logo

Učící se organizace

Body: 1, Hodnocení: 40 %

Knihu učící se organizace jsem si vybral především kvůli tomu, že jsem jí potřeboval ke zkoušce z předmětu Učící se organizace. Když jsem začal knihu číst, překvapila mě obsahově a to tím, jak užitečné, logické, ale velmi často nepraktikované věci, o kterých se v knize pojednává.

V knize mě zaujalo zejména pět disciplín učící se organizace. Tou první je osobní mistrovství. Začátek je to i proto, že každý musí začít sám u sebe mít chuť se neustále seberozvíjet. Pokud každý bude pracovat sám za sebe na maximum, je to skvělý základ pro rozvoj celé firmy.

Druhou disciplínou jsou mentální modely. Mentální modely jsou vzory chování, které si budujeme od svého dětství na základě zkušeností. V praxi to funguje tak, že na každou situaci můžou jedince reagovat různě. Sdílením mentálních modelů můžeme dojít pochopení jednotlivých chování a jednání a vylepšit chování jedinců v určitých pochopení.

Dalším v pořadí je sdílená vize učící se organizace. Sdílená vize je pro organizaci velmi důležité především kvůli zodpovězení otázky „Proč?“. Pokud bude mít celá organizace stejnou vizi, může daleko lépe fungovat a pracovat, protože jdou za stejným cílem.

Čtvrtou disciplínou v pořadí je týmové učení. To spočívá v tom, že každý jedinec z týmu má jiné znalosti, zkušenosti a dovednosti a těmi může celý tým obohatit k lepšímu a zlepšit tak fungování celé organizace.

Systémový přístup, který je poslední v pořadí je nejnáročnější a zároveň tou nejdůležitější disciplínou. Systémový přístup je tak náročný proto, protože nejdříve musí dojít k pochopení všech předchozích disciplín, které jsou nadále systémově využívány tak jak mají, a tak se kruh uzavře a dojde k systémovému přístupu.

Závěrem bych rád podotkl, že kniha není psaná čtivě a nečetla se mi vůbec dobře, ale musím uznat, že tam byly velmi důležité informace a poznatky. Tato kniha může mít pro nás v TA velmi zásadní vliv, protože právě v tomto duchu bychom měli v TA jít. Knihu bych doporučil nejen všem studentům TA, ale všem lidem, kteří chtějí mít svou firmu jako fungující organizaci. Zároveň si myslím, že učící se organizace je nedosažitelný ideál, kterému se lze jen přiblížit.

">

Kniha: Učící se organizace, Autor: Ivana Tichá



Hodnocení (40 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Křečková - 06.03.2020 - 20:15


Jak Tě ovlivnila tato kniha? Co se u Tebe změnilo? Pracuješ na sobě na maximum?

Další eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024