logo

Atomové návyky

Body: 1, Hodnocení: 80 %

08.01.2021

Proč jsem si knihu vybral?


Tuto knihu jsem si vybral proto, protože věřím, že mi návyky mohou pomoci k tomu, abych se stal člověkem, kterým se chci stát. Věřím, že mi pomohou posouvat se v Tiimiakatemia co nejrychleji a nejefektivněji.


Proč vedou malé změny k velkým výsledkům?


Často sami sebe přesvědčujeme, že velký úspěch se neobejde bez velkého jednorázového úsilí. Dá se to velmi dobře přirovnat k naším začátkům v projektu. Vždy když jsme chtěli dosáhnout nějakého velkého cíle, tak jsme chtěli udělat nějaký mílový skok kupředu.


Postupem času jsme však dospěli k závěru, že je lepší se k našemu cíli postupovat pomaleji, ale vytrvale. Drobná zlepšení totiž mohou časem vyústit v ohromující změny. Když totiž každý den posuneme náš projekt každý den o 1% na konci týdne/měsíce/roku na tom budeme mnohonásobně lépe než na začátku. Každá pravidelná drobná změna, ať už je pozitivní nebo negativní časem vyústí v něco mnohem většího. 


Úspěch je výsledkem každodenních návyků, nikoli dramatických proměn, které se nám přihodí jednou za život. Nemusíme se stresovat, zda jsme úspěšní nebo neúspěšní v této chvíli. Důležité je pouze to zda naše všední návyky vedeme tím správným směrem. Náš čas každý den rozevírá nůžky mezi budoucím úspěchem a neúspěchem. Čteme knihy a posouváme se každý den, abychom plnili Skill Profile, Rocket model nebo Learning contract? Zamýšlíme se nad tím, jak by naše produkty/služby mohly být lepší a lepší? Snažíme se každý den hledat problémy, které bychom mohli vyřešit a budovat tak nové projekty?


Pokud se snažíme si pěstovat dobré návyky, tak je čas naším spojencem. V opačném případě je naším nepřítelem. 


Je lepší se zaměřit na proces než na výsledek


Odkládat své štěstí a čekat až přijde nějaký milník, který nás udělá šťastný je past. Mnohem lepší je nastavit svoji mysl tak, aby se zaměřila na proces, nikoliv na výsledek. Nemusíme pak čekat, až sami sobě udělíme povolení ke štěstí. Spokojeni budeme po celou dobu, po kterou náš systém funguje. Systém může být úspěšný v mnoha podobách a ne jen v té původní, plánované. 


“Účelem nastavování cílů je vítězství ve hře. Účelem budování systémů je hra samotná.”


Tento bod se mi propojuje s vizí. Pokud ji máme, tak se na cíle až tolik neohlížíme, ale zaměřujeme se na proces neustálého posouvání sami sebe a projektu vpřed.


Jak si vytvořit dobrý návyk?


Při budování návyku je hlavní si stanovit kdy, co a kde budu vykonávat? Také je dobré si pro budování návyku tvořit vhodné prostředí a spojit návyk s něčím, co děláme každý den a máme to rádi. Já si například buduji návyk čtení každé ráno v posteli po snídani. A aby byl návyk co nejjednodušší a splnil všechny zákony při budování návyku v knize, tak v mém případě je klíčové mít knihu u postele.


Po každém splněném návyku se dle knihy snažím dobře odměnit, proto se snažím vždy po splněném návyku odreagovat večer u oblíbeného seriálu na Netflixu.


Pravidlo dvou minut


Toto pravidlo je vhodné využít hlavně na začátku naší cesty při budování návyku. Pokud totiž sníme o nějaké životní změně, často podlehneme vzrušení a snažíme se udělat příliš mnoho příliš brzy. Zbraní proti tomuto sklonu je pravidlo dvou minut, které radí, že by nový návyk neměl trvat déle než dvě minuty. Na začátku mého čtecího návyku jsem si vždy říkal, že 2 stránky přece zvládnu, což mi nesmírně pomohlo, abych četl opravdu každý den. Smyslem tohoto pravidla není zvládnout jen drobný úkol, ale vybudovat si pravidelný návyk. 


Jak dlouho trvá vybudování nového návyku?


V praxi není možné určit, za jak dlouho si návyk zautomatizujeme. Nejdůležitější je začít jednat, abychom skutečně vyrazili kupředu. Chceme-li si vybudovat návyk, je klíčové ho praktikovat a opakovat každý den.


Závěr


Na závěr bych chtěl uvést, že je mnohem snazší vytvořit si návyky, které ladí s našimi přirozenými schopnostmi. Věřím, že pro nás budoucí úspěch je třeba se věnovat činnostem, které hrají do karet našim silným stránkám. I u budování návyků lze využít Paretovo pravidlo. Z dlouhodobého hlediska je dobré rozvíjet strategii, která nám přináší ty nejlepší výsledky.


Co se mi na knize nelíbilo?

Podle mého názoru by autor všechny zákony nemusel tak dlouze rozepisovat. Velké množství informací se v průběhu čtení opakovalo.



Kniha: Atomové návyky, Autor: James Clear



Hodnocení (80 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Švecová - 19.01.2021 - 17:13


Podnikatelské úspěchy jako průběžné dennodenní návyky, to je zajímavý pohled. Snažíš se v současné době o vybudování nějakého návyku?

Další eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024