logo

Bohatý táta, chudý táta

Body: 2, Hodnocení: 92.5 %

07.01.2020

Bohatý táta, chudý táta

Robert Kiyosaki, Sharon Lechter


Tato kniha se snaží propagovat změnu finančního smýšlení skrze příběh chlapce. Ten má biologického otce velmi vzdělaného, ale přesto chudého s klasickým zaměstnaneckým smýšlením. A druhého "otce", nebo spíše mentora, který má hlavně finanční vzdělání, díky čemuž je bohatý. V příběhu zjišťuje proč tomu ta je a sám si vybírá životní cestu svého mentora.


Jaká jsem měl očekávání?

O této knize jsem se dozvěděl jsem se dozvěděl stejně jako o knize "7 návyků skutečně efektivních lidí". To znamená, že jsem o nich slyšel vícekrát z vícero zdrojů a bohužel i ze zdrojů podle mě negativních, jako například na různých seminářích, “které vám změní život“. Přičemž ty semináře jako takové se odkazovaly také i na tuto knihu, ale jejich hlavní cíl byl vnutit vám nějaký produkt, službu a hlavně z vás vytahat co nejvíc peněz. Z toho jde vidět, že jsem se dostal ke knize se značnou skepsí o její přínosnosti.

A opět jsem si uvědomil hned na začátku knížky to, že se tyto myšlenky dají vyložit různě a tudíž se tím kniha dá do jisté míry zneužít. Jednotlivé myšlenky této knihy jsou velice zajímavé a pokud je nemáte spojené s nějakou manipulací třetí strany, která se vám snaží vyložit knížku po svém, tak jsou podle mě i velice přínosné.


Co jsem si z knihy odnesl?

První co jsem si z knihy odnesl je, další uvědomění si toho, jak jednoduše se dají některé myšlenky zneužít a vyložit tak jak se to zrovna hodí.


Druhé co jsem si z knihy odnesl je, další pohled na finanční gramotnost a na rozdílné smýšlení lidí na finance


Jaké myšlenky se mi nejvíce zalíbily?

(Učení z chyb je jedna z nejefektivnějších forem učení) To se často popisuje na vystudovaných a méně vystudovaných lidech. Přičemž ti více vystudovaní tíhnou k jiným formám učení, které často spadají do takzvaného "učení se nazpamět". To je spíše připravuje k tomu se nechat zaměstnat a pracovat pro peníze. Kdežto ti méně vystudovaní tíhnou právě k učení se z chyb, a proto pokud zvolí správnou životní cestu, tak jsou spíše připraveni pro to, aby peníze pracovali pro ně. Myslím si, že se osobně z chyb učím neustále a snažím si to lépe uvědomovat.


(Bohatí lidé neprioritizují pohodlí) To jde často pozorovat tak, že bohatí lidé pracují dokud není hotovo, kdežto chudí udělají co nejméně můžou (například splní pouze spodní limit, který jim zaměstnavatel určí). Zde si myslím, že mám priority dané víceméně správně.


(Je snadné zůstat stejný) Jenže snadná cesta málokdy vede k velkému úspěchu a jedna z nejvýhodnějších vlastností člověka je flexibilita. Tato myšlenka mě opět přesvědčuje o tom, že konzervatismus je negativní vlastnost člověka. Já, jakožto silně liberálně smýšlející člověk, si této chyby u sebe všímám poměrně málo.


(Je rozdíl mezi dočasným strádáním a chudobou) Z dočasného strádání má člověk spoustu šancí se dostat, ale chudoba znamená, že už tu myšlenku vzdal. Já osobně jsem své sny ještě nevzdal a snažím se za nimi jít jak jen to jde a udržovat je jako jednu z možností.


(Bohatí investují svoje peníze a utratí, co jim zůstane. Chudí lidé utratí svoje peníze a investují to, co jim zůstane.) Tato myšlenka ukazuje úplně opačné priority a jiný pohled na budoucnost. Tady jsem já osobně docela nerozhodnutý o svém postoji k této myšlence, protože považuji většinu věcí jako investici i přestože by se to někomu mohlo zdát jako utrácení. Ale možná jde právě o jiný pohled na věc a ne nutně zbavování se peněz jiným způsobem...


(Otázka "Co mám udělat pro to, abych si to dovolit mohl?" raději, než odpověď "Nemůžu si to dovolit.".) Z této myšlenky je vidět jak odlišné smýšlení dokáže člověku vytvořit naprosto odlišnou životní cestu. Podobné nastavení smýšlení se u mě občas střídá a ne vždy si pokládám otázku, ale rovnou si odpovím.


(Cashflow kvadrant) To je kvadrant rozdělující lidi podle jejich finančního smýšlení v závislosti na čase. Pomocí toho jsem si rozdělil lidi ve svém nejbližším okolí a podle toho se s nimi nyní snažím komunikovat


Shrnutí:

V knize se objevuje pár důležitých pohledů na finance, které určitě stojí za přečtení.


Kniha: Bohatý táta, chudý táta, Autor: Robert Kiyosaki, Sharon Lechter



Hodnocení (92.5 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Václav Švec - 20.01.2020 - 14:01


Hezky strukturovaná esej, opět obsahuje nové termíny, resp. znalosti, které ti přinesla. To se mi líbí. Nicméně ze shrnutí cítím, že jsi knihou nebyl úplně nadšený. Pletu se? Také se mi líbí, jak se s nově získanými pojmy poměřuješ. Zkusíš to i přes ATP v některém projektu?

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 3

24.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

24.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 1

24.12.2024