logo

Nastavení mysli: Nová psychologie úspěchu aneb naučte se využít svůj potenciál

Body: 2, Hodnocení: 76 %

17.12.2020

Proč jsem si knihu vybral?


Občas jsem si v Team Academy říkal, že pro nějaké věci nemám dostatečné znalosti ani talent, abych se je mohl vykonat. Občas jsem z toho byl demotivovaný. Tuto knihu mi doporučovalo mnoho lidí z mého okolí, jelikož jim pomohla změnit jejich nastavení mysli. Tak jsem se rozhodl o to pokusit také. Autorku knihy jsem znal již delší dobu z TED talks a moc se mi její přednášky líbily, jsem moc rád, že jsem si znalosti mohl rozšířit.


Když přijmete nějaké nastavení mysli, vstupujete do nového světa. 


V jednom světě, ve kterém se vaše vlastnosti nemohou změnit, získáváte úspěch tak, že si dokazuje, jak moc jste chytří a talentovaní. Ve druhém světě, ve světě, kde se kvality mohou měnit, jde o to, abyste se překonali a naučili se něco nového a rozvíjeli se. 


V jednom světě je podstatou neúspěchu chyba, odmítnutí či prohra ve vyjednávání. Nezdar v tomto světě znamená, že nejste chytří ani dostatečně talentovaní.


V druhém světě, pokud neděláte chyby, lidé vás neodmítají či neprohráváte znamená, že nevyužáváte svůj potenciál. V tomto světě jste chytří nebo talentovaní právě proto, že se snažíte. Výzvy nejen hledáte, ale vyžíváte se v nich. 


Je na každém Téčku jaký svět si vybere. Je jen na nás, jak každý den budeme přemýšlet a kam se budeme snažit posouvat.


Vizualizujte si svůj plán do detailů


Pokud v projektu chceme udělat například úpravu v naší webové aplikaci, tak je klíčové si stanovit konkrétní plán - primárně dobu, místo a způsob. 


Kdy a kde na úpravě budeme pracovat? Jak to provedeme a s kým? 


Tyto konkrétní plány, které si vizualizujeme zvyšují mnohonásobně náš úspěch na realizaci zmiňované úpravy webové aplikace. To stejné aplikujeme, když se chceme něco nového naučit, například při hledání odpovědi na otázku “Jak si udržet dlouhodobý vztah se zákazníky?” Plán je také důležitý při řešení problému, třeba když minulý týden expediční firma nedoručila náš balíček klientovi.


Tento poznatek z knihy se mi pojí s knihou Atomové návyky, ve které je uvedeno, že bychom si při každém úkolu stanovit opravdu co nejjasnější plán. 


“Zítra si po training session udělám čaj a kontaktuji nového obchodního partnera z Plzeňského pivovaru.”



Nastavení mysli vítězů


Hlavně ve sportu se hodně mluví o talentu. Víra v přirozené talenty je tak velká, že řada trenérů hledá jen je a týmy mezi sebou soustředí v tom, kdo za ně přihodí větší částku. Přirozený talent byl i slavný baseballový hráč Billy Beane. Bohužel mu však chybělo správné nastavení mysli vítěze. Pokaždé, když se mu nepovedl zápas, hledal něco, co by mohl rozbít. Neuměl prohrávat. Z každé prohry byl naštvaný a s nikým se nebavil. Billy Beane své problémy nenapravoval konstruktivně. Měl fixní nastavení mysli. Myslel si, že když má někdo přirozený talent, tak se nemusí snažit a nemusí si říkat o pomoc. Tím by přece přiznal svoji slabost. Většina přirozených talentů neanalyzuje své nedostatky a chyby. Představa nedostatku je děsí. Naštěstí Billy Beane své nastavení mysli postupem času změnil. Zjistil, že jde mnohem víc o proces než o talent. 


Díky tomu už jako generální manažer přivedl svůj tým Oakland Athletics k rekordnímu počtu po sobě jdoucích výher v americké lize. V týmu přitom nebyly ohromné platy. Nekupovali totiž talenty, ale nastavení mysli.


Proč zde tento příběh popisuji? Odpověď je jasná. Trust the process! 



Jak v Team Academy vybudovat projekt, který roste a prosperuje?


V knize Jak z dobré firmy udělat skvělou se píše, že při budování při prosperujících firem hrálo několik důležitých faktorů, naprosto klíčový byl však typ vůdčí osobnosti, která projekt přivedla ke slávě. Nebyly to charismatické typy, z nichž vyzařovalo ego a nadání. Většinou šlo o nenápadné lidi, kteří neustále pokládali otázky a byli schopni čelit i těm nejkrutějším odpovědím. Byli schopni podívat se tváří v tvář chybám a neúspěchu, a to i svému vlastnímu, a zároveň si uchovat víru, že nakonec uspějí. Vždy měli růstové nastavení mysli. Věřili v člověka.


Kvalitní leader v projektu by si nikdy neměl dokazovat, že je lepší než ostatní a působit povýšeně. Hierarchie k úspěchu v projektu nepřispívá, stejně tak přivlastňování zásluh ostatních členů v projektu. Leader i členové projektu, by se měli vždy neustále zlepšovat a obklopovat se těmi nejschopnějšími, které nejdou. Měli bychom v našem týmu tvořit prostředí, ve kterém se chyby a nedostatky upřímě vyjadřují, sdílí se s ostatními a vzájemně se Téčka podporují v jejich cílech do budoucnosti. Jedině tak se můžeme posouvat, pokud vytvoříme prostředí založené na sebedůvěře opírající se o fakta.


V našem týmu jsme na toto bohužel již několikrát narazili, jelikož se opíráme spíše o domněnky, než o fakta.



Co se mi na knize líbilo?


Kniha pro mě byla opravdu velká motivace pro mojí cestu v Team Academy. Znalosti z knihy se snažím aplikovat každý den, když stojím před nějakou výzvou, problémem nebo když se snažím něco nového naučit.


Co se mi na knize nelíbilo?


Hodně věcí se v knize opakovalo. Věřím, že by kniha mohla mít o polovinu méně stránek a ničemu by to neuškodilo.



Kniha: Nastavení mysli: Nová psychologie úspěchu aneb naučte se využít svůj potenciál, Autor: Carol Dwecková



Hodnocení (76 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Švecová - 07.01.2021 - 16:59


Páni, začínáš propojovat poznatky z více knih v jedné eseji! Další krok kupředu :-). Jak Ti poznatky z knihy fungují v praxi? Umíš někomu pomoci od fixního k růstovému nastavení? Jak pracuješ s takovými lidmi v týmu?

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 3

24.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

24.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 1

24.12.2024