logo

Bohatý táta, chudý táta

Body: 2, Hodnocení: 65 %

02.11.2020

Bohatý táta, chudý táta - Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne

Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter


Proč tuto knihu?

O této knize jsem slýchávala horem dolem už cca poslední 2 roky, takže když jsem ji uviděla v seznamu četby, věděla jsem, že to bude jedna z prvních knížek, které si budu chtít přečíst. Je to asi i proto, že posledních pár let vyhledávám knížky na téma seberozvoj, a tak i tato knížka byla na mém seznamu ještě dříve, než jsem do Tiimi nastoupila.


Děj

Autor se snaží poukázat na problém dnešního vzdělávacího systému, který vychovává dobré a kvalifikované zaměstnance, kteří ale často padají do tzv. "krysího závodu", protože nemají dostatečné finanční vzdělání. Co se ve škole učí - jak pracovat pro peníze, ale ne jak peníze mohou pracovat pro nás. Příběhově kniha popisuje autorovo vyrůstání a rozdíl mezi jeho akademicky vzdělaným otcem a otcem jeho kamaráda. Ten nemá tak vysoké vzdělání, zato ovládá finanční gramotnost, kterou oba chlapce od útlého věku učí.


Co jsem si z knihy odnesla?

Nejprve investovat do vzdělání. Jak je důležité ze začátku hledat práci spíše kvůli tomu, co chceme, aby nás naučila, ne pro to kolik vyděláme. Rozdíl mezi profesí a byznysem. Neúspěch inspiruje vítěze a poráží poražené. Zvyšuj svá aktiva a snižuj pasiva. Aktiva tě dělají finančně nezávislým. Peníze jsou jenom myšlenka. Hlídejme si své myšlenky, je to velice mocný nástroj. Plať první sobě - i kdybys neměl mít peníze na to zaplatit ostatním - bude to v tobě probouzet tvého finančního génia. Hlídej si své myšlenky, na místo nemůžu si to dovolit, se vždy ptej "Jak si to mohu dovolit?". Zaměř se na své finanční IQ - účetnictví, investování, porozumění trhu, zákony (daňové výhody). Daruj a budeš obdarován. Platí to na peníze, úsměv, lásku, přátelství,... I když je v nějaké situaci těžké první darovat, probouzí to v nás štědrost a ta je klíčem k mnohému. 


Závěr

Kniha je dobrým broukem do hlavy, co se týká utrácení našich financí. Velice mě překvapilo, ke kolika mnoho principům jsem byla od mala vedená a u kolika mnoho mám stále rezervy.

">

Kniha: Bohatý táta, chudý táta , Autor: Robert T. Kiyosaki, Sharon L. LechterHodnocení (65 %%):

Nový komentář:Komentáře (1):Jana Švecová - 05.11.2020 - 18:56


Skvělý základ k jedné z prvních zkoušek v tomto roce :-). Snad brzy najdeš uplatnění ve vaší společnosti.

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

14.06.2021

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

14.06.2021

Kategorie: Učení

Body: 0