logo

I zázrak potřebuje reklamu

Body: 2, Hodnocení: 70 %

I zázrak potřebuje reklamu – Jan Cézar


Publikaci jsem si vybrala kvůli nadcházejícímu předmětu Marketing, který mě tento semestr čeká a kvůli širšímu vhledu do této disciplíny. Kniha mi dala základní přehled různých odvětví, které jsou součástí marketingu, o kterých jsem neměla ani tušení, například že je samostatná pozice, která řeší jen značku jako takovou anebo že média vznikla už v pradávných dobách a původně měla jen informační funkci.

Protože mám ráda historii, moc se mi líbil samotný úvod, kde jsem se dozvěděla, že se na důležitost značky kladl důraz již při vzniku křesťanství (ryba, kříž) a křížových výpravách, kde se jednotlivá vojska musela nějakým způsobem rozlišovat. A vlastně nejenom v úvodu, ale v celé knize jsou historické spojitosti promítnuté do dnešního světa, což je velmi praktické. Je skvělé o těchto souvislostech vědět a stavět na nich, protože už tenkrát měli lidé stejný cíl – oslovit co nejvíce lidí a myslím si, že kdyby měli stejné nástroje a možnosti jako máme dnes (sociální sítě, televize…), postupem času by je také využívali k propagandě a agresivní reklamě.


Demografie – rozlišení podle pohlaví, věku a pohlaví

Psychografie – vlastnosti, záliby, žebříčky hodnot

Humor je stejně schopný jako peníze mít mezinárodní platnost.

Internet se snaží přimět k aktivitě, televize k pasivitě.

Proč se raději díváme na televizi místo čtení knihy? Protože jsme rádi pasivní a čtení knihy nás nutí přemýšlet a představovat si.

Média nás všechny obelhávají iluzí o naší vlastní důležitosti.

Televizní spoty jsou malá umělecká díla, která vytvářejí velkolepý svět zážitků.

První tři sekundy jsou ve spotu nejdůležitější. Rozhodnou, jestli si reklamu poslechnete celou, nebo ji budete vnímat jako pozadí.

Outdoorová pidimédia – lavičky, odpadkové koše, veřejné hodiny

Moderní člověk je posedlý sám sebou.

Čím více vítacích a reklamních předmětů před prodejnou, tím lépe.

Adfloor – podlahová reklama

Shelf-stoppery – regálové „zastavovače“

Merchandising – komerční využití

Třemi nejuznávanějšími značkami na světě jsou Coca-Cola, McDonald´s a Harvardská univerzita. – asi již není aktuální?

Sampling – vzorkování, malé ochutnávky

Dárkové předměty mají reprezentovat = používat kvalitní materiály!

Věrnostní programy – zvýhodňují a informují. A také sledují, co a v jakém množství kupujeme!

PR se má soustředit na poznání, porozumění, přijetí a vysvětlení.

Mít radikální názory se mediálně vyplácí.

Partipulace (participační manipulace) = podíl na manipulaci – nosím značkové oblečení, tašku s logem…

Propaganda spoléhá na předsudky, využívá tradiční omyly, nepravdy historické, etické i religiózní.

Target group = cílová skupina – nejprve posluchači, poté konzumenti

Rozeznáváme šest socioekonomických skupin – A,B,C,D,E,F (A = nejbohatší, slavní lidé, B = vysokoškolsky vzdělaní, pracující na nejvyšších postech, C = vysokoškolsky vzdělaní, nemanuálně pracující, střední manažeři, D = nižší vzdělání, mírně podprůměrný příjem, E = nejnižší příjem, nejnižší kvalifikace, ekonomicky neaktivní – důchodci, nezaměstnaní)

Výrobky mají emocionální (pocit bezpečí, klidu, pohodlí) a racionální hodnoty ( co řeší problémy a usnadňuje život?).

Mandatories značky – hranice, které při komunikaci nesmí značka překročit



Po přečtení této knihy mě začal zajímat více marketing ve spojitosti s psychologií a ovládnutí člověka – zákazníka. Je na jednu stranu zajímavé a na druhou stranu šílené, že většina marketingových reklam je zacílena na strach lidí. Což ale funguje naprosto skvěle. A utvrdil mě v tom i mentor Jaroslav Salva, když nás upozornil na reklamy v televizi, které vždy začínají problémem (bolest zubů, malé auto pro rodinu, málo peněz), poté představí řešení a následuje úsměv a radost při koupi daného produktu/služby.

Knihu doporučuji všem, kteří chtějí nahlédnout do světa médií a dozvědět se zajímavé věci jako reklamní taháky, finty do marketingu a tak. Jediné, co jsem nevyužila, jsou pojmy právě z médií, které vhledem k zaměření nevyužiji. Naopak si ale (bohužel) budu zase více všímat reklam a médií kolem sebe a marketingových fíglů, které se nás na každém kroku snaží zaujmout. Z knihy jsem si vzala teorii o historii značek a budování značky, kterou snad využiji u zkoušky z Marketingu. Jinak to byla spíše oddechovka, u které v tuto chvíli nevidím promítnutí do praxe. Dost mě mrzí, že jsem se na dost taháků nechala nachytat a nechávám se ovlivňovat doteď. Pobavil mě zmíněný výzkum jednoho obchodního centra, ve kterém vyšlo, že lidé do něj neradi chodí, protože jim vadí průvan při vstupu, který jim pokaždé rozfouká vlasy a oni se pak cítí nepohodlně. Vzpomněla jsem si na Palladium, do kterého vedou strašně těžké dveře, které musíte silně protlačit a vždy se tak rozčílím ještě, než tam vkročím. Potom také na obchodní centrum na Černém Mostě, kde miluji jejich vůni a hudbu, díky které bych tam mohla sedět celé dny. Jak vidno, v reálném světě můžeme vliv médií sledovat každý den. Bohužel:(

Kniha: I zázrak potřebuje reklamu, Autor: Jan Cézar



Hodnocení (70 %%):

Nový komentář:







Komentáře (2):



Jana Švecová - 30.10.2020 - 13:20


Příprava na zkoušku, super! Překvapuje mě, že myslíš, že nemáš uplatnění pro tuto teorii, resp. promítnutí do praxe. Co Learning Expedition? Možná čtu esej příliš se zpožděním a doufám, že jsi uplatnění pro marketing již našla :-).

Lucie Opočenská - 16.09.2020 - 20:51


Jako doplnění jsem se podívala na dokument The Social Dilemma, o vlivu sociálních sítích na náš život, kde mimo jiné hrají média hlavní roli.

Další eseje:

Kategorie: Marketing

Body: 2

29.03.2024

Kategorie: Vedení

Body: 3

29.03.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 0

29.03.2024