logo

Světové standardy projektového řízení

Body: 1, Hodnocení: 93.333333333333 %

05.12.2019

Světové standardy projektového řízení


Pavel Máchal, Martina Kopečková, Radmila PresováKniha se zabývá porovnáním tří nejpoužívanějších světových standardů zabývajících se projektovým řízením, a to IPMA, PMI a PRINCE2. Musím se přiznat, že jsem tuto knížku nečetl kvůli tomu, abych porovnal každý ze standardů. Četl jsem ji pro to, abych si z každého vytáhl užitečné znalosti a poskládal si z toho svůj standard, který budu v praxi používat. Také abych rozšířil svoji slovní zásobu v této oblasti.


V knize se mi zalíbilo finanční řízení a techniky odhadování nákladů, což se hodí do každého projektu. Dále jsem se dočetl, jaké čtyři fáze má tým: formování (forming), zpochybňování (storming), normování (norming), vykonávání (performing). Konečně jsem také získal podrobnější znalosti o finančním plánu projektu nebo techniky, jak posuzovat rizika.


Dává se zde příklad, jak by se mohli plánovat a vybírat lidské zdroje a základní rady, jak řešit konfilkty v týmu. V projektu je důležité, aby byla jasně definovaná role a zodpovědnost, což jsme zažili na vlastní kůži v Tiimiakatemii. Dále jsem byl rád, že mi kniha vysvětlila rozdíly mezi mikropodnikem, malým podnikem a středním podnikem. Do téhle jsem tyto pojmy slyšel, ale teď už vím, podle jakých kriterií se podniky hodnotí na malé a střední. 


Z této knihy jsem si neodnesl jen teoretické znalosti, ale i pár manažerských dovedností, a to techniky matici odpovědnosti a metodu kritické cesty.Slovník pojmů:


Kompetence = schopnost zvládat určitou funkci, činnost nebo situaci


Technická kompetence = obsahuje základy pro řízení projektů


Behaviorální kompetence = popisuje postoje a dovednosti projektových manažerů


Kontextová kompetence = řada znalostí, zejména z oblasti řídících vztahů ve firmě, zanlost legislativy a schopnost řídit projekty, programy a portfolia v projektově zaměřené organizaci


Finanční plán = nástroj pro řízení a kontrolu financování v celém průběhu projektu


Dekompozice = rozdělení rozsahu práce projektu na menší, lépe říditelné částiJsem rád, že jsem získal docela dost znalostí z této knížky, které bych chtěl v budoucnu využít v řízení projektu. Tuto knihu mohu dporučit, jelikož není dlouhá a dobře se čte. Jediná nevýhoda v mých očích je ta, že se tam dost informací opakuje, což snižuje atraktivitu knížky.


Kniha: Světové standardy projektového řízení, Autor: Pavel Mácha, Martina Kopečková, Radmila PresováHodnocení (93.333333333333 %%):

Nový komentář:Komentáře (1):Václav Švec - 12.12.2019 - 17:41


Zajímavá volba knížky a krásná ukázka toho, jak využít knihu pro ATP model nebo pro přípravu na koučovací sezení. Taky se mi líbí, že jsou zde vypsány pojmy, které ses z knihy naučil - víme, cos v knize našel a ostatní ví, kam se podívat, pokud budou dané pojmy hledat. Využil jsi nějak nalezené manažerské metody v praxi konkrétně?

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

16.09.2021

Kategorie: Podnikání

Body: 0

16.09.2021

Kategorie: Podnikání

Body: 0

15.09.2021