logo

Proč jedničkáři pracují pro trojkaře

Body: 2, Hodnocení: 80 %

Knihu Proč jedničkáři pracují pro trojkaře, jsem si vybral díky doporučení od spolužáků, kteří touto knihou byli nadšení a doporučovali ji. Dále kvůli prezentaci, kterou nám představili na jednom z dialogů.

  Musím říct, že se kniha dobře četla, už kvůli stylu psaní a členění kapitol. V každé kapitole autor uvede problém, následně nám předvede jeho názor a doporučení. Kniha je psaná hlavně pro rodiče, kteří by měli dětem ukázat finanční gramotnost v praxi.

  V knize mě zaujalo několik myšlenek. Například jak hra monopoly, kterou všichni znají, se dá převést do běžného života. Zaujalo mě to především z hlediska, že monopoly jsem vždy hrál. Nejvíce mě baví riskovat ve hře a následně vydělávat „peníze“ (to je ta moje soutěživost no). Každopádně je to velmi zajímavá myšlenka, která má opravdu velký smysl.

Autor představuje na začátku knihy kvadrant CASHFLOW, který nás dále provází celou knihou:

1.     Zaměstnanec

2.     Samozaměstnavatel (OSVČ)

3.     Majitel podniku

4.     Investor

  Líbí se mi, jak každý kvadrant popisuje a přirovnává. Jeho zamyšlení nad studiem jako takový je velmi zajímavý a musím s ním souhlasit. Když tuto situaci převedu na sebe, tak souhlasím. Zažil jsem si normální studium a studium na Tiimiakatemia a je to úplně něco jiného. Vím, že by autor souhlasil. Při normálním studium jsem neměl pocit, že by se mi podařilo nějaké situace měnit ve svém osobním životě. Při studiu Tiimiakatemia musím neustále přemýšlet, hledat informace, číst, zamýšlet se, měnit určité názory a více se zaměřit na „reálný svět“. Je to úplně jiný systém vzdělávání a vím, že jak mě, tak celý můj tým, studium posune úplně jinam.

  V knize je předvedeno plno zajímavostí. Líbí se mi učební období, kterými člověk prochází a postupně otvírá pomyslné okna vzdělání. A opět jsme u toho, čemu se věnovala pátá disciplína. Učení! Neustálý proces, který pořád bude probíhat. Je zde dobře popsané, že chybami se člověk učí a pokud chce být úspěšný, musí jich udělat co nejvíce. Díky tomuto si uvědomuji, že s týmem chyby děláme a dělat budeme, ale už mi to tolik nevadí, když si uvědomím, kam nás to může dostat.

   Dalším zajímavým pojmem zde bylo 7 druhů inteligence, kde autor představuje druhy učení a silné stránky jedince. Čím plno škol může selhávat? Nedává studentům pocit bezpečí? Líbí se mi jakým způsobem autor popsat Maslowovu pyramidu potřeb, která provází celým životem, nás všechny.

  Kniha je psaná jednoduše, dobře se čte. Opět mě zaujal postoj autora k pozitivnímu myšlení. Jelikož se o pozitivní myšlení zajímám, chodím na kurzy a pracuji sám na sobě i druhých, velmi mě to zaujalo. Autor zde opět mluví o změně myšlení. Sice se budu opakovat stejně tak, jako autor, ale připomíná mi to pátou disciplínu. Že by opět šlo o změnu mentálních modelů a osobní mistroství? Ano, vše opravdu souvisí se vším. Čím delší dobu jsem ve svém týmu, tím více si to uvědomuji.

  Co mě velmi oslovilo, byla síla slov. Je zde popsaný jazyk peněz. Dále se dozvíme, že i každá profese má svůj vlastní jazyk. První co se mi u čtení vybavilo, byl jazyk obchodníků. Při zamyšlení si uvědomuji, že slova jsou velmi důležitá. Když myslím na svůj tým, tak používáme jazyk Tiimiakatemia, nebo jak to popsat. Používáme totiž spousty pojmů, kterým by ne všichni mohli rozumět. Měli bychom si začít uvědomovat sílu slov, která někdy dokáže opravdu hodně. Můžeme to uplatňovat jak při dialogu, tak i v jiných metodách (Houston Calling, Hot seat, Hello theory, a nebo třeba u Birth giving- tam jsou slova opravdu důležitá, což jsme si již vyzkoušeli 10.12) To mě přivádí k další knize, kterou doporučuji a tou knihou je Čtvrtá dohoda.

základní slova týkajících se peněz:

·        Příjmy- běžný příjem, z portfolia a pasivní

·        Výdaje- (závazky), většinou daně, bydlení, oblečení, zdravotní péče

·        Aktiva- vkládají do našich kapes peníze (firmy, nemovitosti)

·        Pasiva- pravidelně vytahují peníze z našich kapes (hypotéka, leasing)

  V závěru knihy se mi velmi líbilo, jak peníze přirovnal k náboženství a obohatil čtenáře různými pohledy. Líbilo se mi podobenství o hřivnách, kde je popsáno, jakým způsobem tři lidé vynaložili s majetkem, který jim byl dán. Dále mě překvapilo přísloví, které používám delší dobu a řekl jsem ho jednou i koučovi druhé skupiny: Když procházíš peklem – nazastavuj!

  Kniha se mi celkově dobře četla a líbila. Nemohu říct, že by se jednalo o jednu z nejlepších knih, ale jsem rád, že jsem si ji přečetl. Když bych jí porovnal třeba ke knize Nejbohatší muž v babylonu, musel bych říct, že se navzájem liší a ne úplně doplňují. Ale to je normální, každý má jiný názor. S autorem s něčím souhlasím, s něčím ne. Každopádně pojmy, přirovnání a příběhy, mě inspirují a vím, že spousty znalostí můžeme uplatnit v našem týmu. Vím, že kniha je dost přínosná.


  

Kniha: Proč jedničkáři pracují pro trojkaře, Autor: Robert T. Kiyosaki



Hodnocení (80 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Křečková - 27.01.2020 - 18:22


Esej propojená s TAP, Pátou disciplínou a s 4 dohodami... pěkné! Jak můžeme knihu využít v týmu, v podnikání? Odpovídají pojmy účetnímu vymezení? Nejvíce mě zaujal předposlední odstavec, rozhodně si ráda poslechnu detail příměru k náboženství a podobenství o hřivnách :-)

Další eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 1

18.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

18.04.2024

18.04.2024