logo

Kam se poděl můj sýr?

Body: 1, Hodnocení: 74 %

Tuhle knihu jsem si přečetla, protože mi ji mnozí doporučili a říkali o ní, že jim otevřela oči.


"Kam se poděl můj sýr?" je podle mě příručkou pro člověka, který se stále ještě hledá a nenašel svoje místo ve světě. Proto si říkám, že je jako na míru ušitá právě pro mě. Je to příběh, jehož vypravěčem je Michael. Vypráví ho svým bývalým spolužákům na třídním srazu a následně ho společně rozebírají a porovnávají se svým životem.


Hlavními postavami příběhu jsou dvě dvojice: Leňo a Beňo, minilidé; a Čmuchalka a Cupitalka, myšky. Všichni čtyři žijí v bludišti a jediné, co potřebují k životu je sýr, který se snaží nalézt. Nakonec ho najdou v Sýrové stanici C. Každý den běhají bludištěm do stanice C a tam jí sýr. Jenomže jednou do stanice přiběhnou a sýr tam není. Myšky se obléknou a vydají se do bludiště hledat nový sýr, zatím co Leňo a Beňo nevěřícně zírají a kladou si otázky jako: "Kdo nám vzal náš sýr?" a "Proč náš sýr zmizel." Druhý den se lidé vrátí do stanice C s nadějí, že tam sýr opět bude, ale mýlí se. Znovu si pokládají ty stejné otázky a jen naříkají a bědují. Třetí den po příchodu do stanice si Leňo řekne, že někde musela nastat chyba a začne se zamýšlet nad problémem. Začne se bát, že sýr už nikdy nebude. A tak se vydá do bludiště hledat nový sýr - bez Beňa, ten zůstává na původním místě a stále si jen stěžuje a naříká. Pro jistotu, kdyby se Beňo vydal sýr také hledat, mu Leňo píše na stěny vzkazy - taková poučení a malé rady na cestě za sýrem. Nakonec Leňo sýr najde. Najde ho ve stanici N, kde se setká s myškami, které ho objevily už dávno před ním. Sýr je mnohem lepší a chutnější než ten starý sýr ze stanice C. Na konci příběhu Leňo sepisuje všechny vzkazy, které ponechal na zdech.


Vzkazy: 


Změny se stávají.

Sýr se někdy přesouvá.

Předvídejte změny.

Buďte připraveni na to, že Sýr se může přesunout.

Vnímejte změny.

Čichejte k Sýru často, abyste poznali, kdy začíná plesnivět.

Na změnu reagujte rychle.

Čím dřív se vzdáte starého Sýra, tím dřív se můžete těšit z Nového Sýra.

Změňte se.

Běžte tam, kde je Sýr.

Radujte se ze změny!

Prožijte dobrodružství a radujte se z chuti Nového Sýra!

Buďte připraveni se znovu změnit a radujte se opět ze života.

Sýr se opět může přesunout.


Na konci knihy spolužáci diskutují o tom, jak se příběh podobá jejich životům. Ať se jedná o práci, partnerské vztahy nebo o studium, všude procházíme změnami, kterým se občas nelze vyhnout. 


Co mi kniha dala?


Z knihy si odnáším obrovské ponaučení, že není užitečné se neustále ptát proč musím dělat určité věci v životě, proč se mi přihodily různé situace, kdo za to může a proč zrovna já. Radila mi, jak reagovat na změny a dobře se s nimi vypořádat. Důležité je mít hlavu vzhůru a nebát se hledat nová řešení. Kolikrát se mi stává, že se mi něco nepodaří a místo toho, abych konala, uzavřu se sama do sebe a pokládám si různé otázky kolem, ale nijak problém vlastně neřeším. Knížka je dobrou motivací proč se nevzdávat. Bez dna totiž nemůže existovat žádný vrchol. Rozhodně se teď lusknutím prstu nezačnu chovat jako Leňo, ale aspoň už budu vědět, jak na to. V příběhu sýr demonstruje to, co v životě chceme. Pokud se nezačneme zabývat novými řešeními, budeme se točit pořád dokola na tom samém místě a náš život bude nešťastný a bude postrádat smysl. Kniha nám radí, ať jsme více všímaví, ať nejsme zaslepeni svými představami o životě, ale ať jednáme, dokud je to možné. Myšky se zbytečně nezamýšlely a ihned se vydaly hledat nový sýr, protože ho potřebovaly. A našly ho mnohem dřív.


Knihu doporučuji úplně všem. Je snadná na pochopení a jednoduchá na čtení. Myslím si, že není člověk, kterého by nedokázala obohatit. Se změnami se setkáváme všichni, každý den. A většinou jsme z nich rozrušení.


Kniha: Kam se poděl můj sýr?, Autor: Spencer JohnsonHodnocení (74 %%):

Nový komentář:Komentáře (1):Václav Švec - 16.01.2020 - 16:46


Líbí se mi to, co sis v knize našla. Konkrétně tyto myšlenky: "Pokud se nezačneme zabývat novými řešeními, budeme se točit pořád dokola na tom samém místě a náš život bude nešťastný a bude postrádat smysl. Kniha nám radí, ať jsme více všímaví, ať nejsme zaslepeni svými představami o životě, ale ať jednáme, dokud je to možné." Uměla bys to využít v tom, co právě teď v Tiimiakatemii zažíváš?

Další eseje:

Kategorie: Jiné

Body: 0

05.12.2021

Kategorie: Učení

Body: 0

05.12.2021