logo

Týmové role v práci

Body: 2, Hodnocení: 80 %

Proč jsem si knihu vybrala?


Moc dobře vím, že jsem vždy byla převážně sólový hráč, proto se snažím zlepšovat ve spolupráci. Tuto knihu jsem si vybrala, abych lépe pochopila důležitost rolí v týmu, abych například nerozpoznala, kdo jakou roli zastává a jak s určitým člověkem jednat. Tím pádem jsem doufala, že se díky knize naučím lépe pracovat v týmu.


Co jsem si z četby odnesla? Co jsem se díky knize naučila?


Začátek knihy mluví o vzniku pracovních rolí. Jak z historie víme, role zde byly vždy předem určené. Ne vždy to byly role pracovní, ale spíše obecné role a postavení. Byl zde král / panovník, šlechta, poddaní atd.. Z tohoto principu vlastně vycházíme pořád. Ve firmě se vždy objeví nějaká hierarchie, která ne vždy je psaná, ale je součástí firemní kultury. 

Pan Belbin se proto snažil určitým pracovním pozicím, přiřadit danou roli člověka, který může danou pozici obsadit. Snažil se o to v rámci tabulek v počítači, který sám vyhodnocovala vhodnost kandidáta. Později ale zjistil, že jeho dva testy které používal Critical Thinking Appraisal (CTA) a Catellův osobnostní dotazník (16PF) nestačí k určení přesné role člověka. Víme totiž, že ti to indikátory se mohou měnit. Ať už naší vlastní vůlí, protože chceme dostat pracovní místo chováme se tedy jinak a více profesionálně než jsme normálně zvyklý či protože nás ovlivňuje okolí či aktuální životní situace atd.. Mnohdy tedy člověk umí ovládat většinou rolí, akorát to například sám neví nebo není seznámen s rolemi, které musí zaujímat v danou chvíli. Belbin, proto vytvořil ještě 3. test, který se jmenuje Personal Preference Questionnaire (PPQ), který obsahoval 50 páru známých osobností a vy jste museli jednu vybrat a určit důvod proč jste jí vybrali. Poté jste byli přiřazení do kategorie konstruktů, konkrétně 20ti (konstrukt = soubor myšlenek a představ o vnějším světě). Tento test, ale opět nezaručoval stoprocentní účinnost. Víme tedy, že svou roli můžeme v rámci života či v rámci pracovní pozice přizpůsobit a měnit. 

 

9 TÝMOVÝCH ROLÍ A JEJICH SLABÉ STRÁNKY






Jak jsem již zmiňovala, pan Belbin se pokusil vytvořit tabulku v počítači, která měla vybrat vhodného kandidáta na danou pracovní pozici. Praxe, ale ukázala, že ne vždy velmi vhodný kandidát je tím správným na dané místo. Kvalifikovaný uchazeč totiž zná svou cenu a většinou nám odejde za lepší pozicí. Dočteme se zde tedy o vhodnosti versus způsobilosti uchazeče, kdy ideální kandidát nemusí být vždy ideální shoda, ale např. nezpůsobili kandidát může být překvapivá shoda. Pozorujeme zde 4 kvadranty, které nám mohou pomoct. Je zde například popsán příklad z praxe kdy vedoucí oddělení masných výrobků nahradil generálního ředitele v módním odvětví. 

Další dosti cennou radou je fakt, že kladné a záporné vlastnosti se můžou navzájem doplňovat jsou-li ve stejné hodně, také každý správný manažer umí své slabší stránky přiznat a je schopen je nahradit něčím jiným či je přeměnit na věc užitečnou.

Přínosná část knihy po kapitoly o konfliktech. Kde se dozvídáme proč a kdy může daná role být zahnaná do kouta. Dál se dozvídáme proč například problém vznikl, abychom mu mohli předejít. Zároveň zde opět zmiňuji, že slabá stránka může vyvolat potřebu té silné a tak na ní můžeme snáze přijít.

V 8. kapitole nám radí, jak na sebe řízení s tím že jak již předchozích kapitolách bylo zmíněno máme se snažit o koherentní profil (soudržný / dobře uspořádaný). Což pro nás může být dobrá informace tak že chceme být zaměstnání (to, ale určitě nikdo z Tiimi nechce :D) 

Na posledních stránkách se dočítáme, jak dobře postavit tým, že ne vždy tradiční pojetí pouze silných hráčů je to správné a že osoby sobě rovné spolu budou vycházet lépe. Také se opíráme o řešení problému v týmech, které jsou spojeny s nástupnictvím neboli nahrazením věrohodně kopie uchazeče, což ne vždy znamená pouze dobro.V neposlední řadě se dozvídáme o stylech vedení a o tom jakou by mohla mít formu naše budoucí organizace.


Propojení/ využití v Tiimi


Určitě se nám může hodit znát role v týmu, které jsou uznávaný po celém světě. Myslím si, že ale jak již kníže stálo každý člověk je dosti individuální, tím pádem může být Inovátor / Finišer, to nám ve finále nějak extra nepomůže. Zároveň si myslím, že pakliže budeme dobrý kolektiv, sami budeme moci posoudit, jak dotyčný pracuje a jak k němu máme přistupovat.


Závěr 


Z této knihy jsem docela zklamaná. Asi jsem dle názvu měla velké očekávání, ale byla to spíše příručka, jak co nejlépe přizpůsobit pracovní místo a jak vybrat vhodného kandidáta. Tuto knihu by si určitě měl přečíst někdo, kdo dělá nábory pro firmu. Samozřejmě název knihy je týmové role v práci, ale některých částech mě spisovatel docela ztrácel, protože omýval jeden a ten samý názor dokola akorát z jiných úhlů (silné a slabé stránky, vhodný a nevhodný uchazeč..) Určitě si některé věci můžu převést do reálného života, jako například 9 rolí a jejich silné a slabé stránky, ale jinak si myslím že velká část knihy byla pouze omáčka okolo.


Kniha: Týmové role v práci, Autor: R. Meredith Belbin



Hodnocení (80 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Švecová - 22.01.2021 - 19:33


Přiznávám se, že mě čtivo od pana Belbina také příliš nenadchlo.

Další eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024