logo

Co znamená být tým?

Body: 2, Hodnocení: 100 %

Správný basketbalový fanoušek by věděl, že se tato kniha týká nejlepší basketbalové soutěže světa, zámořské NBA. A že Phil Jackson patří mezi nejlepší kouče na světě, a to nejen v basketbalu, ale ve sportu vůbec. Důvod, proč jsem si tuto knihu vybrala však není znalost basketbalové historie, které je Phil součástí, nýbrž úplně jiná témata. V knize je možné nalézt, jak „Zenový mistr“ (tak se Jacksonovi přezdívá) pracuje s lidmi, a to mnohdy s velkými egoisty a protichůdnými charaktery, jak utváří tým, jeho hierarchii, ale i hluboké hodnoty, které jsou pro vytvoření správně fungující jednoty klíčové. Ono totiž nestačí mít v týmu pouze MJ nebo Kobeho Bryanta. Důležité je, aby vám tyto ikony důvěřovali a respektovali vás. Jak to však udělat? Tento trenér vždy ostatní vedl a inspiroval. Co je však důležité, dokázal své hráče a lidi kolem sebe rozvinout po charakterní stránce a ukázat jim směr, kterým se po strastiplné životní cestě vydat.

Co mě zaujalo?

-         Phil Jackson byl z křesťanské rodiny a jediné, co znal, byla tato víra. Později však propadl meditacím zazen a buddhismu. Tyto 3 zenové zásady se staly stavebními kameny pro jeho trenérskou kariéru.

1)   Vzdání se naprosté kontroly – nejlepší způsob ovládání lidí je dát jim prostor a podporu

2)   Víra v přítomnost – nepřemýšlej o minulosti či budoucnosti, to důležité je teď

3)   Soucítění jako základní princip života


-         „Prsten je symbol. V NBA představuje postavení a moc… Z psychologického hlediska symbolizuje prsten něco zvlášť hlubokého a silného. Cesta do vlastního nitra s cílem najít harmonii, porozumět souvislostem a uvědomit si integritu.“ (s.12)


-         Jacksonovo jedenáctero = 11 pravidel pro efektivní vedení týmu, aby chaoticky hrající jednotlivci utvořili mistrovsky fungující celek.

„S vedením je to totiž stejné jako s většinou věcí v životě – čím jednodušší, tím lepší.“


1)   Veďte z vnitřku ven

2)   Nechte ego na lavičce

3)   Nechte hráče najít si svou roli v týmu

4)   Cesta ke svobodě jako ideální systém

5)   Proměňte všednost v něco povznášejícího

6)   Zklidněte dech, zklidníte mysl

7)   Klíčem k úspěchu je soucítění

8)   Zajímejte se o energii v týmu, ne o skóre

9)   Občas musíte použít hůl

10) Pokud si nejsi jistý, raději nic nedělej – „lidé možná přicházejí na nejlepší myšlenky ve chvílích, kdy se vůbec nesoustředí na práci“

11) Zapomeňte na prsten – zaměřte se na cestu, nikoli na cíl


-         V knize Zrození kmenového vůdce je popsáno na základě rozsáhlého výzkumu v malých a středních firmách pět fází rozvoje kmene, které jsou stěžejní pro VÝVOJ.

1)   úroveň – typická pro pouliční gangy, pocit beznaděje, přesvědčeni, že život je „na hovno“

2)   úroveň – zde k okolí lhostejné lidi, cítí se jako oběti, vystupují pasivně, přesvědčeni, že jejich vlastní život je „na hovno“

3)   úroveň – zaměření na cíle a úspěchy jednotlivců poháněných heslem „Já jsem ten skvělý (a vy ne)“ , tzv. osamělí válečníci

4)   úroveň – kmenové společenství, heslo „My jsme ti skvělí (a ostatní ne)“

5)   úroveň – tohoto stádia dosáhne kmen výjimečně, skupina se může popsat ve smyslu dětské nevinnosti a silné víry, že „život je úžasný“

Co mohu použít v praxi?

Jakým způsobem vést tým lidí, ve kterém si nemusí vždy všichni rozumět? Jak se naučit ukázat lidem směr, kterým se mohou vydat, přestože je jejich přesvědčení aktuálně úplně odlišné? A hlavně jak se sám posunout ve svém životě o další stupeň dál, jak se naučit být klidný, asertivní a věřit svým vizím? Kniha nás naučí nejen toto, ale i mnoho dalšího. Jako třeba naučit se, že je důležité slyšet neslyšitelné.


Tato knížka v sobě ukrývá mnoho inspirací jak po profesní stránce, tak i po té osobní. Ne nadarmo byla kniha vydána v edici českého olympijského výboru jako inspirace pro trenéry napříč odvětvími. Já si však z toho vzala mnohem více a pokud někoho baví sportovní prostředí, vřele tuto knihu doporučuji.

„Užírat se vztekem je stejně pošetilé, jako pokoušet se hodit po někom žhavým uhlíkem. Jediný, komu ublížíte, jste vy sami.“ - Buddha

„Pokud chcete, ať se lidé chovají jinak, musíte je inspirovat k tomu, aby změnili sami sebe." -Phil Jackson

https://psychologievykonu.cz/blog-timeout2.html

Kniha: Jedenáct prstenů: Phil Jackson s Hugem Delehantym, Autor: Phil Jackson s Hugem Delehantym, Mladá Fronta



Hodnocení (100 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Adam Šulc - 13.02.2021 - 10:54


O knize slyším poprvé a velice mě zaujala! Od mala jsem hrál volejbal - týmový sport a začínám si čím dál tím více všímat podoby fungování sportovního týmu a týmu u nás v TAP. Vidíš například nějaká konkrétní propojení v myšlenkách z knihy a Tvým týmem v TAP? Vyzkoušela jsi už něco převést do praxe? V eseji by se mi líbilo trochu více reflexi na využití v praxi.

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024