logo

Emoční inteligence

Body: 2, Hodnocení: 85 %

10.01.2020

Proč jsem si tuto knihu vybral?


V mém learning contractu mám, že bych se chtěl naučit lépe delegovat úkoly, věřím, že zlepšení mé emoční inteligence je první krok k tomu, jak se v delegování zlepšit. Jsem si vědom toho, že mám občas problém se sledováním vlastích i cizích pocitů nebo emocí a využíváním těchto informací ve svém myšlení a jednání.

 

Které myšlenky mne zaujaly a jsou vhodné v Team Academy a při delegování činností na ostatní?


Optimální plánování cílů:

 

Při plánování osobních cílů je podstatné, abychom svůj osobní rozvoj popisovali pozitivně. Také je důležité nepopisovat samotný proces, ale konečný cíl.


Například věta „Bojím se, že když na někoho budu delegovat nějaký úkol, tak ho neudělá tak kvalitně jako já“ mi moc nepomůže, jelikož je hlavní myšlenka zaměřena na strach. Mnohem lepší je zformulovat větu například takto: „Když budu delegovat nedůležité úkoly, tak budu mít více času na řešení důležitějších věcí.“


Se změnami začněte u sebe:

 

Když si stanovíme velké cíle, můžeme uvést do pohybu řadu věcí a také začneme rozvíjet naše sebevědomí. Přijdeme totiž na to, že s vlastnostmi a schopnostmi, kterým jsme se dosud věnovali a rozvíjeli, můžeme dosáhnout jen toho, čeho jsme již dosáhli. Pokud se tedy v životě chceme posunout dále, je klíčové, abychom začali rozvíjet nové vlastnosti a schopnosti.


V learning contractu mám za cíl delegovat úkoly na ostatní – výsledku nedosáhnu, aniž bych se v této oblasti aktivně vzdělával.

 

„Zkuste si každý den ráno položit otázku, co byste dnes udělali jinak než kdykoli předtím ve svém životě, abyste se posunuli blíže ke své osobní vizi.“

 

Strachu se můžete rychle zbavit:


V knize se popisuje technika, která se využívá k rychlé léčbě fobií a v odborné terapii. Je založena na tom, že si uvědomíme obraz obávané situace a poté si představíme, jaké lepší pocity mohou nastat, když tento obraz cíleně změníme. Mít strach totiž znamená, že jsme si s nějakým vnitřním obrazem spojili právě pocit strachu.


Zákon rezonance:


I když o tom mnoho lidí neví, tak každý z nás je neustále v interakci se vším, čím se obklopuje. Život funguje tak, že neustále vyzařujeme určitou energii, které kolem nás koluje a přitahuje do našeho života různé věci. Tento zákon skvěle funguje v Team Academy, jelikož uvnitř naší komunity panuje pozitivní energie, tím pádem se kladná energie přenáší i na jednotlivé členy.


Opusťte svoji komfortní zónu:


Většina lidí má poměrně malou komfortní zónu, což znamená, že zkouší relativně málo nových věcí a jen málokdy se odváží opustit prostor, na který jsou zvyklí. Pokud se chceme v životě posunout a budovat si větší sebevědomí je důležité abychom nápadně opouštěli komfortní zónu. Je to také skvělá možnost, jak zaznamenat probíhající změnu, budeme totiž dělat věci, na které bychom si dříve netroufli.


„Když Téčko nerado komunikuje s klienty po telefonu, je důležité, aby si to vyzkoušelo, opustí tak svoji komfortní zónu a posune ho to dále.“


Přesvědčte druhé:

 

Je vhodné si uvědomovat jaké formulace při projevu zvolit, abychom dostatečně motivovali ostatní. Když Téčko řekne „V příštím měsíci musíme mít založené družstvo.“ Pro většinu týmu tato formulace nepředstavuje velkou motivaci, jelikož na tyto „modální operátory“ nereagují. Lépe fungují například aktivní výrazy „Budeme…“ nebo „Uděláme…“, podněcují totiž k aktivitě celého týmu.


Vyjadřujte lásku a uznání:


Druhého vždy jistě potěší, když mu vyjádříme uznání, oceníme jeho práci nebo mu dáme pozitivní zpětnou vazbu k něčemu, co se nám na něm líbí. Také je důležité vážit si svých úspěchů a nereagovat na pozitivní zpětnou vazbu odmítavým gestem například „Ale to je maličkost!“ - je to jen projevem méněcennosti a znak nedostatečného uznání vůči sobě samému. Proto takové gesta nepoužívejte a užívejte si každé pochvaly co nejvíc můžete.


Co se mi na knize líbilo?


Kniha mi přinesla mnoho nových informací v oblasti, kterou jsem se nikdy před tím v životě nezabýval a věřím, že mi pomůže nejen při delegování úkolů, ale i v každodenním životě.


Co se mi na knize nelíbilo?


Některé části byly z mého pohledu nudné a moc popisné, takže se mi kniha nečetla moc dobře, některé kapitoly jsem k úplnému pochopení musel číst dvakrát.





Kniha: Emoční inteligence, Autor: Pletzer Marc A.



Hodnocení (85 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Křečková - 19.01.2020 - 14:06


Esej zase skvěle strukturovaná a děkuji za propojení s TAP. Jakým způsobem své myšlenky přeneseš do týmu, k životu? Pobavilo mě Tvé propojení s learning contractem :-D... Doufám, že mi dáš s odstupem času vědět, jestli Ti to opravdu pomohlo právě ve schopnosti delegovat. To by pak pro mě bylo příkladem k Einsteinovu výroku "The significant problems we face today can't be solved at the same level of thinking we were at when we created them."

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

28.03.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

28.03.2024

Kategorie: Učení

Body: 1

28.03.2024