Ekonomické bubliny
Dominik Stroukal
Motivace k přečtení
Jelikož mě poslední dobou táhne ekonomie o trochu více než cokoliv jiného, tak jsem chtěl přečíst nějakou knihu, která by mě v této vědě posunula ze základních znalostí. A jelikož vnímám Dominika jako velkou personu v české ekonomii, tak volba padla na jeho knihu. Knihu jsem si vybral i proto, že se týká ekonomických krizí. A my právě v jedné teď žijeme. Navíc jsem se začal nedávno zajímat více o investování a je důležité vědět, jak se v takové krizi chovat a naučit se z ní vytěžit co nejvíc a vylézt z ní jako vítěz.
Historie
U této knihy jsem pochopil, jak je důležité znát historii ekonomie, jestliže se v ní chci posunout. Do teďka jsem měl historii ekonomie zafixovanou jako něco nudného. Když jsme se na střední učili ekonomické školy (rakouská, keynesiánství apod.), tak jsem na to kašlal. V této knize jsem pochopil sílu historie. A že se z ní dá leccos vytěžit, naučit, pochopit a co je víc – předvídat. Líbí se mi, jak se Dominik v této knize dívá na většinu věcí očima tří lidí s jiným přemýšlením, kteří významně ovlivnili dívání se na ekonomické krize. A to tři „M“ – Minsky, Marx a můj oblíbený Ludwig von Mises. Dozvěděl jsem se například, že Alois Rašín byl zavražděn komunistou Josefem Šoupalem za jeho názory a činy týkající se měnové politiky. Nebo, že Velká hospodářská krize nebyla zapříčiněna krachem na NY burze, jak všechny učebnice píšou, byl to pouze její symptom. Zásadní bylo poválečné měnové uspořádání, které bylo nastavené centrálně. Místo toho, aby se o to postaral trh.
Tvorba peněz
Peníze jsou klíčový bodem ekonomiky a je zásadní, kdo je vytváří. Okolo této věty se točí téměř celá kniha. Podle Dominika a většiny ekonomů historie, stojí ekonomika na systému tvorby peněz. Byl jsem uchvácen, jak se peníze tvoří a jaký má na to vliv centrální banka – u nás ČNB. Dozvěděl jsem se principy, jak centrální banka doslova manipuluje s lidmi, jako jsme my. Více méně má ČNB jeden zásadní úkol, a to držet inflaci na 2 %. Na nic jiného se téměř nebere dohled. Musí se chovat prostě učebnicově. Nechci tady psát, jak peníze vznikají a jaký má vliv ČNB. Všechno se točí okolo úrokových sazeb, které stanovuje ČNB. Podle toho, jak centrální banka potřebuje snížit či zvýšit inflaci, podle toho nastaví úrokové sazby. Jelikož peníze vnikají úvěrováním.
Změna systému
Dominik píše o tom, jaké by to bylo, kdybychom ze dne na den zrušili centrální banku. A je to velmi zajímavé. Nebo jak by bylo dobré, kdyby peníze nebyly pouhým papírem, ale byly alespoň něčím kryté. Alespoň z nějaké části. Zlatý „zlatý standard“. Jedno je jasné -> peníze stojí na důvěře lidí. Nerad bych se ale dožil toho, aby česká měna dopadla jako ta v Zimbabwe, kde byl v jeden čas nominál jedné bankovky 100 000 000 000 000.
Slovník pojmů
Bublina – nafouknutí ceny nad objektivní vnitřní hodnotu
Transmisní mechanismus – centrální banka zvyšuje úrokové sazby -> růst ceny zpomaluje nebo dokonce klesají = a naopak
Cantillonův efekt – situace, kdy peníze mění ceny různě, podle toho, kam tečou
Zákonné platidlo – měna, ve které v dané jurisdikci nesmí nikdo odmítnout přijmout splátku úvěru
Greshamův zákon – pokud vedle sebe kolují dobré a špatné peníze se stejnou vynucenou nominální hodnotou, potom trh začnou ovládat ty špatné
Závěr
Kniha je velmi zajímavá. Je tam vidět Dominikovo liberální myšlení, což cením. Jsou tam tipy, jak se zachovat v krizi a do čeho se vyplatí investovat. Kniha pokrývá fungování většiny makroekonomických principů. Dozvěděl jsem se mnoho ohledně inflace, úrokových sazeb, peněz, finančního systému, centrální banky, politických ideologií nebo historie. Odnáším si cenné poznatky, které budu chtít použít v praxi. Ať už se to týče investic, ekonomického přemýšlení nebo mojí další četby a mého sebevzdělávání.