logo

Bohatý táta Chudý táta

Body: 2, Hodnocení: Zatím neohodnoceno :(


Vždycky jsem měla takový zvláštní pocit, když někdo mluvil o dospělém životě pracujících a já pak přemýšlela o své budoucnosti. Moje babička vždycky říkala z práce, do práce, kremace.

Život, ve kterém chodíte do práce, utrácíte peníze pořád do kola se mi nějak nezdál jako dobrý život. Měla jsem k tomuto dospělému životu odpor smíšený spolu s lítostí. Nevěděla jsem, co mi na tomto způsobu života tak vadí – nedokázala jsem to vysvětlit, ale po přečtení knihy od Kiyosakiho to vím – je to krysí závod tento způsob života.


Kniha nám nabízí jiný úhel pohledu na život. Doposud mi nikdo neukázal tak zásadní změnu ve vnímání – vnímání našeho každodenního života. Tato kniha je pro mě vysoce inspirativní a dokázala mě uklidnit, že se dá žít i jinak, než jak to vidím ve svém okolí. Inspiruje mě ke studiu – nabízí směry, kterými bychom se měli zabírat.

1.     Účetnictví – finanční gramotnost

2.     Investování – vydělávání peněz

3.     Porozumění trhu – nabídka/poptávka

4.     Zákon – daňové výhody/ochrana před soudním procesem


O prázdninách jsem vždy chodila na brigády, mým cílem bylo vydělat si na nějakou úžasnou materiální věc, po které jsem toužila. S letní brigádou přicházeli vždy stejné pocity – stojí mi to za to? Proč pro materiální věc, kterou vlastně ani nutně nepotřebuji, vstávám brzy a plýtvám svým časem? Neměla jsem žádný vyšší cíl, po přečtení knihy zvažuji neplacenou letní brigádu v účetní firmě, kde získám znalosti a zkušenosti. Myslím, že jsem se v minulosti dostala do juniorského krysího závodu a jsem odhodlaná do něj znovu nevstupovat


Krysí závod

-         Je zapříčiněn lidskou hloupostí a lidskými pocity – strachem a chamtivostí.

Většina lidí cítí strach, že budou bez peněz, a proto chodí do práce. Získají peníze a nastoupí pocit touhy a chamtivosti. A takto celý život většiny společnosti ovládají dvě emoce – drží je v kleci. Je to globální problém – lidé neumí zacházet s penězi, protože je to nikdo nikdy neučil. Většina lidí je naučena, že si vydělají peníze, zaplatí služby jako je nájem či elektřina a zbytek utratí, ale širší povědomost o možnostech zacházení s penězi má jen malá sorta lidí. Ve škole se finanční gramotnost nevyučuje, a proto ani většinu z nás nenapadá, proč bychom se měli touto oblastí sami zaobírat – vzdělávat se.

Ale abychom se z tohoto krysího závodu dostali, je vzdělání nezbytné.

Základní teorii nabízí Kiyosaki v podobě aktiv a pasiv. Pokud se chceme stát nezávislými, musíme přemýšlet nad tím, jak vynaložíme s našimi financemi – můžeme je utratit – abychom měli lepší auto než naši sousedi Novákovi, anebo se nenecháme strhnout emocemi a začneme přemýšlet nad osudem našich peněz, který máme v rukou. Pokud peníze investujeme do vzdělání – největšího aktiva – kde se naučíme, jaké máme v životě možnosti, tato investice se nám mnohonásobně vrátí.


Abychom se mohli stát úspěšnými, musíme překonat osobní překážky.

1.     STRACH – závisí na neúspěchu. Někdy jednáme až příliš bezpečně abychom se vyhnuli neúspěchu – máme z něj strach. Pokud se nenaučíme posouvat pomocí neúspěchů dopředu – učit se z nich, nemůžeme v našem životě čekat úspěch.

2.     CYNISMUS – pochyby, že něco nedokážeme – cynikové kritizují, ale vítězové analyzují. Analýza oči otvírá – dovoluje vidět to, k čemu jsou kritici slepí.

3.     LENOST – lidé, kteří jsou zaneprázdněni, zůstanou zaneprázdněni, aby se vyhnuli něčemu, čemu se nechtějí postavit. Lidé mají „líné mozky“- říkají „Tohle si nemůžu dovolit“ na místo toho, aby se sami sebe zeptali „Jak si to mohu dovolit?“ a přemýšleli.

4.     ZLOZVYKY – největší zlozvyk chudých je utrácení peněz. Další zlozvyky se týkají volného času – můžete koukat celý den na vtipná videa na YouTube anebo jít na seminář finančního plánování.

5.     DOMÝŠLIVOST – lidé často přichází o své peníze z důvodu nevědomosti. Myslí si, že to, co neznají není důležité. Kiyosaki radí „Když víte, že něco nevíte, začněte se vzdělávat tak, že najdete odborníka v daném oboru nebo najděte knihu na dané téma.“


Nechci být upoutaná zaměstnání, k materiálním věcem a dostat se do krysí pasti, ze které není cesty zpět. Chci být svobodná – jít na tenis s přáteli, a NE pracovat přesčas, protože potřebuji víc peněz abych si mohla dovolit koupi nového auta. Chci cestovat a nechci, aby mi můj nadřízený diktoval dokdy musím být zpět v práci. Cesta, kterou nám Kiyosaki nabízí je určitě náročná – časově i mentálně, ale tato kniha mě dokázala inspirovat jít proti proudu myšlenek, které mě celý život obklopují a které se mi ani nikdy nezamlouvali.

Kniha: Bohatý táta Chudý táta, Autor: Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter



Hodnocení (Zatím neohodnoceno :(%):

Nový komentář:







Komentáře (0):



Další eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024