logo

Čtyři dohody

Body: 1, Hodnocení: Zatím neohodnoceno :(

Čtyři dohody

 

Dohody

Každý sám se sebou uzavřel nespočet dohod, jsou to pravidla, pro které jsme se rozhodli díky nějaké zkušenosti, chybě nebo traumatu. Jsou to pravidla, která nám říkají, co je dobré, co je špatné, co bychom měli dělat, co bychom neměli dělat, jak o nás smýšlí ostatní atd.

 

Nehřešte slovem – nemanipulujte

První dohoda, neubližovat a neproklínat slovem, kde je zavedena poměrně zajímavá myšlenka zaklínání slovem. Slova jsou jeden z nejsilnějších nástrojů, které máme jsme schopni s ní někoho zachránit, někomu pomoct anebo někoho zničit (zaklít).

Matka řekne dceři „Buď z ticha neumíš zpívat“ což si dcera zapamatuje a udělá s sebou dohodu, že zpívat neumí. I pokud to matka tak nemyslela nebo nad tím v tu dobu příliš nepřemýšlela tak zaklela svou dceru, která si již nikdy nebude myslet, že umí zpívat.

Slovo je jako kouzlo, záleží pouze na použití, budete černí mágové nebo budete rozsévat štěstí a dobrou náladu.

 

Neberte si nic osobně – jak se bránit manipulaci

Tato dohoda se nás snaží zbavit úzkosti z domněnek, že jsem všechno se děje kvůli nám i lidé okolo nás dělají vše kvůli nám, což není pravda, každý dělá věci jen pro sebe. Proto je důležité oprostit se od sebestřednosti a potřeby si všechno brát osobně. 

I pokud se situace jeví osobní, i když nás ostatní uráží, neuráží nás nýbrž sebe, nemá to s námi nic společného. 

Nemáme odpovědnost za činy druhých, pouze za ty své.

 

Nevytvářejte si žádné domněnky

Snažme se nevytvářet si domněnky a předsudky o lidech věcech a o sobě. Největší problém u domněnek je, že nejsou pravdivé i přes to že jim věříme, což dává smysl, jelikož kdybychom jim nevěřili tak bychom si je nevytvořili. Tato dohoda se nás snaží oprostit od vytváření si domněnek, jelikož s domněnkami platí pravidlo:

„vidíme co vidět chceme“

 „slyšíme co slyšet chceme“

Zajímavý příklad byl v partnerství, kde si vytvoříme domněnku, že partner nám rozumí a ví, jak se cítíme/co chceme, a proto nás velice bolí, když zjistíme, že to není pravda. 

 

Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete

Poslední dohoda není tolik dohodou podle mého. Spíš se zaměřuje na dobrý pocit z toho, že jsme všechno dělali na 100 %. Lidé se uchylují k názoru, že za odvedenou práci musí dostat odměnu a nejen proto, aby je práce bavila a těšila. 



Názor

I přes to že je tato kniha zaměřena na duchovno a spoustu příkladů mi připadalo irelevantní vzal jsem si z ní ponaučení. Překvapilo mě jak jsem si začal v každodenním životě uvědomovat pravdivost některých dohod, začal jsem si všímat vlastních dohoda a začal jsem si vytvářet nové, které by mi měli pomoct. Myšlenky z této knihy jsou obohacující jenom se bojím, že by se dali zneužít až k manipulaci. Knihu doporučuji myslím si že by si ji měl každý přečíst i přes to, že kniha má poměrně ezoterický začátek.

Kniha: Čtyři dohody, Autor: Miguel Ángel Ruiz



Hodnocení (Zatím neohodnoceno :(%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Adam Šulc - 17.02.2021 - 18:59


Velmi zajímavé postřehy z knihy. Je super, že jsi si z knihy vzal spoustu ponaučí k sebe rozvoji. Která přesně to byla? Kam Tě posunula?

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024