logo

Pozitivní leader

Body: 1, Hodnocení: Zatím neohodnoceno :(

06.05.2020

Pozitivní leader

Jan Muhlfeit


Důvod motivace k přečtení


Hledal jsem vhodnou knihu pro leadership a jsem slyšel, že ji v TAPu několik členů čte, tak jsem se rozhodl ji také skusit.


O čem kniha je


Kniha se zabývá pozitivním leadershipem, řízením energie a její myšlenky jdou ve vzoru učící se organizace. (Vize, mise, otevřenost, podpora rozvoje zaměstnanců apod.). Kniha je kapánek zdlouhavá, ale zato se dobře čte. Je plná různých cvičení,nástrojů, sebereflexí, rad a tipů a líbí se mi, že všechny tvrzení podkládá studiemi, na které jsou na konci stránky odkazy.


Zajímavé myšlenky a fakta


4M pozitivního leadershipu - My (silné stránky, naše KDO), Mise (Naše PROČ), Metody (Naše JAK), Místo (Naše KDE)

Zaměření na silné stránky - musím začít od sebe samých a poté je rozklíčovat i u zbytku našeho týmu. Měli bychom se zaměřovat takřka výhradně na naše silné stránky, jelikož ty nás dělají vyjímečnými.

Neměnit lidi v jejich podstatě - Není strategické nutit někoho do činností, která jsou mu absolutně nepřirozená a nepříjemná, raději bychom měli vynaložit úsilí na rozvoj jeho přirozených silných stránek. Př. špičkový vědec nemusí nutně být ten, kdo svůj výzkum bude prezentovat před širokým publikem, obzvláště pokud mu je to absolutně proti srsti. Nemá smysl z něj dělat průměrného řečníka a utrácet peníze za školení.

Angažovanost je klíčová pro výsledky - Autor ukazuje, že firmy s angažovanými zaměstanci dosahují daleko lepších výsledků než firmy s neangažovanými.

Rozvoj silných stránek je klíčová pro angažovanost - Když necháte lidi dělat, co je jim přirozené a v čem vynikají, tak budou několikanásobně angažovanější do práce.

Charisma se dá získat - Někdo má charisma vrozené, ale to neznamená, že se nedá získat. Je důležité splňovat 3 podmínky. 1) Soustředěná přítomnost (naplno věnujete pozornost lidem, se kterými komunikujete), 2) Schopnosti (spočívají v tom, jak vnímají ostatní vaše působení na svět kolem sebe → vliv, peníze, odborné znalosti, intelekt, fyzická síla, společenské postavení), 3) Vřelost (je důležité, aby vás lidé brali jako dobrého, laskavého člověka, který má jejich náklonnost).


Belbinovy role - Autor odkazuje na smysluplnost belbinových rolí při sestavování špičkového týmu

Tým by měl být v rovnováze - Např. moc extrovertů se musí vyrovnat pár introverty, moc inovátorů by se mělo doplnit např. nějakým finalizátorem.

T-E-A-M = Together Everyone Achieves More

GROW model - Jedna z mnoha podobností Tiimi Akatemie a této knihy. Autor zde tento model použil při zlepšování leaderova sebe sama.

Všeho moc škodí - Ani se silnými stránkami se to nesmí přehánět, v jejich nepřiměřeném využívání mohou mít negativní dopady na vás i tým. Stejně tak úplné zanedbávání slabých stránek vás může stáhnout dolů.

FLOW - Stav, ve kterém se soustředíme čistě na svou práci, úkol, činnost, kterou právě provádíme, že přestaneme vnímat okolí a žijeme jen tou danou situací. V tomto stavu jsme neuvěřitelně produktivní a čas nám plyne jako voda.

Dosažení FLOW - Je důležité znát své dovednosti a podle nich si stanovovat výzvy. Stavu FLOW je dosaženo ideálním (nebo alespoň přibližně stejným) poměrem našich dovedností a obtížností úkolu. Když je úkol nad naše síly, jsme ve stresu, když je moc snadný, nudíme se.

Nepřátelé FLOW - Jakékoli rušivé elementy nás jednoduše mohou z FLOW vyrvat. Oznámení na FB, telefonát, jiné osoby apod. Měli bychom tedy před prací tyto rušiče eliminovat.

Osobní mise - Je někde v průsečíku našich množin hodnot, zápalu a silných stránek.

Stres v malých dávkách neuškodí - Toto je myšleno tak, že když jsem krátkodobě v tzv. pozitivní stresu, zlepšuje to naše smysly a nastartovává to náš mozek.

Energetická fluktuace - Naše energie se v průběhu dne neustále vyčerpává a opět doplňuje. Po přibližně každých 90 minutách nastává cca 20 minutový útlum. Tyto fáze bychom měli následovat při plánování našeho pracovního dne.

Nadšení = Energie + Inspirace

4 oblasti lidských potřeb - Tyto oblasti bychom měli u našich lidí naplňovat:

1) Fyzická (ve zdravém těle zdravý duch), 2) Emoční (pocit sounáležitosti), 3) Mentální (např. stav FLOW), 4) Spirituální (vyšší smysl našeho bytí)

Úspěch je produktem štěstí a ne naopak - Autor dokazuje, že dlouhodobé štěstí produkuje úspěch a že štěstí po úspěchu je tzv. líbankový efekt.

Model štěstí - jsou 4 přístupy k životu:

1) Štěstí (žijeme přítomností i budoucností), 2) Krysí závod (žijeme budoucností a zapomínáme na přítomnost), 3) Hédonismus (žijeme pouze přítomností a zapomínáme na budoucnost) 4) Nihilismus (vzdali jsme to, vše je k ničemu)

Hlavní hodnoty pro leadery - Podle knihy jsou hlavními hodnotami, které lidé u leaderů vyžadují Zásadovost a Vřelost.

3 Aspekty dobrého leadera - Schopnosti, Styl (autenticita), Služba (co děláme pro ostatní).


Co mi kniha přinesla


Kniha mi pomohla udělat si na sebe sebereflexi hned v několika klíčových oblastech leadershipu. Dále mi podpořila mé pozitivní vnímání konceptu učící se organizace a hlavně jsem si díky ní uvědomil, že musím zapracovat na svém přístupu k lidem. Určitě si díky knize chci vypilovat charisma, naučit se být vřelejší a trpělivější k lidem kolem mě a sem tam udělat i něco pro ostatní. Díky knize jsem si také vypracoval svou osobní misi, uvědomil jsem si své hlavní hodnoty a celkové více porozuměl sám sobě.



Kniha: Pozitivní leader, Autor: Jan Muhlfeit



Hodnocení (Zatím neohodnoceno :(%):

Nový komentář:







Komentáře (0):



Další eseje:

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

29.12.2024

Kategorie: Marketing

Body: 3

29.12.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

28.12.2024