Moderní ekonomie
Hana Lipovská
Motivace k přečtení
Kniha je velice netradičně pojatá. Nejen že předává ekonomické znalosti, ale chce především naučit čtenáře myslet samostatně, kriticky a ekonomicky. Je plná zajímavých příkladů doprovázejících poutavý vyklad. A jelikož jsem chtěl znovu posunout svoje ekonomické znalosti, tak moje volba padla na tuhle moderní učebnici, která je z velké části napsaná formou hry.
Co se všechno v knize skrývá…
Ve třiceti kapitolách jsem prozkoumal základní ekonomické disciplíny. V knize je mnoho zajímavých témat. Například jak vznikají ekonomické krize, jak vznikají monopoly, jak funguje trh nebo jak funguje ČNB, mezinárodní obchod nebo daně. Kniha není jen o teorii, je tam spoustu zajímavých a praktických příkladů nebo i historie dané ekonomické disciplíny, díky které člověk snadněji pochopí danou problematiku.
Podle obsahu jsem si myslel, že mi kniha nemůže nic nového přinést. Myslel jsem si, že už v těch kapitolách, co se v knize objevují, tak už nějaké znalosti mám. Jenže kniha mi přinesla nové poznatky z oblasti ekonomie a vlastně i takové nové chápání, jak tato věda funguje. Navíc jsem si rozšířil moji slovní ekonomickou zásobu, díky velké četnosti odborných pojmů.
Vážím si toho, že autorka splnila název knihy. A to, že kniha popisuje moderní ekonomii. Dále je výborná v tom, že každý odborný pojem je vysvětlen na zajímavém příkladu z praxe.
Slovník pojmů
Tohle je malý výtažek odborných pojmů z knihy. Kdyby měl někdo zájem o více takových, tak mi napište a já vám je s radostí pošlu, ať se můžete v ekonomii posouvat. Kdyby vám nějaký pojem nebyl jasný z definice, tak mi napište též a já použiju praktický příklad z knihy, díky kterému to určitě pochopíte.
Cenová diskriminace - obchodní praktika, kdy prodáváme stejné zboží různým lidem za různé ceny
Arbitáž - postup, kdy koupíme zboží na jednom trhu levnější a prodáme je na druhém trhu dráže.
Morální hazard - vzniká v situaci, kdy je člověk motivován jednat riskantně, protože nenese plné důsledky svého jednání
Asymetrie informací - je situace, kdy je jeden člověk lépe informovaný než druhý člověk
Rivalitní statek - je taková statek, jehož užívání jedním člověkem snižuje možnost užívání ostatním lidem
Vylučitelný statek - statek, v jehož užívání může být člověku zabráněno
Racionální spotřebitel - je takový spotřebitel, jenž si vybírá nejlepší možný spotřební koš, který si může dovolit při svém rozpočtovém omezení, aby maximalizoval svůj užitek
Pareto-efektivní situace - je situace, kdy si nikdo nemůže polepšit, aby si zároveň nikdo jiný nepohoršil
Absolutní výhoda - znamená, že je v této činnosti člověk lepší než ti ostatní
Komparativní výhoda - má každý člověk v té činnosti, ve které je lepší než ve všech ostatních
Substituty - jsou dva statky, pro které platí, že pokud jeden zdraží, začneme jej prodávat méně a budeme více poptávat druhý z nich
Komplementy - jsou dva statky, pro které platí, že pokud jeden zdraží, začneme poptávat oba dva méně
Monopol - vzniká, pokud je na trhu pouze jeden prodávající a nabízí produkt, který nemá blízké substituty
bandwagon efekt - situace, kdy lidé přizpůsobují svůj názor názoru většiny
Okunův zákon - ilustruje vztah mezi ekonomickým cyklem a mírou nezaměstnanosti: pokud ekonomika roste, nezaměstnanost klesá a naopak
HDP - je tržní hodnota všech finálních statků a služeb vyrobených v ekonomice za dané časové období
Závěr
Knihu doporučuji každému, kdo má zájem o ekonomii. Díky této knize jsem rozšířil svůj byznys jazyk. Za to jsem velice rád, jelikož si myslím, že je to ve světě byznysu velmi důležité. Naučil jsem se i něco nového z ekonomické historie nebo co potřebuju k tomu, abych se stal guvernérem ČNB :).