logo

Bohatý táta, chudý táta

Body: 2, Hodnocení: 70 %

11.01.2020

Bohatý táta, chudý táta


             Žánr: Literatura naučná, obchod a ekonomie

             Děj: Cesta k finanční svobodě

             Vypravěč: Syn chudého táty - RobertProč jsem si vybral tuto knihu?

 

Zatím jsem se knihám o ekonomii spíše vyhýbal, protože jsem měl jisté předsudky o tomto žánru a celkově pohledu na důležitost peněz v životě. Kniha mi byla doporučena spolužákem a dle recenzí jsem usoudil, že by mohla být dobrou vstupní bránou do tohoto žánru.


Koncept knihy

 

Kniha mě v úvodu vtáhla do děje příběhem o malém chlapci Robertovi, který se musí rozhodnout čí názory jsou pro něj ty nejlepší. Jelikož „má dva otce“ Chudého tátu – akademik s konzervativním uvažováním a Bohatého tátu – podnikatel s liberálními myšlenkami. Postupně nenásilnou formou vysvětluje, jak fungují peníze a co udělat pro to, aby vaše peníze vydělávali další peníze, tak abyste se za nějaký čas stali finančně nezávislými.


Hlavní myšlenka knihy

 

Na začátku objasňuje psychologii lidí ohledně peněz. Lidi se příliš bojí mluvit o penězích, a to je špatně. Čím víc o tom mluvíme, tím více se vzděláváme.

             „Strach přiměje člověka vydělat peníze, strach ale nezmizí, přijde nový, strach že přijdu o peníze, které jsem vydělal“

             „Nepracuj pro peníze, nech peníze pracovat pro tebe“. Klíčové je, co uděláte s penězi, když je dostanete výplatou. Měli byste se snažit investovat co nejvíce do aktiv a co nejméně do pasiv.


Aktiva x Pasiva

             Váš seznam aktiv by měl převyšovat list pasiv.

 Pasiva: Většina lidí dostane plat a koupí si za něj nové auto, elektroniku atd. v 99% případů jde těmto věcem cena pouze dolů, navíc tyto věci spotřebují benzín, elektřinu atd. Takže jenom je vlastnit a používat stojí další peníze.

Aktiva: Spořící účty, Termínované vklady, dluhopisy, cenné kovy

             Nemovitosti, pozemky – tady to může být sporné, váš dům ve kterém bydlíte je pasivum, protože platíte peníze za jeho údržbu a nic vám nevydělává. Pakliže ho pronajímáte nebo na něm jinak vyděláváte, je to aktivum.


Jak ušetřit na daních?

             Kniha vám dá v podstatě návod, jak ušetřit na daních pro stát. Měli byste založit korporaci (společnost) -> společnost vydělá peníze -> utratí co může(firemní náklady, notebook, auto atd.) -> a až zbytek zdaní


Školství

 

Je navrženo tak, aby vytvářelo kvalitní zaměstnance a ne podnikatele. Proto je potřeba se vzdělávat sám z knih a zkušeností a nebo se střetávat mimo školu s lidmi finančně vzdělanými (v knize to je Bohatý táta)
S čím v knize souhlasím?

             Souhlasím s většinou, co je v knize řečeno. Aktiva – budu se snažit si vybudovat co největší portfólio aktiv, abych měl co nejdříve pasivní příjmy.

             S myšlenkou, že je potřeba se v tomto oboru stále vzdělávat a umět zacházet s penězi. „Peníze přijdou a odejdou, ale když víte, jak pracují, získáte nad nimi moc a můžete začít budovat bohatství“. S tím souvisí i pojmy být chudý (trvale) x být bez peněz (dočasně). Pakliže jste finančně vzdělaný, nejste nikdy chudý.


S čím v knize nesouhlasím?

             Často mi vadila až příliš velká kritika zaměstnanců a akademiků. Dle mého názoru může být člověk maximálně spokojený, aniž by byl 100% finančně nezávislý, je to o prioritách a o tom co vás dělá opravdu šťastnými.


Závěr

             Kniha mi dala hrozně moc a mohu ji jen doporučit. Je vhodná jako vstupní brána do tohoto žánru. Inspirovala mne koukat se po možnostech investovaní (tvoření aktiv). Celkově mi dala trochu nový mindset


Martin Vaško

TA

Kniha: Bohatý táta, chudý táta, Autor: Robert Kiyosaki, Sharon LechterováHodnocení (70 %%):

Nový komentář:Komentáře (1):Václav Švec - 20.01.2020 - 13:56


Líbí se mi, jak je esej strukturovaná. Asi se budu opakovat, ale zkusil bych více využít přenos ATP. A líbí se mi to, s čím v knize nesouhlasíš. ;) Díky, že ses zastal akademiků. :D

Další eseje:

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.10.2021

Kategorie: Vedení

Body: 0

16.10.2021