logo

Finanční řízení

Body: 2, Hodnocení: 80 %

23.09.2020

Rychlokurz podnikových financí

Tomáš Nekvapil


Důvod motivace k přečtení


Knihu jsem začal číst, jelikož mám na starosti finanční vedení InviTAPu a chtěl jsem se v této oblasti více vzdělat, abych nebyl jen pouhou účetní. Navíc jsem viděl skvělou možnost aplikování teorie do praxe skrze firmu a projekty.


O čem kniha je


Kniha probírá stránky finančního řízení od úplných základů, jako je kalkulace ceny, přes investice a cashflow až po složitější účetnictví a porozumění účetním závěrkám. U první kapitoly jsem jednou knihu už odložil, protože mi přišlo, že slyším výklad látky ekonomie 2. ročníku SŠ, ale nakonec jsem se ke knize vrátil a musím říci, že po tak slabém úvodu jsem takové množství know - how, které následovalo, opravdu nečekal.


Zajímavé myšlenky a fakta


Cenová kalkulace a investice = Dvě základní stavební složky úspěšného podnikání. Osobně bych ještě doplnil funkční interní procesy a dobrý marketing.

Náklad obětované příležitosti - Musíme jej vždy zvážit při posuzování výhodnosti investice, bez něj nevíme, zda jsem zvolili nejlepší investiční příležitost.

Křivka životního cyklu - Ukazuje nám, že při investici např. do nového stroje ze začátku užitek nedosahuje maximální možné hodnoty, jelikož se nejprve musí stroj správně zavést a zaměstnanci se s ním musejí naučit pracovat.

Ztráty ze začátku používání nové technologie - Tím, že zaměstnanci se musí nejprve naučit s novou technologií přináší větší provozní náklady a to nám negativně ovlivňuje výhodnost investice

Odpisy - Správně nastavené odpisy nám ušetří spoustu trápení při cenové kalkulace i při oceňování investic. Když je nastavíme příliš pesimisticky, budeme mít slabší hospodářské výsledky první roky užívání a až nám začne stroj přesluhovat, tak se nám rapidně zvednou zisky. Pokud je nastavíme příliš optimisticky, tak sice budeme mít slibné hospodářské výsledky první roky, ale poté budeme čelit náhlým výdajům za opravy nebo nákup nového stroje.

NPV - Vzorec na výpočet investiční čisté přidané hodnoty. Nejprve si řekneme, na kolik let investice bude, poté odhadneme přidanou hodnotu za každý rok a tu následně z diskontujeme. Pak sečteme zdiskontované hodnoty za každý rok a odečteme počáteční investici. Pokud je NPV > 0, tak se jedná o výhodnou investici.

NPV na 2 roky = 1.rok / (1+diskont) + 2.rok / (1+diskont) - vklad

Diskontní faktor - Je dobré použít procenta z jisté investice, např. do na spořícím účtu a přidat procenta na pokrytí rizika naší investice.

Procenta u rizika v diskontním faktoru - Zjistíme je tak, že si zjistíme, jaká je přibližná míra selhání a jakou to představuje finanční škodu. Poté danou škodu převedeme na procenta z celkové investice a to přidáme do diskontního faktoru.

Porovnání NPV - Porovnáním různých NPV zjistíme, která investice je nejvýhodnější. Je samozřejmě zapotřebí si uvědomit, na kolik let je každá z investic plánovaná a převést si nejprve výsledky na roční míru návratnosti.

Držení majetku - Majetek (dlouhodobý i oběžný) je dobré držet pouze pokud přináší více užitku než kolik je na jeho držení potřeba vynaložit nákladů. Tyto náklady mohou být provozního typu nebo cashflow typu, kdy firma nemá cash na splacení svých závazků.

Věřitelé vs investoři - Pro věřitele je na výhodnější, když má firma více kapitálu v penězích nebo oběžném majetku, protože je poté více bonitní. Investoři zase raději vidí, že je kapitál alokovaný v podobě dlouhodobých investicích přinášejících růst zisků

Věřitelé a dodavatelé - V dnešní době je pro tyto dva subjekty nejdůležitějším faktorem, zda firma plní své závazky včas a je tak na ni spolehnutí.

Cash flow - Je nesmírně důležité si hlídat denní cash flow, jelikož bez něj nemůžeme splácet naše závazky včas. Dobrým předpokladem je mít větší denní příjmy než výdaje. Také zdravému cash flow svědčí, když máme pro vytíženější období více peněžních prostředků. To můžeme docílit menším množstvím materiálu a zboží na skladě nebo úvěrem z banky.

Faktury vydané a přijaté vs cash flow - Je pro nás zásadní, aby naši odběratelé platili včas, jelikož nezaplacené FAV jsou pro nás jako studny zadržující naše peníze před vstupem do firmy. Naštěstí FAP fungují stejně, dávají nám lhůtu splatnosti, která nám pomáhá udržet si zdravé cash flow a splácet naše závazky včas.

Čistý pracovní kapitál NWC - Jde o množství kapitálu, které je drženo v zásobách zboží a materiálu firmy na úkor finančních prostředků. Je to taková studna zadržující firemní peníze uvnitř firmy samotné. Musíme vždy jasně vědět, kolik NWC je zapotřebí každý den a snažit se toto množství zeštíhlit. 


Co mi kniha přinesla


Nejvíce mi přinesly kapitoly 2, 3 a 4, které mi daly neskutečně přínosné know - how ze světa firemních investic a problematiky cash flow, o kterých jsem neměl do té doby ani páru. Musím říct, že mě kniha posunula do úplně nové roviny chápání firemních finančních procesů a otevřela mi dveře do úžasného oboru finančního řízení, které mě přímo nadchlo. V současné době si díky tomu hledám příležitost, jak teorii zde získanou převést do praxe a vydělat na tom nějaké peníze.



Kniha: Rychlokurz podnikových financí, Autor: Tomáš Nekvapil



Hodnocení (80 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Lucie Opočenská - 27.09.2020 - 12:03


Doporučil bys knihu i úplnému začátečníkovi v tomto oboru? Jinak skvělá esej:)

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

28.03.2024

Kategorie: Společnost

Body: 3

28.03.2024

Kategorie: Inovace

Body: 3

28.03.2024