Kam se poděl můj sýr
Krátký a jednoduchý příběh začíná bandou mladých spolužáků někde v Chicagu, kteří se v rozhlase dozvědí o náhlé změně, která jim je hned zprvu nepříjemná, neboť se změně brání a odmítají ji až na jednoho studenta Michala (Michaela), který tvrdí, že se svět hned nezbořil a následně je v tom chce utvrdit svým příběhem o sýru. Sýrem se myslí metafora pro něco, co chceme ať už v hmotné či nehmotné podobě. Jsou zde postavy Leňo a Beňo a myšky Cupitalka a Čmuchalka, každý z těchto charakterů má odlišné vlastnosti. Hlavní omílanou myšlenkou je nebát se změn, naučit se jim čelit a přizpůsobit se. To se v příběhu povedlo i myškám dříve, než lidem. Zde mě hned napadla věta Darwina, že přežije ten nejpřizpůsobivější. To lze dle mě aplikovat i do podnikání.
Ačkoliv je kniha jednoduchá k přečtení (cca 1-2 hodiny), zužitkuju-li filosofii sýra naplno, nebudu chtít jednat unáhleným způsobem, dokážu si vytvořit záložní plán, nebudu spokojen a závislý s tím, co mám teď a přiblížím se o to více ke šťastnému životu. Na druhou stranu nelze do takové životní filosofie vstoupit lusknutím prstu ze dne na den, tuto knihu si chci několikrát opakovat a připomínat si její důležitost.
Za zmínku stojí vzkazy, které Leňo vzkazuje jako ponaučení se z chyb, které provedl a které provádím já sám ve svém životě.
Změny se stávají.
Sýr se někdy přesouvá.
Předvídejte změny.
Buďte připraveni na to, že Sýr se může přesunout.
Vnímejte změny.
Čichejte k Sýru často, abyste poznali, kdy začíná plesnivět.
Na změnu reagujte rychle.
Čím dřív se vzdáte starého Sýra, tím dřív se můžete těšit z Nového Sýra.
Změňte se.
Běžte tam, kde je Sýr.
Radujte se ze změny!
Prožijte dobrodružství a radujte se z chuti Nového Sýra!
Buďte připraveni se znovu změnit a radujte se opět ze života.
Sýr se může opět přesunout.
Vzkazy jsou zároveň i vzkazem sobě sama při budoucím řešení situací v životě osobním, pracovním i školním.