logo

Umění vítězit

Body: 1, Hodnocení: 70 %

01.11.2019

Umění vítězit

Příběh: 

Jako mladý čerstvý absolvent obchodní školy, který si hledá své místo ve světě, si Phil Knight půjčil padesát dolarů od svého otce a založil si firmu s jediným cílem: dovážet z Japonska vysoce kvalitní a přitom levnou obuv.


Na samém začátku prodával boty z kufru svého vozu a vydělal osm tisíc dolarů. Dnešní obrat společnosti NIKE dosahuje ročně třicet miliard dolarů. V dobe start-upových projektů představuje Knightova společnost zlatý standard a její “fajfka” je víc než jen pouhé logo. Je to symbol elegance, úspěchu a jedna z mála ikon, kterou znají i v nejvzdálenějších koutech světa. 


Phil ve svých čtyřiadvaceti letech vyráží s batohem na zádech na cestu po Asii, Evropě a Africe a během putování dospívá k názoru, že nechce pracovat pro velkou anonymní korporaci, ale chce raději vytvářet něco vlastního a jedinečného. 


Autor do detailů popisuje nemalá rizika, které musel na zvolené cestě podstoupit, drtivé nezdary, nelítostný konkurenční boj i věčné střety s nepochopením, nedůvěrou lidí a neochotou bank pouštět se do netradičních projektů. Zažil však i mnoho strhujících vítězství, častokrát se mu podařilo na poslední chvíli uniknout nezdaru a zvrátit okolnosti ve svůj prospěch. 


Hlavní část jeho vzpomínek náleží lidem, s nimiž zakládal svou společnost a kteří byli a jsou srdcem i duší jeho firmy. Všichni nakonec dokázali využít potenciál jejich vize a díky společnému přesvědčení, že sport formuje charakter, přináší pocit osvobození a je něco víc než jen dřina, dokázali vybudovat světově proslulu značku a s ní i kultura, která všechno změnila. 


O autorovi:

Phil Knight je zakladatelem společnosti NIKE a jedním z nejvýznamnějsích představitelů mezinárodního obchodu. V letech 1964 až 2004 působil jako generální ředitel firmy a v současné době je předsedou správní rady. S manželkou Penny žije v Oregonu. 


Můj názor:

Kniha pro mě je obrovskou inspirací, jelikož Phil vybudoval jednu z nejvýznamnějších značek na celém světě, a to ještě ve sportovním odvětví, ve kterém je podle mého názoru ještě težší vybudovat tak proslulou značku. Život Phila dokazuje, že tvrdá práce, štěstí, odhodlání a překročení velkých překážek vede často k obrovskému úspěchu. Zakladatel světové značky poukazuje na sílu týmu. Dává mi přiklad v tom, že když je předemnou velká životní výzva, musím věřit svým a týmovým schopnostem.


Kniha: Umění vítězit, Autor: Phil KnightHodnocení (70 %%):

Nový komentář:Komentáře (1):Jana Křečková - 17.12.2019 - 19:31


Píšeš, že je pro Tebe kniha obrovskou inspirací. Můžeme se tedy těšit na novou miliardovou značku? Jak Tě kniha inspirovala a čím?

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

16.09.2021

Kategorie: Podnikání

Body: 0

16.09.2021

Kategorie: Podnikání

Body: 0

15.09.2021