Bohatý táta chudý táta aneb Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne
Body: 2, Hodnocení: Zatím neohodnoceno :(
26.01.2020
26.01.2020
Bohatý táta chudý táta
Proč jsem si knihu vybrala?
Zásadním důvodem, proč jsem si zvolila právě tuto knihu, bylo, že se jedná o téma financí a finanční gramotnosti. Autor radí, jak se stát finančně svobodným.
Tato oblast je zásadní pro naše studium. Musíme se naučit nakládat s penězi a správně je využívat. Nicméně je výhodné znát tyto zásady i v běžném životě, jelikož finanční gramotnost je velice opomíjenou částí výuky základních a středních škol.
Spoustu mladých lidí má právě s finanční gramotností problémy, jelikož se nikde nenaučili základy, nebo je zkrátka nenapadne se o tuto oblast zajímat. Velmi často pak dochází k zadlužení, když se osamostatní a začínají s penězi hospodařit.
Děsí mě představa, že bych v životě musela žít „z výplaty do výplaty“. Chtěla bych být finančně nezávislou a život si užít – čímž rozhodně nemyslím to, že potřebuji utrácet velké množství peněz, naopak. Nechci se však každý měsíc strachovat, že nebudu moci zaplatit náklady na živobytí.
Obsah:
Kniha pojednává o příběhu dvou malých chlapců – Mika a Roberta.
Důležitý je zde kontrast mezi otci chlapců. Oba věřili ve vzdělání, jen každý doporučoval jiný typ studia. Mike měl bohatého tátu, který byl velice zběhlý ve financích. Zastával názor, že by měl být člověk kvalitně finančně vzdělaný. Chudý táta, tedy biologický otec Roberta, požadoval po chlapci školské vzdělání a poté, aby se stal zaměstnancem ve firmě. Věřil tak, že bude vést Robert úspěšný život. Sám měl vysokoškolské vzdělání a dobře placenou práci. Dostal se však do tzv. „krysího závodu“. To znamená, že nejdříve musel splatit daně a zbytek vkládal do pasiv, do kterých postupem času vkládal větší a větší částky.
Oba tátové dávají malému Robertovi rady. Robert se nakonec rozhodne, že začne poslouchat rady bohatého táty.
Podle bohatého táty bylo důležitou znalostí, aby znal Robert znalost mezi aktivy a pasivy. Velmi zjednodušeně: aktiva jsou něco, co nám vkládá peníze do kapsy, kdežto pasivum je to, co nám peníze bere.
Druhy aktiv, které je dle bohatého táty výhodné získat:
1. Byznys, který nevyžaduje mou přítomnost (vlastním ho, je ale veden jinými lidmi)
Pozn.: dle názoru Kiyosakiho byznys, ve kterém musím pracovat není byznys, ale zaměstnání
2. Akcie
3. Obligace
4. Investiční fondy
5. Nemovitosti, které vytvářejí příjem
6. Dluhopisy
7. Honoráře z intelektuálního majetku jako hudba, psaný text, patenty
8. Cokoli jiného, co má cenu, vytváří příjem nebo stoupá na ceně a lze ho hned prodat.
Bohatý táta také prosazoval důležitost chyb. Ve školním prostředí jsou prosazováni ti, kteří chyby nedělají. Je to tak ale i v reálném životě? Naopak, lidé potřebují dělat chyby, aby dostali lekci a z chyby se poučili a víckrát už ji nezopakovali. Takoví lidé jsou poté i úspěšní v životě.
Dále zde hovoří o rozdílnosti mezi výdaji a investicí. Dle Kiyosakiho bohatí lidé nejdříve investují a to, co jim zbyde, utratí. Kdežto chudí nejprve utrácí a potom teprve investují.
Pokud má člověk krachnout, nejlepší pro něj bude, když se to stane do jeho 30 let, jelikož má pak větší šanci se na chybách učit. Je zbytečné mít chronický strach z neúspěchu, protože ten je součástí učení se.
Lekce
1. Bohatí nepracují pro peníze
2. Proč vyučovat finanční gramotnost?
3. Hleďte si svého
4. Historie daní a moc korporací
5. Bohatí peníze vytvářejí
6. Pracuj, aby ses učil – nepracuj pro peníze
Co mi kniha dala?
Kniha mi dala nový pohled na finance a utvrdila mě v důležitosti přemýšlení s jejich nakládáním. Doufám, že znalosti z knihy využiji do budoucna.
Kniha mě také utvrdila v tom, jak jsou všechny činnosti, co děláme v TAP společně propojeny. Učení se, nakládání s financemi, týmovost atd. To vše se bude podílet na chodu budoucí firmy a bez jedné části to nemůže fungovat jako celek.