Čtyři dohody
Autor: Miguel Ángel Ruiz
Proč právě tato kniha?
O Čtyřech dohodách jsem se prvně dozvěděl, když jsem se před nějakým časem bavil se svými rodiči. Byl jsem zrovna po nějaké hádce a bral jsem si vše moc k srdci. Právě díky této situaci jsem se dozvěděl o jedné z dohod (Neberte si nic osobně), což mě motivovalo si o „těch dohodách“ zjistit něco víc.
Co mi kniha dala?
První dohoda: Nehřešte slovem
- První dohoda mě donutila zamyslet se nad tím, jakou sílu mají slova, která vypouštím z úst. Stručně řečeno se jedná o dohodu, která nás zavazuje k tomu, abychom nemanipulovali s lidmi a respektovali jejich názory, vystupování, chování. Tím, že nebudeme „hřešit slovem“ předejdeme nepříjemným situacím, do kterých bychom mohli dostat ty, kteří by s námi mluvili. Je důležité si uvědomit, že si někdo může vzít naše slova tak k srdci, že na něj budou mít vliv po zbytek života.
Druhá dohoda: Neberte si nic osobně
- Dohoda, která mi dělá asi největší problém… Vždy jsem si věci bral moc osobně a měl jsem problém jen „nastavovat zrcadlo“ (= nereagovat a nechat druhého vyřvat). Díky této kapitole jsem si uvědomil, že občas ten PROBLÉM, který řeším, není vůbec mým problémem.
- „I když se nějaká situace jeví jako osobní, i když nás jiní přímo urážejí, nemá to s námi nic společného.“ To, jak se vyjadřují ostatní, je v souladu s dohodami v jejich myslích. Pojímáním věcí osobním způsobem se stáváme snadnou kořistí, která pak ubližuje jen sama sobě.
Třetí dohoda: Nevytvářejte si žádné domněnky
- Jen za ten rok a půl v TA jsem si už několikrát vyzkoušel, jakou sílu mají domněnky. Nikdy to nebyla pěkná zkušenost. Zpětně to dávám za vinu jen sobě, protože jsem se vůbec nezajímal a NEPTAL àpokud nerozumíme, zeptejme se. Mějme odvahu klást otázky, dokud nám nebude vše tak jasné, jak by mělo být. Dokonce ani pak se nedomnívejme, že víme o dané situaci vše, co by se o ní dalo vědět.
Čtvrtá dohoda: Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete
- Vždy dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete – ne více, a ne méně než tak, jak to jde. Naše výkonnost se mění od okamžiku k okamžiku. Bude vypadat jinak, když jste nemocní a když jste zdraví. Když děláme vždy vše, jak nejlépe dovedeme, tak neexistuje důvod, proč bychom měli být nespokojení s výsledkem – víme, že jsme udělali maximum.
Nejlépe mi čtvrtou dohodu vystihly tyto úryvky:
à „Nejsi zde proto, abys obětoval svou radost nebo život. Jsi zde proto, abys žil, abys byl šťastný a miloval. Dokážeš-li udělat to nejlepší, čeho jsi schopen, ve dvou hodinách, ale ve skutečnosti tím strávíš osm hodin, jen se unavíš, mineš vyvrcholení a nebudeš mít radost ze života.“
à „Lidé se většinou uchylují k něčemu jen proto, že očekávají odměnu, a nikoliv proto, že by je takové jednání těšilo. – Proto nedělají vše tak, jak nejlépe dovedou.“
Závěr:
Čtyři dohody mě budou provázet celým mým životem. Myslím, že kdyby je znal každý, tak bychom se na Zemi měli všichni trochu lépe. Na dohody nemyslím každý den, ale díky této knize si na některé občas vzpomenu. Pomůžou mi zamyslet se nad mojí aktuální situací a najít to, co dělám špatně ve vztahu k ostatním. Knihu bych doporučil a také stále doporučuji každému. Za doporučení stojí také divadelní představení „Pojednání o životě“, ve kterém známý herec Jaroslav Dušek vtipnou formou vysvětluje dílo Dona Miguela Ruize a učení starých Toltéků.