logo

Malá kniha o velkých plánech

Body: 1, Hodnocení: 70 %

08.01.2020

Důvod motivace k přečtení


Knihu jsem dostal od přítelkyně k Vánocům, a jelikož mě zaujalo, jak dobře se čte, řekl jsem si, že si na ní potrénuji čtení. Především svou vůli dočítat celé kapitoly najednou, soustředit se plně na text a nenechat se při čtení rozptylovat okolím (mobil, sociální sítě, rodina apod.).


O čem kniha je


Jedná se o seberozvojovou knihu zabívající se zejména myšlenkami, které denně potkávají každého z nás. Kniha radí, jak s myšlenkami nakládat, jak si jich všímat, jak je uchovávat, jak rozpoznat, které jsou přínosné, i jak se jimi nenechat zmást a rozptýlit. Celá kniha je rozdělena do devíti návyků, které nám mají pomoci vyčistit si hlavu, začít přemýšlet, uvědomovat si kdo jsme a co chceme, jak co nejlépe chápat věci kolem nás a zajímat se o svět, abychom mohli mentálně růst a někam směřovat proto, abychom byli schopni plánovat si svou budoucnost a kontrolovat svůj osud.


Zajímavé myšlenky a můj názor na ně


Plavte, nevznášejte se - Autor dává jako příklad mořského pláštěnce, který po narození využívá naplno svůj mozek k tomu, aby si našel co možná nejlepší místo, kde se uchytí a stráví zbytek svého života. Jelikož už se jen nechává pohupovat proudy tam a zpět, nepotřebuje svůj mozek, který mu zbytečně spotřebovává energii, a raději ho stráví. Z čehož plyne další myšlenka: Používejte to, nebo to snězte. 

Za mě super přirovnání, pokud chceme kontrolovat svůj život, nesmíme nechat sebou házet osudem, ale musíme jít cílevědomě za svým.


Pondělní šok - Termín, který označuje okamžik, kdy nám dojde, že musíme něco se svým život udělat. Většinou to však lidé nezvládnou, jelikož je opět semelou povinnosti a jejich zajetá rutina. Pondělní šok se u spousty lidí projevuje na nový rok → novoroční předsevzetí.

Souhlasím, nelze si toho nevšimnout.


Život se skládá z toho, co si celý den myslím - Pravda, na kterou jsem osobně přišel už dávno, a stále více ji beru v potaz. Lidé si toto bohužel neuvědomují.


Oceňujte a rozjímejte - Jde o to si v hlavě udělat pořádek. Kniha říká, že občas je pro mozek a mysl dobré zpomalit. Máme tak šanci si pročistit hlavu, utřídit si myšlenky, lépe je zpracovat do podvědomí, mysl se zregeneruje a je tak efektivnější a soustředěnější. Doporučené techniky jsou meditace, procházka v přírodě a sport.

Osobně vím, jak je toto důležité, občas mám tak přehlcenou mysl, že jednu z těchto technik začnu praktikovat zcela automaticky.


Kult zaneprázdněnosti - Podle autora je naše společnost směřována k tomu, abychom stále byli něčím zaneprázdněni, což ale brání našemu mozku, aby se na chvíli přestal soustředit, vypnul a naše mysl tak měla čas se zregenerovat. Autor také říká, že nuda může být dobrá, jelikož tím, že se nudíme, na nic se nesoustředíme a nic nás nerozptyluje, nás po nějaké době může přivést na to, že si v hlavě začneme pohrávat s různými myšlenkami, a díky tomu se začneme zaobírat otázkami ohledně světa kolem nás a nás samotných.

Osobně souhlasím s tím, že jakýsi kult zaneprázdněnosti tady je, kvůli čemu je náš dnešní svět tolik uspěchaný. S tím, že by nuda měla být něčím užitečným mám už trošku problém, protože mi přijde smysluplnější svůj čas investovat do něčeho, co mi přináší nějakou hodnotu, popřípadě do aktivit pro zpomalení, rozjímání a pročištění mysli, což jsou aktivity, které si spíše užívám a vychutnávám, než že bych se při nich nudil. Zároveň mám tak čas se zamýšlet nad světem kolem sebe a nad sebou samým. Uznávám, že spousta lidí se takto ve svém volném čase nezamýšlí a raději se nechávají rozptylovat sociálními sítěmi, televizí apod. Těmto lidem bych přesto raději doporučil jít na procházku do lesa, kde se mohou vyčistit hlavu, rozjímat a přemýšlet nad světem, než se nudit. Navíc si myslím, že nuda člověka strašně vysiluje po stránce vůle a motivace cokoli dělat a znechucuje mu den.


Velké a malé ego - Každý z nás by měl mít velké ego, díky kterému si může sebevědomě stát za svými názory, nápady, cíli, přesvědčeními, obhájil si je a tím jim přidal váhu a hodnotu. Bez velkého ega se nikam nedá dojít, jelikož bez něj nedokážeme přesvědčit ani sebe ani okolí o čemkoli, co chceme dokázat. Malé ego je naopak přiznání, že jsme se mýlili. To je důležité, když jsou nám předkládány jasné důkazy o tom, že se pleteme. Díky tomu, že zvládneme přiznat chybu, se nám otvírají nové obzory, což je důležité pro náš osobní rozvoj.


Měňte realitu, neodmítej te ji - Kniha říká, že je daleko jednodušší a efektivnější přijmout, co se kolem nás děje, přizpůsobit se tomu a na tom začít stavět, než to tvrdohlavě odmítat.

Nemůžu nesouhlasit, v přírodě vyhraje vždy ten nejpřizpůsobivější a využít každou situaci ve svůj prospěch je neskutečná výhoda.



Co mi kniha přinesla


Kniha mi přinesla přesně to, co jsem od ní chtěl. Zlepšil jsem si rychlost čtení, vůli dočítat celé kapitoly najednou a nenechat se rozptylovat při čtení okolními rušivými elementy. Dále jsem si posílil zvyk číst si místo koukání na sociální sítě nebo TV a zvyk napsat si esej hned po dočtení knihy.

Kniha mi také přinesla hodnotu svým obsahem, kdy jsem se mohl zamyslet nad určitými tématy a myšlenkami, nad kterými jsme zatím moc nepřemýšlel. Pravdou však zůstává, že velkou část z obsahu knihy jsem si již uvědomoval a věděl. Určitě by mi tato kniha přinesla daleko více, kdybych si ji přečetl tak dva roky zpátky, kdy jsem s tématem seberozvoj teprve začínal.


Kniha: Malá kniha o velkých plánech, Autor: Richard Newton



Hodnocení (70 %%):

Nový komentář:







Komentáře (0):



Další eseje:

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

29.12.2024

Kategorie: Marketing

Body: 3

29.12.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

28.12.2024