logo

A přesto říci životu ano

Body: 1, Hodnocení: Zatím neohodnoceno :(

24.12.2019

I přesto říci životu anoViktor Frankl
Úvod:

Viktor Frankl byl odborným psychologem a psychoanalytikem, který přežil několikaleté uvěznění v koncentračních táborech v Rakousku. Viktorovi zemřela v koncentračních táborech téměř celá rodina. Během svého života v lágru se snažil zkoumat vliv koncentračního táboru na psychiku člověka a jeho dopad na osobnostní rysy. 

Proč jsem si vybral tuto knížku?


Zaujalo mě, jak Viktor Frankl dokázal přežít koncentrační tábor , během toho najít svůj smysl života a přitom dožit se poměrně vysokého věku. Také mě zajímalo, jak vypadal život v koncentračních táborech z úst člověka, co to prožil na vlastní kůži. 

Klíčové myšlenky. 


Hlavním cílem tohoto díla je poukázat jak je možný najít smysl života i v tak zdrcujících podmínkách a jak zachovat vnitřní svobodu. Autor dopodrobna vysvětluje jakými psychologickým fázi prochází vězně. Viktor jakožto psycholog a psychoanalytik, detailně popisuje veškeré procesy které se odehrávají během určitých fázi.


  • Příjezd do tábora - v této fázi vězeň si zažívá šok a následující zvědavost, ještě neuvědomuje co se stalo, a dokonce mysli, že za pár dnu ho osvobodí 
  • Život v lágru  - přichází každodenní apatie, vězeň postupně ztrácí naději, ztrácí chuť na život a začíná uvažovat o sebevraždě 
  • Osvobození - nejdřív dochází k vnitřnímu uvolnění, ale trvá několik týdnů a někdy i měsíců, než si člověk zbaví pocitu nebezpečí a záchvatu paniky a zoufalosti.


Nejdůležitějším úkolem bylo zachovat svou osobnost, nenechat po vlivem okolních podmínek  proměnit se v typického koncentráčníka, který se vzdal veškeré své důstojnosti a empatie nebo dokonce spáchal sebevraždu. 

Viktor si bojoval za svoji vnitřní duchovní svobodu, nedovolil lágru odebrat mu poslední věc, která mu patří a to je ho duchovní svobodu. Je důležitý si uvědomit, že vězňovi je odebráno naprosto všechno, a je ho duch je poslední bodem, který ho drží naživu. Právě proto Viktor zaznamenal duchovní růst, jelikož duch je jediné co mu zůstalo a celé ty 3 roky ho posiloval protože věřil,že se nesmí vzdát své budoucnosti i když nevěděl co ho čekalo , doufal že si ještě zažije štěstí. Nakonec to stálo za to. Poté co byl osvobozen, pokračoval ve psychoanalytice, prodal několik bestselleru a vzal si druhou ženu, s kterou spolu měli dceru.
Závěr:


Kniha je velmi inspirující a podle mě dokáže povzbudit člověka k překonání různých životních překážek. Mě kniha pozitivně naladila a připomněla mi,  jak moc důležitou roli v našem životě hraje naše duchovní stránka, kterou si často opomíjeme. Viktorův příběh je velmi silný a po přečtení nechal mě nějakou dobu v rozpacích. Klíčové myšlenky díla pro mě nejsou úplně nové, ale je dobrý si je připomenout, a podívat se na ní z jiného úhlu. Člověk i v ty nejsložitější a nejhorší chvíle ve svém životě si prostě musí věřit v budoucnost a vydržet,přežít a překonat veškeré životní překážky, protože ta budoucnost plná možnosti prostě za to stojí.


P.S. Btw to se může aplikovat i na problémy a překážky v týmu (demotivace,krizové situace,opakování stejných chyb a řada neúspěchů). Je potřeba je překonat a nevzdávat se , jelikož přece věříme, že v budoucnu nás může čekat hromada úspěchu a prosperity.Kniha: A přesto říci životu ano, Autor: Viktor E. FranklHodnocení (Zatím neohodnoceno :(%):

Nový komentář:Komentáře (0):Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

28.11.2023

28.11.2023

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

27.11.2023