logo

Julius Caesar - Génius leadershipu

Body: 1, Hodnocení: 100 %

Génius leadershipu – Barlag Phillip

Lekce od muže, který vybudoval impérium


     Autor knihy, Phillip Garlag, se během zkoumání leadershipu vrací do minulosti antického Říma. V knize popisuje a vypráví život Caesara, inspirativního muže a jednoho z největších lídrů v historii lidstva. Knihu jsem si zvolila kvůli svému Skill profilu, ve kterém se v této oblasti potřebuji více rozvíjet, a také z nejistoty z této role v projektech. Mým očekáváním byl zisk nových znalostí postupů v řízení projektů, komplexnější historický přehled z té doby a lepšího pochopení Caesara jako úspěšného inovujícího muže.

    Každá kapitola vypráví příběhy a události z jeho života, ze kterého plynou zásady leadershipu jedna za druhou.


1.      Veďte z pozice moci, ne síly

Julius chápal rozdíl mezi mocí a silou. Byl známý svým odporem k používání brutálních vyjednávacích metod. Zaměřoval se na skrytou motivaci lidí, a oni se mu z vlastní vůle podřídili. Věděl, jaká slova použít a jak postupovat

·      Loajalita členů týmu je velmi důležitá, pomalu se získává a musí se o ni neustále pečovat. Když mi bude tým loajální, lépe půjdeme společně na cestě k cíli. Primární je tým nezklamat úmyslně a neobrátit se k němu zády v náročných chvílích.

2.      Veďte z předních řad

Caesar se nebál svým vojákům ukázat, že za dosažení cíle položí klidně i svůj život. Častokrát stál v první linii a bojoval na život a na smrt. To bylo pro voják nesmírně důležité, vidět, že jejich lídr je s nimi. Vždy spolu jedli i u společného stolu, navzájem si sdělovali své obavy a radosti.

·      Nedosažitelní šéfové a ředitelé v kancelářích jsou už dávno out, in jsou lídři, kteří se zajímají o svůj tým a pracovníky, jdou příkladem a jsou lidští. To u nás v TAP není problém, všichni jsme na stejné lodi v kajutách druhé třídy. V projektech se snažím ze své role lídra pouze posouvat debatu a dohlížet na stanovení akčních kroků. Neřešíme zatím problém, že by se nám lídři vzdalovali od projektového týmu.

3.      Buďte nekonvenční

Zavedení nových postupů nebylo kladně přijímané ani v antickém Římě. Lidé odnepaměti nemají rádi, když se musí věci měnit a někdo se snaží vymýšlet nové věci a brát jim pohodlí. Protože každá změna vyžaduje akci a pohyb. Julius byl takový ale už od velice mladého věku. Nebál se věci zkoušet a být „divný“. Například při zajetí piráty sehrál neskutečné divadlo. Normální zajatec by seděl v kajutě, naříkal a prosil o propuštění. Caesar ale takový nebyl, nejdříve vynadal pirátům, když za něj požadovali malou výkupní částku, poté jim přednášel své napsané proslovy, hrál s nimi hry a zápasil. Dalším příkladem je odmítnutí rozvodu se svou ženou. Na tehdejší poměry to byly nevídané věci. Nešlo u něj nic předvídat.

·      Být inovativní, sledovat dění kolem sebe a reagovat na vzniklé trendy. Nebát se věci zkoušet a být originální – ať už v metodách nebo v projevu. Lidé si snáz zapamatují nevšední osobnost nebo i značku.

·      Když budeme nekonvenční, lépe se budeme pohybovat na trhu, protože konkurence bude špatně odhadovat naše další kroky

4.      Vsaďte na sebe

Julius jako nejmladší obsadil některé významné funkce, dbal na nošení vkusných a elegantních obleků, byl charismatický člověk v jeho přítomnosti se člověk cítil dobře. I když se mnohokrát ocitl nad propastí a byl v nejistotě, nedal to na sobě znát. Nejen před ostatními, ale i sám před sebou. Síla člověka spočívá v jeho vnitřní síle věřit sám v sebe.

·      Nejistý lídr = nejistým tým + projekt

·      Nic se nezkazí, dokud se nic nezačne

·      Jestliže je lídr sebevědomě zdravý člověk a své postupy dokáže odůvodnit, tým ho bude následovat kamkoliv

5.      Dbejte na průchodnost komunikačních cest

„S každou příčkou na kariérním žebříku sílí protivítr odporu.“

„Úspěch organizace závisí na uspořádání jejich cílů.“

Caesar chtěl v antickém Římě prosadit pozemkovou reformu. K tomu ale potřeboval hlasy svých voličů a lhostejnost odpůrců. Lhostejnosti docílil tak, že se všemi skupinami mluvil a dával o sobě neustále vědět. Ke všemu se vyjadřoval a na všechno reagoval. „Caesarovým mottem bylo posouvat každého o úroveň výš: neutralizovat hlasité kritiky, z neutrálně se tvářících dělat spojence a ze spojenců advokáty a apoštoly.“

·      Komunikujte s příznivci i odpůrci

·      Komunikujte tak, abyste byli slyšet

·      Mluvte jazykem, kterému rozumí všichni – pokud budu používat jako lídr/vůdce/manažer v komunikaci se zaměstnanci spoustu cizích a specifických slov, nemusí dojít ke stejnému chápání obou stran

6.      Přisvojujte si cizí moc

„Laskavost, milosrdenství a diplomatičnost jsou silné konkurenční zbraně. Mohou oslabit bojového ducha a stimulovat dobrou vůli.“

·      Respekt oslabuje odpor

·      Moc silnějších získávejte spoluprací – kolem vlivných jedinců jsou mocní lidé

7.      Předcházejte krokům nepřátel

Julius si vždy zajistil, aby jeho zájmy v jeho nepřítomnosti hájili spojenci. Dělo se tak, díky obsazení správných lidí na důležitá místa. Jako jeden z mála znal rozdíl mezi mocí a silou. To se mu vyplatilo, protože díky potlačení protestu kvůli jeho odvolání z funkce byl do ní znovu jmenován. Dělal kroky, které ostatní nemohli předvídat.

·      Protivníkům čelte na dálku za pomoci spojenců – Caesar si před cestou do ciziny zajistil a vybudoval celou komunikační síť lidí, kteří v jeho nepřítomnosti měli sledovat a vyhodnocovat dění v Římě a následně ho informovat

·      Tento bod se mi pojí v podnikání se sledováním konkurence, byť bych jí nenazvala přímo nepřítelem.  Vyplatí se se průběžně na trhu informovat a předvídat změny. Také nemusí být na škodu navázat spolupráci s jinými značkami a tvořit kolem sebe síť kontaktů.

8.      Investujte do mocenské základny

„Budování loajality v rámci organizace vyžaduje čas a energii.“

Investice do lidí posiluje naši společenskou moc. Caesar byl loajální ke všem svým lidem a oni byli loajální k němu. Nikdy se nebál o svou vlastní bezpečnost, do senátu chodil bez ochranky, což se mu nakonec stalo osudným. Když v senátu vrahové zavraždili Caesara, mysleli si, že zbavili lid od tyrana a bezohledného autokrata. Jenže se mýlili a později se ukázalo, že tento krok neměli vůbec promyšlený. Jeho odkaz byl natolik silný, že i po jeho smrti se lid vzbouřil a vyhlásil se hon na jeho vrahy. Navíc se zjistilo, že odkázal své peníze a sbírky umění obyčejným lidem, což značilo jeho upřímnou oddanost lidu.

·      „Odstranění lídra nebo manažera neznamená nutně, že zmizí i jeho stopa v organizaci.“

·      Investujte do následovníků a do jejich okolí (přátelé, prostředí, poradci…) – pokud si odmentorujeme schopného následovníka, je šance, že po našem odchodu se organizace nezhroutí


    Stejně jako píše autor, věřím, že Caesar předčil svou dobu v oblasti vůdcovství, nicméně měl v řadě situacích neskutečné štěstí a díky své intuici a správnému načasování se jeho kroky povedly. Kdyby žil v této době, jistě by se mu dařilo a byl by z něho například úspěšný manažer/ředitel mezinárodní firmy. A třeba by dělal i školení a byl by autorem slavných knih.

    Myslím, že už jsem to do některé ze svých esejí psala, že mám ráda historii, a o to víc přenesení rad a mouder z dob dávných do těch současných. Kniha se mi proto skvěle četla, navíc jsem před rokem viděla všechny řady seriálu o antickém Římě na Netflixu, do Říma jsem na prodloužený víkend odletěla, takže se mi moc líbí, že se mi znalost a poznání nejenom Caesara a Říma krásně doplňuje. Možná se máme více dívat a učit se z historie než vymýšlet nové melodie. Protože už tenkrát existovali nadaní a inteligentní lidé, kteří svému oboru mimořádně rozuměli a na svou dobu byli inovativní.

    Z knihy si odnáším motivaci se zlepšovat ve svém projevu, protože velikáni jako Caesar, (Hitler), Steve Jobs a mnoho dalších dokázali strhnout své publikum právě díky tomu, jak mluvili a prezentovali. K projevu jsem si vybrala knihu na přesvědčovací techniky, o které bude snad další esej. Dále si musím dávat pozor na radu č. 4 a více sázet na sebe. Všimla jsem si, že tomu tak opravdu je, že když jsem nejistá já jako lídr, začnou být nejistí i ostatní členové a v projektu se nám přestane třeba i dařit. A je pravda, že málokdy sázím na sebe. Vždy mám vše připravené do posledního detailu, a když se věci nevyvíjí podle plánu, začnu šílet a bojím se improvizovat. Co věřím, že jako lídr plním, je lidskost. Dokážu pochopit, když někdo neodevzdá kvůli okolnostem práci včas, zajímám se upřímně o svůj tým, týmové porady vedu v klidném režimu. Jediné, co nemám stanovené, jsou hranice mého pochopení a vřelosti. Občas jsem možná až moc hodná.

    U rady č. 3 jsem si vzpomněla na nedávný webinář s Pavlínou Louženskou o networkingu, kde doporučovala si na networkingové akce obléknout originální kousky. Lidi to zaujme, může to nastartovat konverzaci a posílí to naše sebevědomí. Jako příklad uváděla nevšední prsten či barevnou kabelku.


Reciprocita = vzájemnost, vzájemný vztah, zvýhodnění

Quid pro quo = něco za něco

En masse = vcelku, dohromady


Kniha: Julius Caesar - Génius leadershipu, Autor: Phillip Barlag



Hodnocení (100 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Švecová - 19.01.2021 - 16:43


No vida, tak stačí číst včas Tvé eseje a má pozorování s Tebou nemusím konzultovat po telefonu. Jsem ráda, že v TAP vytváříš tolik skvělých zážitků a vedeš projekt, který rozšiřuje Tiimi přístup. Děkuji Ti za to Luci. Vím, že dokážeš víc, ráda Tě v tom podpořím!

Další eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024