logo

Alchymista

Body: 1, Hodnocení: Zatím neohodnoceno :(

Poslouchání audioknihy Alchymista mi připomnělo dětství, kdy jsem poslouchala pohádky vyprávěné Lukášem Hlavicou, který předčítal i mou verzi Alchymisty.


PŘÍBĚH

Kniha vypráví příběh pastýře Santiaga, jemuž se dvě noci v řadě zdál tentýž sen. Sen o pokladu u Egyptských pyramid. Santiago cítil, že by se mohlo jednat o nějaké znamení. Rozhodl se tedy vyhledat kartářku a vyptat se na svůj osud. Cikánská kartářka ho poslala poklad hledat a za svou službu si neúčtovala žádné peníze. Místo toho mu řekla, aby až poklad najde, jí dal část bohatství, které mu poklad přinese*.

Následně Santiago potkal ještě starce, který mu promluvil do duše. Dal mi ještě dva kamínky, které ho mají navést při jeho cestě. Ke konci jejich rozpravy se ukázalo, že stařec je moudrý král.

Santiago se tak rozhodl udělat první krok na své cestě k cíli. Prodal svou jedinou jistotu – stádo ovcí a vydal se do Afriky.

Po příjezdu do Afriky byl však oklamán a okraden místním podvodníkem a neměl tak peníze ani na cestu k pyramidám, ani na návrat domů. Začal proto pracovat u místního sklenáře.

Po nějaké době se začalo sklenářství dařit víc a víc. Santiago využíval příležitostí, sledoval situaci kolem sebe, vnímal potřeby ostatních lidí a jejich obchod tak vzkvétal.

Když už měl vyděláno dostatek peněz, vydal se na cestu do Egypta. K tomu bylo za potřebí překonat poušť. Přidal se tedy ke karavaně, která směřovala k jeho cíli.

Členem karavany byl také Angličan, který Santiagovi poprvé poví o alchymii. Angličan je charakter, který touží po svém snu, ale jeho mysl je uzavřená znamením a okolnímu světu. V tento moment Santiago začíná více vnímat „duši světa“ a zatouží po poznání a ovládnutí alchymie.

Po nějaké době dorazila karavana do oázy, neutrálního území. Zde Santiago potkal Fátimu. Ačkoliv v něm Fátima vzbudila plamínek lásky a on si myslel, že našel svůj poklad, tak se po té, co potkal Alchymistu, rozhodl jít za svým původním cílem.

V poušti měl Santiago vidinu, že na oázu útočí nájezdníci. Šel proto varovat starší. Ti jeho přesvědčení nedávali velkou váhu, ke konci se ho však rozhodli poslechnout. Díky Santiagově aktivitě a jednání tak byla oáza následující den při skutečném přepadení ubráněna.

Když Santiago doputoval k pyramidám, žádný zlatý poklad nenašel. Potkali ho při tom lupiči, kteří je mu vysmáli, jelikož i oni měli podobné sny, ale nejsou přeci tak hloupí, aby se kvůli němu plahočili přes kus světa. Následně ho zbili, okradli a nechali ležet v písku.

Po návratu si Santiago uvědomuje, že jeho skutečným pokladem opravdu byla Fátima.

*Je možné, že kartářka vůbec nemyslela na peníze, ale věděla, že ten pravý poklad bude láska, po které i ona sama touží.


MYŠLENKY

první krok – Nebát se udělat první krok a začít s něčím, co se může zdát naprosto nemožné a šílené.

vnímání okolí, příležitostí – Vnímat své okolí, indikovat problémy, snažit se vylepšit aktuální stavy.

cesta za cílem, vize – Když má člověk jasnou vizi a cíl, za kterým si jde, dokáže mnohem více a nesejde z cesty, než když se slepě vláčí světem.

">

Kniha: Slchymista, Autor: Paulo CoelhoHodnocení (Zatím neohodnoceno :(%):

Nový komentář:Komentáře (1):Adam Šulc - 26.01.2021 - 19:35


Zajímavé myšlenky, které jsi z příběhu vytáhla. Posunuly Tě někam dále? Pomohla Ti knihy v řešení nějakého problému?

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

25.09.2022

Kategorie: Učení

Body: 2

25.09.2022

Kategorie: Učení

Body: 2

22.09.2022