logo

Odvaha nebýt oblíbený

Body: 2, Hodnocení: Zatím neohodnoceno :(

30.01.2021

Proč jsem si knihu vybral? 

 

Tuto knihu jsem si vybral na základě doporučení kouče Vaška po našem individuálním koučování. Během listopadu a prosince mě hodně opouštěla motivace cokoliv dělat, zajímal jsem se jen o to, jak mě vidí ostatní na úkor toho, co chci sám. Hodně jsem se v sobě uzavřel 

a často přemýšlel o tom, co chci dělat dál, a právě proto jsem začal listovat touto knihou, abych získal odpovědi na několik otázek, které se mi tou dobou honily v hlavě:


Jak být spokojený?

Které věci v našem životě dávají smysl?

Jak být prospěšný druhým a zároveň spokojený sám se sebou?

To, co dělám, dělám pro sebe nebo pro někoho jiného?

Co pro mě znamená úspěch a jak ho můžu dosáhnout?

 

Co jsem v knize našel v souvislosti s otázkami a kam mě to posunulo?

 

Kniha je napsaná formou dialogu mezi filozofem, který se zaměřuje na ne příliš známou psychologii Alferda Adlera a mladíkem, který po dostudování školy pracuje jako knihovník. Mladík se nachází v takové situaci, kdy si pokládá podobné otázky, které jsem si pokládal já 

a společně s filozofem debatuje nad tím, jak dosáhnout v životě štěstí a být spokojený. Jak jsem již zmiňoval, filozof odpovídá mladíkovi na základě poznatků z individuální psychologie Alfreda Adlera, která tvrdí, že za naše problémy nemohou události z minulosti, ale můžeme si za ně my sami, jelikož se nedokážeme soustředit na současnost, ale vracíme se k tomu, co už bylo.  


Kniha mi pomohla posunout mé mentální modely na další úroveň. Uvědomil jsem si díky ní pravou podstatu růstového myšlení a troufnu si říct, že jsem o něco více poznal sám sebe. Myšlenky, kterých je v knize spousta, jsem si spojoval nejen se svou výchovou od raného dětství, ale také s každodenními situacemi, ve kterých se běžně nacházím. Uvědomil jsem si, že moje chování mělo často za cíl získat jen něčí pozornost, abych netrpěl pocitem méně cennosti. Ve spoustě situací jsem se choval tak, abych naplnil něčí očekávání a získal jen další bezcennou pochvalu, která mě nikam neposune. Často jsem řešil situaci, kdy jsem měl pocit, že se musím zalíbit všem a být všude oblíbený. Pro někoho tato myšlenka může být sobecká, ale pokud někdo není spokojený se mnou, je to jeho problém a ne můj. Stejně tak je můj problém, pokud je tomu naopak a někdo se nezamlouvá mně. Tohle pro mě byl další důležitý poznatek při budování vztahů – není nutné být za každou cenu přítel s každým, pokud vztah nefunguje, je zapotřebí nechat ho plavat, jinak nás naše myšlenkové pochody zavedou tam, kam se dostat nechceme. 


Napsat pro mě tuto esej nebilo ze začátku úplně jednoduché, protože psychologický směr Alfreda Adlera je pro mě velice zajímavý a v knize jsem objevil tolik myšlenek, o kterých bych se mohl rozepsat. Tuto knihu si dovoluji označit jako nejdůležitější a nejužitečnější literaturu pro můj osobní růst. V knize nenajdete desítky metod, cvičení a pohádek, díky kterým budete žít šťastně až do smrti, ale díky otázkám, které si dvojice hlavních hrdinů navzájem pokládá, si však dokážete najít spoustu odpovědí na dotazy, které si kladete ve vlastním životě. Ve studiu tohoto psychologického směru chci dál pokračovat a vím, že pokud se někdy naskytnu v podobné situaci jako před měsícem, určitě se ke knize vrátím, protože právě ta mi pomohla zvládnout první menší osobní krizi ve svém životě. 


Kniha: Odvaha nebýt oblíbený, Autor: Ičiro Kišimi a Fumitake Koga



Hodnocení (Zatím neohodnoceno :(%):

Nový komentář:







Komentáře (0):



Další eseje:

25.04.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

24.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

24.04.2024