logo

Malý princ

Body: 2, Hodnocení: 60 %

20.01.2021

Esej : Malý princ


Proč jsem si knihu vybral?

Knihu znám již od dětství , ale její mnohovýznamovost jsem si uvědomoval postupně , když jsem se ke knize vracel s různými časovými  odstupy. Jako dítě jsem knihu vnímal spíše jako abstraktní pohádku, ale  čím jsem byl starší  a knihu znal lépe vykrystalizovali v příběhu skryté významy týkající se společenských principů a různých  vzorců chování. Knihu jsem si opět přečetl  a použil do banky esejí z důvodu , že mám pocit , že při každém dalším přečtení tohoto díla objevuji nové fragmenty poznání v různých disciplínách jako  například rozvíjení kognitivních funkcí , akceptovatelnost vůči různým osobnostem a charakterům lidí nebo také vděčnost za to co máme což se mi spojuje s rozvíjením pochopení zásad Timii.


Obsah knihy :

Obsah knihy je koncipován spousty faktory, které na něj měli tvůrčí vliv.  Střet dětského světa se světem dospělým je jedním z majoritních témat spolu s popisem autorova mládí v dobách socialismu, který obklopoval svět.

 Děj začíná v poušti Sahara , kde se francouzský pilot zřítí se svým letadlem a setkává se s Malým princem. Během několik málo dní kdy spolu Malý princ a letec stráví čas před úmrtím Malého prince , který se  pak vrátí na svou planetku. Pilot se snaží v poušti letadlo opravit a Malý princ mu krátí chvíli  vyprávěním  o své cestě a domově.

Příběh se zejména točí kolem dvou postav a to Malého prince a Pilota ( údajně projekce autorovo osoby). Malý princ  je blonďatý chlapec pocházející z planetky B612 o nichž se stará,  v příběhu je prezentován jako mladý , nevinný a nezkažený chlapec. Cestuje vesmírem a objevuje problémy k zamyšlení, které jsou pro něj dosti podstatné , jako například údržba sopek , starost o květinu…( které symbolizují povinnosti) . Pilot je zas postavou vypravěče , jedná se o dospělého člověka , který stále přemýšlí a dívá se na svět dětskýma očima. Další postavou, která je v příběhu specifická je postava krále , který žije ve svém arogantním světě. Následující postavou je Domýšlivec , který slyší pouze na chválu a je samolibí. Pijan je extrémní postavičkou v příběhu , která ztělesňuje deprese a zvyky dospělých – Pijan jednoduše pije aby zapomněl – což samo o sobě nevypovídá o ničem prospěšném , ale spíše se jen v problémech topí, toho rychle Malý princ opustí a cestuje dál. Bussines man je dalším koho Malý princ potkává , je to jednoduše člověk , který neustále počítá hvězdy , protože si myslí , že jsou jeho , aby si mohl koupit hvězdy další - to mi připomíná závislost  společnosti na financích a   podřizování jejich  života podle kvantového stavu který je pouze představou.  


Co jsem si z knihy odnesl?

Kniha mi už delší dobu pomáhá budovat představu o světě , vždy jsem se k ní rád vracel jako k inspiraci jak vnímat společnost a touhu po poznání. Odnáším si z knihy , že pro každého je ideál takový jaký si ho umí představit. Každý z nás má možnost změnit sama sebe vždy k lepšímu pokud bude ochotný věci vidět jinak a bude náklonný ke změně vzorců myšlení.

Každý máme v sobě malého prince, přestože jsme již dospělí. Často se chováme jako děti !

Kniha: Malý princ , Autor: Antoine De Saint-ExúperyHodnocení (60 %%):

Nový komentář:Komentáře (1):Jana Švecová - 26.01.2021 - 17:41


No jo, knížka mnoha interpretací :-)...

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

22.02.2021

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

22.02.2021