logo

Jak získávat přátele a působit na lidi

Body: 2, Hodnocení: 80 %

29.10.2020


Na tuto knihu jsem dostala doporučení tuším od našeho kouče, a když jsem jí náhodou zahlédla v knihovně mé kamarádky a prolistovala, věděla jsem, že si jí chci přečíst. A přesně se mi hodila kvůli našemu problému v projektu – zahájili jsme vyjednávání s rektorátem. Nicméně jsem ani náznakem neměla tušení, jak velkým přínosem pro mě tato kniha bude.


V této knize mě nejvíce zaujali její myšlenky, kterými jsem se zaobírala během čtení i dlouho po něm, hlavní význam této eseje bude se s vámi o ně podělit. Tato kniha přináší hluboké pravdy o nás samých, které si častokrát uvědomujeme, jen nám to ještě nikdo takhle neřekl. Přesto se tam objevuje spousta mechanismů, které skutečně fungují na zcela přirozených reakcích, které sotva kdy dokážeme ovlivnit. Také odhaluje jak změna některých drobností v naší každodenní i výjimečné komunikace dokáže udělat velký rozdíl. Například to o čem začneme mluvit, či jak danou věc podáme, co a jak moc zdůrazňujeme.



I. Pravidla jednání s lidmi:


„Nikdo si nepřipouští svoje chyby“, všichni si o sobě přirozeně myslíme to nejlepší a pro naše ego je těžké přijmout, že bychom se mohli mýlit. Je důležité si to uvědomit


„Každý se chce cítit důležitým,“ Tohle je jedna z největších pravd v celé knize, dlouho jsem si to nechtěla připustit, ale ano, a když tohoto dokážete využít ve svůj prospěch - máte vyhráno. Všichni se chceme cítit, jako že na nás, našem názoru záleží, že si lidi všimnou, jestli tam s nimi jsme nebo ne. Všichni hluboko uvnitř chceme být slyšet, a když nám někdo ten pocit dá, umíme se mu odvděčit. Pro spoustu z nás to je například to, když chceme, aby tu po nás něco zůstalo, aby naše jméno bylo v učebnici, aby lidi věděli, kdo jste byli, aby po Vás zůstala stopa.


„Chvalte, ale ne lichotkami, hledejte na lidech to skutečně dobré a upřímně jim to povězte“ Každý z nás rád slyší pochvalu. Mnozí z nás ji slyší jen párkrát za život. Ale pochvalami by se nemělo šetřit, pokud vidíte na někom něco, co se vám líbí, něco co obdivujete, řekněte mu to. Rozhodně tím nic nezkazíte, in fact nic nepotěší víc než upřímná nefalšovaná pochvala hezky od srdíčka a častokrát tím lidem můžete zlepšit náladu na celý den a to jen takovou pouhou maličkostí. Zároveň tak můžete trénovat schopnost hledat i pozitivní úhly pohledu na svět a tím zlepšit dny i sobě, koho nepotěší, když víte, že jste někomu udělali radost? Lidská sebeúcta je podle autora jedna z nejvíce opomíjených hodnot a přitom patří mezi nejdůležitější. Jak dále zmiňuje, „Každý dnes kritizuje, ale kdo umí pochválit je král.“


Přemýšlejte nad tím, jak to udělat, aby si lidé přáli učinit to, co chcete vy, přičemž to bude vycházet z jejich přání a toho, co chtějí oni. Vzbuďte v lidech to přání mít to, co máte vy (nabízíte). Obrazně, když budete rybám házet hřebíky, bude jim to jedno, ale když jim hodíte kukuřici, utrhnou vám ruce (obrazně samozřejmě:D). Jinými slovy, „dejte lidem to, co chtějí!“


Důležitý reminder: „Zákazník si chce věci koupit svobodně a ne, aby se mu to vnucovalo, protože to je něco, co chce nebo potřebuje,“ Jen ho nechte si myslet, že to on sám se rozhodl danou věc koupit.


„Kdo se dovede vmyslit do cizí osobnosti, kdo dovede pochopit cizí způsob myšlení, ten má vyhráno,“ Naslouchejte a zkuste pochopit své zákazníky či kohokoli s kým jednáte, když budete vědět, co chce a čeho si nejvíce váží, můžete podle toho jednat.


„Projevit své já, je hlavní potřebou lidské přirozenosti,“


Máme-li myšlenku, proč jí nepřenechat druhému, než mu cpát, že je naše,“ Nechte druhého, aby na vaší myšlenku přišel sám, naveďte ho k tomu, ale nechte mu zásluhy.

„Buďte přátelští. Zapomeňte na sebe, myslete na jiné“ Udělejte z nich hlavní subjekt konverzací/dopisů atd. Nezačínejte s „já“, „já“, „já“/popř. my, zajímejte se o to, co chtějí druzí, o jejich stanoviska, o tom co to pro ně znamená.



II.  6 způsobů jak se stát oblíbený


1.     Zajímejte se o druhé


2.     Usmívejte se!

Úsměv dělá kouzla, divili byste se, ale jako u všeho – musí být upřímný. Na falešné úškleby není nikdo zvědaví. Hezké úsměvy už zachránili kolik kariér!

„Štěstí nezávisí na vnějších podmínkách. Závisí na podmínkách v nás.“ Při tomto důležitém bodě jsem si znovu uvědomila, že záleží jen na našem přístupu k různým situacím a událostem odehrávajícím se v našem životě.

„Cítění s jednáním jde ruku v ruce, chovejte se tak, jak byste se chovali veselí, a cítění přijde samo,“ Nejdůležitější je se neuzavírat v jiných emocích. Pokud doopravdy nechcete být naštvaní nebo kyselí, jde to, jen musíte chtít.

„Většina lidí je tak šťastná jak si usmyslí,“ – Lincoln. No neříkám to snad? Je to jen na Tobě!


3.     Pamatujte, že vlastní jméno zní člověku nejsladčeji a nejvýznamněji ze všech slov

Oslovujte lidi jménem a pamatujte si to. Díky tomu zazářil nejeden člověk. Existuje mnoho technik, od opakování, po zapsání či vytvoření si asociace s daným jménem. Fakt je ten, že díky této schopnosti si můžete hodně polepšit, lidi na své jméno doopravdy slyší, pokud toho dokážete využít, spolu s milým a přátelským chováním si můžete získat téměř všechny.


4.     Buďte pozornými posluchači. Mějte je dříve k tomu, aby hovořili o sobě.


5.     Hovořte o tom, co zajímá druhého


6.     Upřímně vzbuďte v druhém pocit, že je důležitou osobou

„Chovejte se tak, jak byste chtěli, aby se ostatní chovali k vám,“ toto moudro kázal již Ježíš. A neztratilo ani píď ze své pravdy. Pokud dáte lidem ve svém okolí takový pocit, jaký byste pokaždé rádi zažívali vy, tak máte velice dobře našlápnuto.



III. 12 způsobů, jak přesvědčit lidi


1.     Vyhrajete jen tenkrát, když se nepřete

„Proč přesvědčovat někoho, že se mýlí?“ Nežeňte to na ostří nože. Jakmile jednou vytvoříte spor/necháte to zajít ke sporu, uzavře se vám cesta vzájemné komunikace. Ani argumenty žádný vyhraný souboj a jeho důsledky nezmění. A to ani když víte na 100%, že máte pravdu.

Jednoduše nemá cenu přesvědčovat někoho proti jeho vůli. S tím nikdy neuspějete a takový názor nikdy nevezme za svůj, spíše se více zatvrdí proti němu. Tudy cesta nevede.


2.     Ukažte, že si vážíte přesvědčení druhých

Nejlepší je držet se zlaté Sokratovské zásady „Vím, že nic nevím“ a podle toho se chovám. Sokrates ve starém Řecku, taky nikomu nevnucoval svůj názor, ale každého se vyptával na ten jeho, než jim došlo, že jejich názor má své skuliny.

„Nesnažte se nic dokazovat, jen vypátrat fakta (jako vědec)“ Snažte se nemluvit o svém názoru příliš, naopak se zabírejte spíše názorem druhého a hledejte fakta.


3.     Mýlíte-li se, uznejte to rychle a ochotně


4.     Začínejte přátelsky – nač vyhledávat konflikt?

„Bojem nedosáhnete nikdy mnoho, zato ustoupíte-li, získáte víc než byste čekali.“ Důkazem toho je i moudré přísloví, „moudřejší ustoupí“.


5.     Veďte druhého k tomu, aby souhlasil


6.     Nechte hovořit druhého


7.     Nechte druhého v domnění, že ta myšlenka je jeho.

V knize se dozvídáme, že výhodné je zeptat se druhé strany co chce, dát jí to a poté se zeptat, co můžete na oplátku čekat vy od nich a tuto oboustrannou dohodu dodržet – vynasnaží se vás nezklamat (vyplácí se hlavně ve vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec).


8.     Upřímně se snažte dívat se na věci očima druhého.

„Pokud chcete úspěšně jednat s lidmi, vmyslete se do stanoviska druhého – pochopte, proč dělá, co dělá a proč si myslí, co si myslí,“ Když projevíte zájem a pochopení, může dojít k otevření obousměrné komunikace.


9.     Mějte pohled na přání a mínění druhého

„Všichni lidé touží po sympatiích. Dejte jim a budou vás mít rádi,“


10.  Dovolávejte se ušlechtilých pohnutek

„Každý člověk má pro své chování dva důvody jeden je vznešený a druhý věcný,“ I největší zločinci lidské historie, se považují za dobrodince a lecjaký svými činy sledovali vznešené cíle a ideály. Nikdy by se nepovažovali za ty „špatné“.


11.  Podávejte své myšlenky poutavým způsobem


12.  Vyzvěte k soutěživosti!

Pokud dáte lidem možnost soutěžit – ne pro ziskuchtivost, ale v podání výkonu, můžete mnohým dát motivaci, smysl i cíl, který jim chybí. Je v tom touha vyniknout. Autor dokonce tvrdí, že soutěžení miluje každý zdatný člověk.

Je to příležitost se uplatnit. Příležitost ukázat, co dovede: vyniknout, vyhrát. Je v tom touha vyznamenat se. Touha cítit se důležitým. A to především pro smělé a ctižádostivé lidi.



IV. 9 způsobů jak změnit lidi, aniž se jich dotkneme


1.     Začněte s chválou a upřímným uznáním


2.     Na chyby upozorňujte nepřímo


3.     Než začnete kritizovat jiného, promluvte o svých chybách


4.     Přikazujte otázkou, nikdy ne přímo

„Dávejte lidem možnost, udělat to podle svého, poučit se z chyb – je pak snadné pro ne chybu napravit.“ A především pak mají chuť pracovat s druhými.


5.     Šetřete důstojnost druhého

„ Je důležité šetřit lidskou důstojnost. Nedbáme citů druhých, prosazujeme svá stanoviska, kritizujeme, vyhrožujeme – urážíme jeho hrdost!“ Tak pro ně dokážete udělat i z prohry výhru.


6.     Pochvalte každé sebemenší zlepšení

Pochválení se vždy vynasnaží stát se lepšími.

„Kdybychom ukázali lidem, s nimiž přijdeme do styku, jaké poklady jsou v nich skryty, nejenže bychom je změnili, ale také z nich udělali doslova jiné lidi.“ Tak moc dnes znamená pochvala pro lidi, pro nás, tak moc je v dnešní době vzácná a o to víc jí lidé ocení. Teprve potom uvidíte jakou moc pochvala má.

„Všichni žijeme hluboko pod hranicemi svých možností. Nedokážeme je využít.“


7.     Idealizujte lidi (ne pro sebe- pro ně)

Buďte poctivě uznalí a nešetřete chválou. Pokud si budete vážit lidí či něčem na nich, budou si oni vážit vás.

„Je prospěšné předstírat a dát najevo, že druhý skutečně má onu přednost, kterou si přejet, aby měl. Bude se snažit nás nezklamat. Bude hrdý na to, že mu někdo věří.“


8.     Povzbuzujte! Přesvědčte je, že napravit chybu je snadné, že to co od druhého vyžadujete, může snadno vykonat.

Však to známe sami, když nám někdo řekne, že jsme hloupí a nemehla, že děláme všechno špatně zničí nám chuť se zlepšit, motivaci, všechno.


9.     Hleďte vždy, aby druhý byl šťasten, může-li učinit, co si přejete



Zlom v komunikaci, umí dokázat požádání laskavost, tak dokážete prolomit leckteré ledy i proměnit ohnivou saň v přítele. Tím uznáte, že si ho vážíte.

Každý člověk touží po uznání a činí všechno, aby se mu ho dostalo. Nikdo nemá rád neupřímnost a nechce aby se mu lichotilo a podlézalo.

Tyto zásady musí jít ze srdce.



V. 7 pravidel, jak učinit rodinný život šťastnější


1.     Nebuďte hašteřivý – můžete tak zničit to, co vám je nejdražší


2.     Nepokoušejte se předělat svého partnera

„První co je třeba naučit se ve styku s lidmi je, nechat je, aby byli šťastni po svém, ovšem neškodí-li to nám,“


3.     Nekritizujte!


4.     Buďte opravdu uznalí


5.     Prokazujte drobné pozornosti


6.     Buďte zdvořilí – málo kdo si dovolí, se chovat k cizímu stejně jako ke svému partnerovi, ale neměl by tam být rozdíl!

„Vždyť ani jeden muž ze sta nepřemýšlí, ani se poctivě nesnaží, aby žil ve spokojeném manželství, ač spokojená žena a klidný, šťastný domov má pro ně větší cenu než vydělat milión dolarů. Přesto to ponechávají náhodě.“


7.     Přečtěte si dobrou knihu o sexuálním životě (v manželství)


--------------

Poznatky z této knihy stále vstřebávám, mým cílem je aplikovat je do denní praxe a odnaučit se některým zlozvykům, např. pření se, když vím že mám pravdu apod.


Kniha: Jak získávat přátele a působit na lidi, Autor: Cale Carnegie



Hodnocení (80 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Adam Šulc - 25.01.2021 - 19:33


Super, že jsi poznatky z knížky uplatnila přímo v praxi! Dokážeš reflektovat, které techniky fungovaly a které ne a proč? U spousty myšlenek v Tvé eseji jsem viděl propojení s knihou Odvaha nebýt oblíbený, v té jsem se o sobě také dozvěděl spoustu zajímavých věcí. Můžu jen doporučit. :-)

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024