logo

Moderní Time management

Body: 2, Hodnocení: 90 %

22.05.2020

Moderní Time management

Kevin Kruse


Proč jsem si tuto knihu vybral? 


Knihu jsem si vybral na základě své potřeby zlepšení organizace svého času v době koronaviru. (Měl jsem problém se přizpůsobit změnám ve svém harmonogramu a učení se v domácím prostředí) Měl jsem očekávání, že se naučím a zjistím nové metody skutečně efektivních lidí a také to, jak prožívají svůj den a hospodaří se svým časem. 


Myšlenky v knize, které mi něco přinesly


Dle autorova průzkumu si úspěšní lidé nevedou žádné složité time managementové metody, ani nevnímají pořádně čas! Namísto toho přemýšlí o hodnotách, prioritách a dbají důsledných návycích


Naše seznamy priorit se skoro neliší, ale čas by tam měl být na prvním místě.


1440 - jen tolik minut máme denně a je jen na nás, jak ho využijeme (Cvičení a experiment - nalepím si na různá místa toto číslo jako připomínku. Výsledek - po týdnu bych si měl více vážit svého času)


Měli bychom si uvědomovat, jaká JEDNA (NÚ) věc je pro nás nejdůležitější a jaká činnost jí pomáhá - Vždy se má začínat pracovat na té činnosti, která pomůže tomu nejdůlěžitějšímu úkolu 


Cíle musí být MĚŘITELNÉ a ne všeobecné jako “zhubnout” nebo “ušetřit peníze”


Dle průzkumů máme první dvě hodiny po probuzení nejlepší kognitivní funkce a nejlepší produktivitu - měli bychom tyto hodiny trávit něčím více produktivnějším. - Zkoušel jsem to v průběhu uplynulého týdne a naprosto to souhlasí.


Nejdřív Sněz tu žábu - udělat tu nejméně příjemnou věc jako první - ale jestli to budeme dělat pokaždé a využívat takto tyto dvě nejproduktivnější hodiny, může to být kontraproduktivní!


Seznamy úkolů přestat provozovat - způsobují stres, 41 % úkolů na seznamech se nikdy nedočká splnění. Dále nás to tahá k tomu dělat naléhavé úkoly před důležitý - místo toho —> ŽÍT PODLE KALENDÁŘE. - Momentálně na tomto návyků pracuji 14 dní, a má efektivita se opravdu zvýšila, nemám odpor k povinnostem a mám vše skvěle naplánované a víc toho stíhám


Boj proti prokrastinaci 

  1. Nalézt řešení k boji se svým budoucím já. Jakkoli
  2. Bolest a radost. - když se nám do něčeho nechce, musíme si říct, jakou radost nám udělá, když onen úkol splníme, nebo jak nám bude špatně když se na to vybodneme.


Poznámky bychom si měli vést na papír a ne do laptopů - lépe se to zapamatuje a lidé k tomu mají celkově kladnější vztah. Lidé píšící na papír více přemýšlí nad tím co píší. - Vytvořím si vlastní “deník”, kam si budu psát své nápady, zajímavé myšlenky a tvůrčí nápady aj., ovšem ze školy si budu pokračovat ve svém psaní sem do iPadu :)


Metoda 321 nula: Jestliže máme spoustu práce a nechceme se nechat rozptylovat, existuje tato metoda: 3x denně max na 21 minut jsou povoleny sociální sítě a e-mail. Pomůže nám to, abychom se nerozptylovali a soustředili se jen na ty sociální sítě. Také bychom měli mít vyplé upozornění na příchozí zprávy ze sociálních sítí, jelikož nám jich přijde denně průměrně 50 - 500.


Porady v sedě jsou dle vědců až o 34 % delší a nevzejdou z nich o nic lepší nápady, naopak porady ve stoje jsou dle jiného výzkumu o něco efektivnější a tvořivější


KAŽDÉ ANO ZNAMENÁ NE NĚČEMU JINÉMU 


Paretovo pravidlo —-> 80 % výsledku se zakládá na pouhých 20 % činnosti


Pravidlo - “Řeš jen jednou” je stejné jako mé už známe “pravidlo 5 minut” - co můžeme udělat do pěti minut, tak to uděláme hned a neodkládáme to na jindy, jelikož nám to zhorší morálku a v budoucnu se tím budeme znovu stresovat



Důležité pojmy


NÚ - každý by měl pravidelně pracovat na svém nejdůležitějším úkolu (mění se dle potřeb člověka a jeho situace) - problém je v tom, že tyto úkoly trpí na úkor NÁHLÝCH a mnohem méně důležitých úkolů


1440 - minut za den


80/20 - Parretovo pravidlo



Závěr


Za přečtení této knihy jsem nesmírně rád. Hodně mě posunula a její čtení mě doopravdy MOC bavilo. Kniha je napsána tak, aby nutila člověka přemýšlet v reálném životě o metodách, které popisuje a tudíž přenáší (alespoň u mě) teorii do praxe. Zároveň ji autor psal tak, aby utvrdil pravdivost jeho výroků - ke každé metodě či informaci přidává vždy citaci nějakého velmi efektivního či známého člověka. (Jsou tam i miliardáři, což by se speciálně líbilo Danovi :) Také popisuje to, že měl podobné problémy a jak se s nimi on sám vypořádal. Vše co jsem od knihy očekával se splnilo, takže jsem celkově spokojen a myslím si, že se mi tyto návyky utvrdí na delší dobu.

Kniha: Moderní Time management, Autor: Kevin Kruse



Hodnocení (90 %%):

Nový komentář:







Komentáře (2):



Otto Kos - 05.01.2021 - 19:34


S odstupem na to koukám takhle. Pracuji stále s kalendářem a přestal jsem dělat s To-Do listy. (Ty si vytvářím, ale poté je přepisuji do kalendáře). Jsem moc rád za opěvovanou metodu 80/20, protože si ji snažím začlenit do běžného dne. Také mi to pomohlo s úkolama SMART. Bylo to zde hezky popsané a snažím se podle toho řídit celou dobu. Takže suma sumarum mi ta kniha dala hodně, zároveň to byla jedna z nejvíce zajímavých a čtivých knih. Každopádně bych si přesně z tvých zmíněných důvodů nevybral další knihu týkající se Time-managementu, spíše bych se vrátil k této k jednotlivým bodům, které jsem si vypsal, jako právě teď. :)

Jana Švecová - 30.10.2020 - 19:25


Začínám si všímat, že většina knih o Time Managementu je velmi podobných, při tom mám pocit, že samotný Time Management zabírá neúměrně času k přínosu, který má. Když se podíváš na knihu s odstupem, kolik z toho praktikuješ ještě dnes? Kam Tě to posunulo?

Další eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024