logo

Bohatý táta, chudý táta

Body: 2, Hodnocení: 95 %

09.01.2020

Bohatý táta, chudý táta


Proč jsem si tuto knihu vybral? 

Četbu této knihy zapříčinila povinná četba na střední škole v hodinách ekonomiky před dvěma lety. Z počátku se mi číst nechtěla, jelikož byla diametrálně odlišná od knih, které jsem do té doby četl. Ovšem kniha Bohatý táta, chudý táta, byla mou vstupenkou do světa jiného myšlení a jsem nesmírně rád,  že jsem si ji mohl přečíst ve svých 17 letech a ne později. Jak zmíním i v druhé eseji, myšlenky z této knihy se prolínají s myšlenkami z díla “Proč jedničkáři pracují pro trojkaře a dvojkaři pro státní správu”, kterou momentálně dočítám.



Základní charakteristika knihy

Pan Kiyosaki vypráví o tom, co ho naučil jak bohatý (otec jeho nejlepšího přítele), tak chudý táta (vlastní otec). Snaží se vysvětlit lidem, co by měli udělat pro to, aby byli bohatí. Smyslem díla je vysvětlení základních myšlenek, které když pochopíme a použijeme v praxi, nás mohou dostat z „krysího závodu“ a přinést nám pasivní příjem. Hlavní myšlenkou je nakupování aktiv namísto pasiv a přehození myšlení. K tomuto může perfektně posloužit hra Monopoly či CASHFLOW od samotného autora.



Myšlenky v knize, které mě zaujaly

Nikdy neříkejte, že si to nemůžete dovolit. Zeptejte se, co máte udělat pro to, abyste si to mohli dovolit. - Pokud si pokaždé řekneme, že si něco nemůžeme dovolit, nebude nám to dávat cíl a podněcovat naši snahu cokoliv změnit. Jde zase, jak jsem zmiňoval v jiných esejí o změnu nastavení mysli.

Hlavní je hledět si svého -  Na začátku si má člověk najít dobře placené zaměstnání a vydělané peníze investovat do aktiv, ať už na to má kdokoli jakýkoliv názor. Kniha se celou dobu dotýká rozdílů mezi aktivy a pasivy. (Není myšleno jako v účetnictví)

Bohatí lidé si dopřávají luxus jako poslední, zatímco chudí a střední třída ho kupují jako první. Bohatí lidé investují vydělané peníze do aktiv (nemovitosti, akcie…), která jim pak vydělají na pasiva či další aktiva. Chudí lidé a střední třída si za vydělané peníze koupí pasiva. Zatímco se budou bohatým lidem splácet pasiva (auto) z aktiv, střední a chudší třídě z koupě auta přibude jen další finanční břemeno.

Nepracujte pro peníze. Nechte peníze pracovat pro vás. - Myšlenka, která mi přijde jako hlavní v tomto díle. Díky tomu se mi vryla nejvíce do hlavy. 

Korporace jako nástroj bohatých. - Korporace mají menší daně. Své finance mohou investovat a tím si snížit daňové náklady. (Týká se to danění z odlišných segmentů práce)

Krysí závod - Myslí se tím koloběh lidí ze střední vrstvy. Jsou sice vzdělaní, ale pracují pro peníze, které jim zaplatí účty. Mají takzvané “klasické vzdělání” ale nikoli vzdělání “FINANČNÍ”. Autor tvrdí, že čím více člověk vydělává, tím více utrácí a tak roste jeho dluh. Jedinci se sice zvýší plat, ale on o to více utratí, takže je ve nekonečném koloběhu vydělávání a splácení.

Školství je navrženo tak, aby “vytvářelo” dobré kvalitní zaměstnance, nikoli podnikatele - Kvůli tomu si autor neustále stěžuje, že ve školách nelze naleznout správné finanční vzděláním a proto jsou lidé z velké většiny finančně negramotní, protože by museli jít vlastní cestou a udělat něco navíc, aby se o financích naučili víc přemýšlet.


S čím souhlasím, proč?

Dovolím si říct, že souhlasím de facto se vším, co je v knize napsáno. Tato kniha pro mě bylo vstupem k tomu, abych začal jinak smýšlet, kdybych si ji nepřečetl, nikdy bych nebyl tam, kde jsem teď a neměl takovou vizi a cíle.  Také souhlasím s praktikami, se kterými nás autor seznamuje a když se jedná o nějakou “kličku”, vždycky je legální. Také chci ještě jednou ocenit pana Roberta Kiyosakiho, za jeho schopnost vzít myšlenku a zformulovat ji do nejlépe pochopitelné podoby ukázené na příbězích z jeho vlastního života. 


S čím nesouhlasím, proč?

Nelíbí se mi, jak pan Kiyosaki píše o střední a chudší třídě tak, že tito lidé nemohou být nikdy spokojení a namísto toho jsou ziskuchtiví a chamtiví, jelikož pracují čistě pro peníze. Osobně znám totiž lidi, kteří v kvadrantu Z (zaměstnanci) být chtějí, jelikož je jejich práce baví, naplňuje  a nepotřebují víc, protože nejsou tak ambiciózní co se cílů týče.


Závěr

Asi nelze polemizovat nad tím, zda-li se mi tato kniha líbila či nikoli, jelikož je to jasné ANO (ačkoli tuto politickou stranu opravdu nemusím :-) . Jsem velmi rád, že jsem tuto knihu četl ještě na střední škole a vím, že vědomosti, smýšlení a mé rozhodování je od té doby ovlivněno, a to dobrou cestou.

Kniha: Bohatý táta, chudý táta, Autor: Robert T. Kiyosaki



Hodnocení (95 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Křečková - 15.01.2020 - 16:25


Esej strukturovaná jako vždy :-). Moc ráda bych se dočetla, jak je taková kniha hodnotná pro studium v TAP, pro založení a vedení týmové společnosti.

Další eseje:

Kategorie: Koučování

Body: 2

24.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

24.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

23.04.2024