logo

Hodný holky nikdy nedostanou přidáno

Body: 2, Hodnocení: 90 %

Knihu jsem začala číst na doporučení v TA. Nejvíce mě zaujal, že na začátku je test o 49 otázkách a podle něj zjistíte své silné a slabé stránky. Chyby se týkají oblastí vaší hry, role, uvažování, značky a její propagace, projevu, vzhledu a vašich reakcích. Podle výsledku testu si pak vyberete kapitoly, které si chcete/ potřebujete přečíst. Vybrala jsem pár chyb pro mě nejčastějších.

 

1.      Hrát na jistotu a držet se pravidel

Moc se mi u této chyby líbilo přirovnání s hraním tenisu. Pokud budete na jistotu střílet míček stále doprostřed kurtu, máte sice jistotu, že to nikdy nebude out, ale pravděpodobně hru nevyhrajete. Nebo se můžete naučit riskovat a střílet těsně k čáře. Naděje na výhru je pak daleko vyšší.

Koučovací tipy

·      Hrajte hru v rámci pravidel, ale na jejich hranici

·      Pokud vás někdo napomene, neberte si to osobně a rozhodně se nevracejte zpět k hraní na jistotu. Vezměte to jako příležitost zjistit, kde přesně se vaše hranice nachází.


2.      Dělat práci za ostatní

Pokud se zodpovídáte svému zaměstnavateli/ týmu za nějaký úkol, neznamená, že ho musíte plnit pouze vy. Rozhodně nepoužívejte větu: „Když to neudělám já, neudělá to nikdo“.  V tu chvíli už bude úkol opravdu jen na vás. 

Koučovací tipy

·        Neberte si dobrovolně úkoly, které pro vás nemají žádný přínos.

·        V případě, že po vás někdo chce splnit úkol, který je pro vás bez přínosu a chcete dělat něco jiného, naučte se říct: „Víš, ráda bych ti s tím pomohla, ale mám teď hrozně moc práce.“


3.      Držet jazyk za zuby

Pokud už se vám někdy stalo, že někdo jiný byl pochválen za nápad, který jste celou dobu měla taky, ale neřekla ho, pak je načase to změnit!

Koučovací tipy

·        Vyjádřete svůj nesouhlas, aniž byste byla nezdvořilá. Nejlepší forma vyjádření nesouhlasu je říct, že druhému člověku rozumíte, ale nesouhlasíte. Buďte připravena svůj názor podložit aspoň dvěma třemi dobrými důvody. Dejte najevo, že druhou stranu posloucháte, resp. nasloucháte.

·        Více se zapojujte na poradách/dialozích. Zkuste aspoň jednou za dialog říct svůj názor. S každým dalším to půjde snáz.


4.      Mít přehnané obavy, že někoho urazíte

Pokud chcete vyjádřit jiný nebo kontroverzní názor, postavte do protikladu to, co chcete a nechcete vyjádřit: „Nechci, aby to vypadalo, že jsem vás neslyšela, protože to tak samozřejmě není. Chci ale říct, že je tu i jiná možnost, jak se na věc podívat.“

Koučovací tipy

·        Pokud víte, že jste nic urážlivého neřekla, ale druhá strana se přesto urazila, nedejte se a rozhodně se s tím nesmiřujte


5.      Dávat práci přednost před soukromým životem

Koučovací tipy

·        Pokaždé když budete rušit své plány kvůli práci, dobře si to rozmyslete. Zvažte výhody a rizika. Jsou samozřejmě chvíle, kdy se nic jiného, než zrušit plány dělat nedá. Nicméně pokud se z výjimky stává pravidlo, je zde něco špatně.

·        Pokud nemáte důvod proč z práce odcházet, vytvořte si ho. Např. mimopracovními koníčky


6.      Bagatelizovat svou práci nebo pozici

„Co děláte za práci?“ „Ále, jen řídím právnickou kancelář.“ To nezní jako správná odpověď. Uvědomte si, že i pokud nejste na vrcholné pozici, i tak je vaše pozice důležitá. Svou práci byste neměla, pokud byste nebyla pro firmu potřebná. Jaká je tedy správná odpověď?

Koučovací tipy

·        Svou pozici podejte pomocí modelu PAR: Problém – Akce – Řešení. Např.: „Mou prací je identifikovat problémy v systémech a nabízet řešení, která zvýší jejich efektivitu a firmě ušetří náklady.“


7.      Ignorovat zpětnou vazbu

Koučovací tipy

·        Žádejte o zpětnou vazbu.

·        Vždy říkejte, proč ji chcete. Pro svůj rozvoj

·        Pokud bude zpětná vazba negativní, dejte si trochu času, abyste si mohla řešení promyslet a nereagovala v emocích

·        Pokud máte někomu podat zpětnou vazbu vy, zkuste využít metodu DESCript

o  D (describe) – popište, proč spolu rozhovor vůbec vedete

o  E (explain) – vysvětlete, jak jste danou situaci viděla vy a vyžádejte si i od druhého jeho názor

o  S (show) – ukažte, že jste slyšela, co druhý říkal a ujasněte, jakou změnu si představujete

o  C (consequences) – ukažte, jaké jsou důsledky očekávaného chování


Moje hodnocení

I přesto, že knížka byla na můj vkus až příliš feministická, našla jsem v ní to, co jsem hledala. Nejprve jsem si myslela, že si přečtu jen kapitoly, která mi byly díky testu doporučeny, ale nakonec jsem knihu prolistovala téměř celou. A i když jsem si zprvu nemyslela, že se mě daná chyba týká, po přečtení příkladu z praxe, jsem zjistila, že bohužel ano. Rozhodně nyní vím, na čem zapracovat.  







Kniha: Hodný holky nikdy nedostanou přidáno , Autor: Lois P. Frankel



Hodnocení (90 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Křečková - 20.01.2020 - 08:32


Zajímavá kniha :-). Makáš na sobě a já mám z Tebe radost. Kniha Ti ukázala prostor k rozvoji a držím Ti všechny palce, aby sis to užívala a posunula tam, kam si představuješ :-).

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 3

20.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

20.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

19.04.2024