logo

Kniha Týmová spolupráce

Body: 2, Hodnocení: 80 %

Týmová spolupráce


Proč jsem si knihu vybral?

Knihu jsem si vybral, protože jsem chtěl vstoupit do skupiny knih, které pojednávají o týmech a tato poměrně obecná kniha mi přišla ideální, protože je zde "kus ze všech" témat.


Co jsem si z knihy odnesl? Co jsem se naučil?


Celá kniha pojednává o Týmech, o tom co znamená tým, jaké jsou v něm role, jak si stanovovat týmové cíle atd.. Všechny informace jsou podloženy fakty.


Kniha se dělí na 7 kapitol

Charakteristika týmu


Zde jsem si zapsal heslo a to že:

T - Together

E - Everybody

A - Achives

M - More

Vím, že to není žádná převratná myšlenka, nicméně to vidím jako jednoduché, ale funkční moto k práci v týmu.


Dále zde čteme o výhodách a nevýhodách týmového pracování a o funkcích týmu.


Cíle

Zde jsem si ujasnil, jak tvořit cíle, což mi pomáhá při aktuálním deficitu knižních bodů a nutnosti si vytvořit systém čtení.


Role v týmu

V této kapitole jsem si uvědomil jak důležité jsou role v týmu. Tato kapitola mi zároveň navazovala na posledních několik TS, protože se zde projednávají mimo jiné i specifika rolí podle Belbina


Jedna z primárních částí zde bylo detailní popsání rozdílů mezi sólovým a týmovým vůdcem. Toto téma mě obzvlášť zajímá protože se chci naučit jak být správný vůdce a jak motivovat lidi.

Efektivita týmu

Tady mě zaujmulo dost výstižné popsání faktorů efektivity jako třeba důvěra, soudržnost a spolupráce.


Proces týmové spolupráce

Moc se mi tu líbil popis fází týmové spolupráce (např. orientace, konflikt a výzva, koheze, opojení, zklamání a přijetí)


Detailně jsou zde popsány i kritické faktory spolupráce v týmu a zároveň jejich příčiny. U každého faktoru jsou zároveň popsány jednotlivé symptomy


Techniky Týmové spolupráce

Odsud se budu asi nejvíce inspirovat, protože jsem měl "problémy" s pojmy jako Myšlenková banka, Blýskavice, Brainstorming a Myšlenkové mapy. Ten "problém není v tom, že bych nevěděl co to je a jak to používat, ale spíš si potřebuji ujasnit v jakých případech.


Sociálněpsychologický výcvik

Obzvlášť tato kapitola mě zajímala, protože jeden z mých aktuálních projektů se zaměřuje na vytváření teambuildingové aktivity, která by měla zlepšit týmového ducha.


Propojení v Tiimi


Asi největší propojení vnímám v našem týmu a v tom, že můžu všechny poznatky rovnou porovnávat s týmovou realitouZávěr


Abych řekl pravdu, tak tato kniha byla asi první, kde jsem viděl téměř ideální poměr mezi tzv. "omáčkou" a fakty. Osobně mám veliký problém s motivací ke čtení, protože si většinou čtu o tom co mě nezajímá jen z důvodu, že se musím pročíst k tomu zajímavému. Takže jsem velmi spokojen a je to první kniha, u které jsem si dělal poznámky.PS: Díky Jani za typ poslouchání textu zároveň se čtením... nedovolí mi to ztratit nit a zároveň když je to na mě moc čtení, tak chvílí jen poslouchám

Kniha: Týmová spolupráce, Autor: Lenka KolajováHodnocení (80 %%):

Nový komentář:Komentáře (1):Jana Švecová - 21.01.2021 - 10:52


Ten akronym je super! Together Everybody Achieves More! Zkusíš využít techniky týmové spolupráce v praxi? Přišla Ti nějaká z nich teď vhodná použít? Spojila se Ti nějaká teorie s praktickými zkušenostmi v týmu? Zkus při čtení přemýšlet o tom, jak se to, co čteš pojí k tomu, co prožíváš. Jsem ráda, že Ti doporučení pomohlo :-).

Další eseje:

Kategorie: Marketing

Body: 2

28.11.2023

Kategorie: Učení

Body: 2

28.11.2023

28.11.2023