je tým daleko silnější.

7. Ostřete pilu: Tento návyk je posledním návykem, který je zde popsaný a vlastně je to jeden z nejlepších návyků. Je zde rozdělen do 4 dimenzí. (fyzická, mentální, duševní a společenská). Musím uznat, že bez těchto dimenzí by člověk nemohl správně fungovat a líbí se mi myšlenka, že každý člověk má tyto dimenze jinak nastaveny. Uvedu příklad na sobě. Co se týče fyzické dimenze tak se snažím hýbat a starat o svoje tělo. Ale od určité doby více než dřív. Moje mentální dimenze krásně doplňuje moji duševní. O tu duševní se zajímám nejvíce a společenskou jsem spíše naučil.

 

 Přečtením knihy 7 návyků skutečně efektivních lidí jsem si uvědomil spousty věcí. Musím říct, že jsem hned po dočtení chtěl začít číst opět. Kniha mi přirostla k srdci hlavně z důvodu, jakým stylem je napsaná. Čtu rád knihy, které člověka dokáží „nakopnout“. Tato kniha je nejlepším možným výběrem pro tento studijní program. Vyskytují se zde slova jako hodnoty, vize, poslání, komunikace, spolupráce, a to jsou všechno slova, které se pořád v našem studiu opakují. Navíc vymýšlení hodnot a poslání jsme si zažili na vlastní kůži. Upřímně vědět toto dříve, knihu bych už měl dávno přečtenou. Ale to je právě to, co je napsáno i v knize- chybami se člověk učí.

 Jaké návyky jsem vyzkoušel?

  Snažil jsem se všechny, ale díky studiu a celkové situaci se mi hodil návyk 2, návyk 5, návyk 6 (který se stále snažím co nejlépe zdokonalit už kvůli mému týmu), návyk 7. Snažím se pracovat na návyku 3 a návyku 4. A to hlavně, protože návyk 4 budeme potřebovat! 

Kniha: 7 návyků skutečně efektivních lidí, Autor: Stephen R. Covey



Hodnocení (90 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Křečková - 19.01.2020 - 13:41


Děkuji za otevřenost, jak si s některými návyky stojíš, jak je vnímáš, nebo jak se Ti propojují s týmem a TAP. Jsem ráda, že jsi zmínil okruh vlivu a zájmu. První návyk totiž není jen o proaktivitě, která většinou utkví v hlavě díky názvu prvního návyku. A stejně tak i u dalších návyků zmiňuješ více (organizování, plánování, delegování, a další pojmy, které jsi vypsal na konci eseje) Pevně doufám, že se posílí schopnost jednat výhra - výhra, že se soutěživost bude ovládána :-).

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

23.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

23.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

23.04.2024