logo

Nejbohatší muž v Babyloně

Body: 1, Hodnocení: 60 %

Nejbohatší muž v Babyloně – George S. Clason


Kniha mě zaujala svým názvem, a když jsem zjistila, že je skvěle hodnocená, co se týče finanční gramotnosti, neváhala jsem a knihu jsem si koupila. Příběhem nás zavede do pradávného Babylonu k řece Eufrat, kde se staří dobří přátelé, Basir a Kobbi, snaží přijít na kloub tomu, proč jim bohové za jejich celoživotní práci nedopřejí bohatství, když žijí v nejbohatším městě světa a mají stálou práci výrobou kočárů a hrou na lyru. Kobbi si vzpomene, že zná osobně nejmajetnějšího obyvatele Babylonu, Arkáda, a domluví si s ním a s dalšími přáteli schůzku, na které ho požádají o prozrazení kouzla, jak se stát bohatý. Arkád jim vyprávěl příběh o Algamišovi, který ho několik let navštěvoval a předal mu svou finanční moudrost:

„Když chceš zbohatnout, musíš vědět, že co ušetříš, musí vydělávat.“

„Slunce, které svítí dnes, už svítilo, když se narodil můj otec, a bude svítit i tehdy, až se můj poslední pravnuk bude ubírat do podsvětí. Myšlenky mladých jsou jako jasné světlo, které zasvítí ve tmě, jsou jako meteority na obloze. Zato moudrost věků je stálá jako světlo hvězd, podle kterého si i námořníci určují směr.“

„Lepší malý zisk než velká škoda.“

„Člověk musí zničit ducha pochybností a váhání, když chce mít úspěch.“

„Aby člověk přilákal štěstí, musí využít každou vhodnou příležitost.“

„Zlato je pro ty, kteří znají zákony a dodržují je.“


Po nějakém čase si král v Babylóně pozval Arkáda do svého sídla a poprosil ho o šíření finanční gramotnosti svému lidu. Arkád si zajistil přednáškovou místnost a svým divákům se svěřil se sedmi pravidly pro bohatý život.

1.      Ze získaných deseti mincí utraťte jen devět

2.      Mějte rozpočet = spočítejte nezbytné věci, které potřebujete k životu a použijte na ně oněch devět zlaťáků. „To, co pokládáme za nezbytné výdaje, poroste úměrně s naším výdělkem. Nepleťte si nezbytné výdaje s vašimi požadavky.“

3.      Každou odloženou minci investujte tak, aby proud bohatství neustále proudil do vaší kapsy. „Bohatství nestojí na tom, jak je velké, ale na tom, jak přibývá.“

4.      Chraňte svoje jmění = investujte tam, kde o peníze nepřijdete, raďte se se zkušenými lidmi

5.      Mějte vlastní dům = bydliště je investice – je lepší x let platit nájem, nebo x let platit půjčku a poté už jen daně?

6.      Opatřete si včas finanční zásoby na pozdní léta a na ochranu své rodiny – pravidelně ukládejte peníze, naplánujte si své příjmy z podnikání, investujte

7.      Vydělávejte více = když něco umíte, zvyšujete si tím šanci více vydělávat


Arkádovy rady o zlatě, které dal synovi:

1.      Ke zlatu se dostane ten, kdo odloží nejméně jednu desetinu výdělku, aby zabezpečil majetek pro sebe a svou rodinu.

2.      Když moudrý vlastník zlato dobře umístí, vydělává pro něj a neustále přibývá.

3.      Rozvážný vlastník zlato ochraňuje a investuje je pod dohledem odborníků.

4.      Když majitel zlato vloží do pochybných podniků, přijde o něj.

5.      Kdo chce vydělávat hned velké sumy a podlehne svodům podvodníkům, kdo uvěří své nezkušenosti a romantickým představám, přijde o zlato.


„Moudrost má větší cenu než zlato. Bez moudrosti o zlato přijdeme. S moudrostí si cestu ke zlatu najdeme.“

„Když chceš pomoci příteli, udělej to tak, aby se jeho břemeno nesvalilo na tebe.“

„Obchodník musí znát svůj obor.“


Na začátku příběhu jsem čekala, že mě hlavní postava bude provázet celým dějem, ale nestalo se tak. Obsahem jsou jednotlivé příběhy a z nich plynoucí ponaučení. Jak zacházet s penězi a se zlatem se tak dozvíme inspirací z několika zajímavých „pohádek“. Párkrát jsem se v knize ztratila, kvůli novým jménům postav a neukončeným příběhům, ale to hlavní – pár rad na finanční gramotnost, jsem si odnesla.


Moje akční kroky:

·      Desetinu z výplaty stranou

·      Naučit se žít za méně peněz, než vydělám (nejtěžší krok :D)

·      Množit peníze tím, že mi budou vydělávat (pronájem věcí?)

Kniha: Nejbohatší muž v Babyloně, Autor: George S. Clason



Hodnocení (60 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Švecová - 25.10.2020 - 16:42


Je skvělé, že jsi z knihy vyvodila akční kroky, fungují/daří se Ti? Dovedeš principy použít v projektové praxi? S čím Ti kniha pomohla tam?

Další eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024