Bohatý táta chudý táta – Robert. T. Kyosaki, Saharon L. Lechter
(Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne)
Hlavní myšlenkou knihy Bohatý táta chudý táta je přivést čtenáře na cestu, která jim umožňuje stát se finančně nezávislými. Autor v knize vypráví o jeho dvou otcích, jeden je chudý a druhý bohatý. Chudý táta (biologický) zastává názor kvalitního vzdělání a následného získání dobré pracovní pozice ve firmě (pracuj pro peníze). Bohatý táta (otec Robertova přítele Mika) zastává názor kvalitního finančního vzdělání a vlastnictví firmy (peníze pracují pro mě).
Chudý táta měl vysokoškolské vzdělání a dobře placenou práci ve státním sektoru. Dostal se však do tzv. krysího závodu. Z jeho výplaty mu nejdříve byly odečteny daně, poté musel uhradit všechny složenky a zbytek peněz investovat do pasiv, do kterých musel vkládat čím dál tím vyšší částky. Bohatý táta neměl vysokoškolské vzdělání, ale byl si vědom svého kvalitního finančního vzdělání. Snažil se co nejvíce peněz investovat do aktiv v podobě akcií, dluhopisů a obchodu s nemovitostmi. Vlastnil také svou firmu a zastával názor, že nejdříve musíme zaplatit sobě a potom až ostatním.
Robert a jeho přítel Mike navštěvovali základní školu, kam docházely děti nejbohatších lidí na Havaji. Oba dva nebyli spokojeni s tím, že si nemohou dovolit to, co ostatní děti. Chtěli získat více finančních prostředků a v jejich devíti letech se rozhodli tisknout mince. Sestavili stroj na výrobu peněz v garáži Robertova otce, který byl překvapen z jejich nápaditosti, ale vysvětlil jim, že výroba peněz je protizákonná a doporučil jim, aby se zeptali Mikova otce, jak si vydělat více peněz.
Mikův otec měl z jejich nadšení pro výdělek radost a zaměstnal je v jeho obchodu, kam docházeli každou sobotu. Za odvedenou práci chlapcům vždy zaplatil 3 dolary. Během týdne jim dával rady z oblasti financí a vysvětloval, proč bohatí bohatnou a chudí chudnou. Díky lekcím, které jim uděloval, postupem času pochopili, že bohatí lidé, musí skvěle ovládat finanční znalosti a dovednosti, aby pochopili, že chudí pracují pro peníze, ale bohatí pracují proto, aby peníze pracovaly pro ně.
V další části knihy popisuje Robert jeho vstup do světa bohatých, kdy navštěvoval spoustu kurzů a přednášek. Před tím, než začal s vlastním podnikáním, vystřídal několik zaměstnání, během nichž začal s investicemi do nemovitostí. Postupně navyšoval svá aktiva, a tak se dostal mezi bohaté.
Kniha také obsahuje velkou spoustu rad. Autor například vysvětluje, proč je důležité zaměstnat správné lidi a proč riskovat. Pomocí jednoduchých náčrtků je zde vysvětlen tok peněz bohatých lidí, kteří investují do aktiv, která jim následně vydělávají peníze a tok peněz chudých a střední vrstvy, kteří investují do pasiv, a proto musí neustále pracovat pro peníze.
Vlastní názor na knihu:
Kniha mě velmi zaujala, uvědomil jsem si, že moji rodiče žijí v krysím závodu téměř celý život, a i já se do něj pomalu dostávám, jelikož všechny mé dosavadní investice byly většinou do pasiv. Jsou zde velice užitečné rady, jak se stát finančně nezávislým. Tuto knihu by si dle mého názoru měl přečíst každý, kdo chce začít s vlastní podnikatelskou činností, jelikož by se díky informacím, které jsem zde našel, mohl vyhnout zbytečným chybám.