logo

Týmové role v práci

Body: 2, Hodnocení: 60 %

28.07.2020

Týmové role v práci

R. Meredith Belbin


Důvod k přečtení


Na knihu jsem náhodou narazil v TAPu a řekl jsem si, že se mi hodí ji přečíst, kvůli novým projektům, které jsme zrovna rozjížděli.


O čem kniha je


Kniha se zabývá zejména týmovými rolemi a druhotně i historickým vývojem pracovních požadavků na vykonávání určitých prací a organizačních struktur s odhadem, kam to bude dále ve 21. století směřovat. Kniha nám odkrývá specifikace devíti týmových rolí, jejich přirozené slabé a silné stránky, pracovní vztahy mezi těmito rolemi a hovoří o problematice koherentnosti mezi primárními a sekundárními týmovými rolemi, které často ukazuje na konkrétních jedincích z praxe či slavných osobnostech. 


Zajímavé myšlenky a fakta


Inovátor - Tvůrčí, nápaditý a nekonvenční. Řeší obtížné problémy. Nezabývá se moc detaily, je natolik zaujatý svými úkoly, že občas není schopný efektivní komunikace. Problém je, když si začne až moc přisvojovat nápady na úkor týmu.

Vyhledávač zdrojů - Nadšený, optimistický a komunikativní extrovert, který hledá příležitosti a rozvíjí kontakty. Jakmile pomine počáteční nadšení, ztrácí zájem. Problém je, když zanedbává následné fáze spolupráce.

Koordinátor - Vyzrálý, sebejistý a schopný vůdce. Objasňuje cíle, podporuje rozhodování a ovládá delegování odpovědnosti. Má sklony ostatními manipulovat a delegovat až moc, aby sám nic nemusel dělat. Problém je, když si připisuje zásluhy celého týmu.

Usměrňovač - Inspirující, náročný a dynamický. Vyhovuje mu práce pod tlakem a má energii a odvahu překonávat překážky. Má sklony provokovat a zraňovat city ostatních. Problém nastává, když se v konfliktu nedokáže omluvit.

Monitor vyhodnocovač - Je schopen střízlivého pohledu na věc, promýšlí vše do hloubky. Dokáže zhodnotit všechny varianty, má přesný úsudek. Postrádá průbojnost a schopnost podněcovat ostatní. Bývá příliš kritický a problém nastává, když je iracionálně cynický.

Týmový pracovník - Kooperativní, mírný, vnímavý a diplomatický. Dovede naslouchat, je konstruktivní a urovnává spory. V klíčových situacích je nerozhodný a snadno se nechá ovlivnit. Problém je, že se vyhýbá stresovým situacím.

Realizátor - Disciplinovaný, spolehlivý, konzervativní a výkonný. Myšlenky a nápady přivádí v život. Je nepružný a na nové možnosti reaguje pomalu. Problém nastává, když zabraňuje změnám.

Komplementovač finišer - Pečlivý, svědomitý, snaživý. Pátrá po chybách. Odevzdává výsledky své práce včas. Má sklony k přehnané úzkostlivosti a bývá puntičkář bez schopnosti delegovat. Problémem může být přehnané obsedantní chování.

Specialista - Cílevědomí, iniciativní a oddaný své práci. Má výjimečné vědomosti a dovednosti. Přispívá k práci týmu pouze v úzké oblasti. Nedokáže vidět celkový obraz. Problém je, když ignoruje fakta mimo jeho pole působnosti.

Problém kvalifikace - To, že má někdo perfektní kvalifikaci, ještě nutně neznamená, že bude mít i skvělé výsledky. Důležité je, aby daný člověk měl i správnou týmovou roli, protože bez ní má problém spolupracovat se zbytkem týmu. Dále je dle autora výhodné nabírat lidi se správnou týmovou rolí a o něco méně dobrou kvalifikací, jelikož lidé s výbornou kvalifikací mají tendenci rychle odejít za lepším.

Nový stupeň dělby práce - Dle autora jsme v nové fázi dělby práce, kdy už nestačí mít pouze výbornou kvalifikaci ale záleží i na správné identifikaci přirozených týmových rolí pracovníků.

Týmový leader - Vůdce, který nechává pracovní týmy více autonomními, zajímá se o názory více lidí a více důvěřuje svým lidem. Jeho organizace funguje spíše na principu učící se organizace. Může mít problém s efektivitou v nepříznivých a dynamických časech.

Sólový leader - Vůdce, který je hodně autoritářský, potřebuje mít větší kontrolu, zajímá se o názory menší skupinky lidí. Bývá efektivní v krizových časech. Jeho organizace má spoustu hierarchických stupňů. Má problém s komunikací se zaměstnanci a má větší riziko, že napáchá velké chyby.

Struktura organizace - Autor se zde velice shoduje s myšlenkami učící se organizace a doporučuje co nejvíce autonomii pro pracovní skupiny a co nejméně hierarchických stupňů. Doporučuje struktury: Včelý plástve (něco jako náš InviTAP), Trojlístek (něco jako zámecký tým od Petra Dařílka) a Lichoběžník (něco jako projekt Poklad čili vedoucí tým, který deleguje podtýmy)


Co mi kniha přinesla


Kniha mi přinesla know - how kolem týmových rolí, vztahů mezi nimi, jejich SWOT, významu i přínosu. Trošku mě však zlamalo, že se autor jednotlivým rolím nevěnoval více dopodrobna v otázkách, jak řešit konflikty mezi nimi nebo jaké primární a sekundární týmové role se skvěle doplňují či naopak. Dále mi kniha přinesla komplexní pohled na vývoj pracovních rolí a jejich význam do budoucna. Kniha se mi krásně propojila s myšlenkami z knih Učící se organizace a Pozitivní leader a dala mi lepší pohled na pracovní vztahy v naší firmě. To jsem si podpořil také tím, že jsem jednomu svému týmu nechal vyplnit Belbinův test osobností a dále s jeho výsledky pracuji.



Kniha: Týmové role v práci, Autor: R. Meredith Belbin



Hodnocení (60 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Václav Švec - 23.10.2020 - 13:05


Super, že převádíš znalost z knihy do praxe. Ale jak to dopadlo? Jaké máš poznatky z tohoto přenosu? Doplníš o to svou esej?

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

28.03.2024

Kategorie: Společnost

Body: 3

28.03.2024

Kategorie: Inovace

Body: 3

28.03.2024