logo

Kam zmizel můj sýr? (k sem.práci)

Body: 1, Hodnocení: 98 %

15.12.2020

Úvod a proč jsem si vybral tuto knihu

Tuto esej ke knize Kam se poděl můj sýr? píšu také i ke splnění individuální práce jakožto dílčího úkolu k zápočtu z předmětu Provoz a hospodaření malého podniku I. a bude tomu trochu dále upravena a to především v tom smyslu, že se pokusím na celý příběh a knížku ve které se odehrává nahlížet především z pohledu souvislostí s podnikáním, filozofií jak podnikat a jak se např. chopit podnikatelské příležitosti a to hlavně v oblasti využití změn, protože těmi se tento příběh hlavně zabývá - a ačkoliv se může zdát, že tato kniha přímo konkrétně o těchto věcech není, tak díky svému metaforickému příběhu dává prostor a myšlenky i v těchto směrech(o tom se pokusím dále psát níže). Tuto knihu jsem zvolil, protože jsem ji již dříve četl a velice mě oslovila, věděl jsem tedy, že si ji znovu rád přečtu a připomenu a přiznám se, že vzhledem k jejímu rozsahu budu schopen i časově splnit a odevzdat do termínu. K rozsahu - jak jsem někde k této knížce četl a budu parafrázovat "můžete jí přečíst i za hodinu, ale její hluboká moudrost vám zůstane na celý život" a o tom se pokusím přesvědčit dále.


Krátce o příběhu

V tomto metaforickém a poučném příběhu vystupují dvě myšky a dva lidičkové žijící v Bludišti, kde hledají Sýr. A Sýr je metaforou toho, co v životě chceme, to může být cokoliv - peníze, svoboda, dobré zaměstnání a další, my si ale pojďme představit, že je to úspěšný business. Bludiště je místo, kde hledáme to, co chceme, např. svět podniků nebo i celkově společnost, ve které žijeme.

Každá z postav má jiné přístupy k situacím, ale dají se v zásadě rozdělit na myšky(Čenichalka a Spěchalka) a lidičky (Bezrad a Nerad). Myšky jednají více intuitivně a nemají tak složité mozky plné emocí a myšlenek jako lidičkové. Na začátku tedy obě skupiny hledají Sýr jiným způsobem, nakonec však po dlouhém a těžkém hledání všichni našli, co hledali. Každý našel svůj Sýr v Sýrové stanici C na konci jedné z chodeb. Všichni byli štastní, ale netrvalo to dlouho a Bezrad s Neradem si začali myslet, že jsou úspěšní a mysleli si, že jsou zabezpečeni. Byli zaslepení a spokojení s tím, že mají svůj Sýr a že ho každý den najdou tam kde je vždy. Mysleli si, že to bude trvat věčně, byli přesvědčeni, že si Sýr zaslouží, dalo to přece hodně práce ho najít. Nevšimli si narozdíl od myšek, že ho každý den trochu ubývá. A jednoho dne úplně zmizel. Myšky nad ničím nepřemýšlely a vydaly se hledat Nový Sýr. Bezrad a Nerad zatím seděli stále na stejném místě, nevěřili tomu co se stalo a hodnotili svou situaci. Trpěli nedostatkem sýra........a příběh dále pokračuje...

Z dvou lidiček je ale jeden trochu chytřejší a to je Nerad - postupem se naučí přizpůsobit, když pochopí, že změna může vést k něčemu lepšímu. V průběhu celého příběhu píše na zeď myšlenky, které si uvědomil a které mu na cestě za Novým Sýrem pomohly, ty nás celou dobu doprovázejí, viz níže.


Spojení s podnikáním

To spojení s podnikáním jako takovým se dá rozdělit podle mého názoru do více rovin:

  1. Klasické zaměstnání x podnikání

Když lidičkové našli svůj Sýr v Sýrové stanici C, měli jistotu, že ho tam každý den znovu najdou. Cítili se zabezpečeni. Nestarali se o to, kde se tam Sýr bere, kdo ho tam dává. Prostě každý den ráno vstali a věděli, že ho tam najdou. Byla to prostě jejich jistota. Každé ráno se pro ně stala jejich rutina, tu však ale po nějaké době změnili. Každý den začali vstávat o něco později, oblékali se trochu pomaleji a pak odcházeli do Sýrové stanice C. Už totiž věděli, kde Sýr je a jak se k němu dostat. Nepřipomíná vám toto klasické zaměstnání? V příběhu se nám ale ukáže, že ani v tomto světě to nemusí být jistota napořád, Sýr jednoho dne zmizel. To se může stát i v zaměstnání, kde člověk může žít v omylné představě, že o svou jistotu nemůže nikdy přijít. Myšky jakoby žily ve světě podnikání, kde jsou změny mnohem častější, počítá se s nimi a a je zvykem na ně reagovat. V podnikání jsou lidé více připraveni na změny, toto prostředí je pro změny přirozenější a naopak se z nich vždy místo ztráty jistoty a zabezpečení může stát další příležitost.


2.Co byste udělali, kdybyste se nebáli? (jedna z myšlenek, které Nerad napsal na zeď)

V příběhu se pracuje i s fenoménem strachu. Lidičkové po zjištění, že Sýr zmizel, dostali strach. Bludiště je totiž nebezpečné místo a lidičkové se nechtěli znovu do něj vydat, v dálce viděli chodby, kde nikdy předtím nebyli. Myslím, že podnikání může být často o překonání strachu vykročení do neznáma. Spousty lidí má skvělé nápady, ale kdo se odváží vstoupit na tenký led a udělat z nápadu reálný business? Myškám se to vyplatilo.


3.Představa radosti z nalezení nového sýra, ještě než ho najdu, mě k němu dovede (další z myšlenek napsaných na zdi)

Zde se mluví v knize o motivaci, která si myslím, je také pro podnikání velice zásadní. V každém podnikání a firmě je důležité mít před sebou vizi Nového Sýru. Neradova představa o Novém Sýru mu pomohla na nové cestě Bludištěm.


4.Reakce na změny jako takové

Tento příběh se zabývá hlavně reakcí na změnu jako takovou a popravdě je to spíše kniha pro někoho, kdo stále stojí na stejném místě, nemá rád změny, nedokáže se jim přizpůsobit. To podle mého názoru v podnikání nelze. Žijeme ve společnosti, kde se neustále něco mění a je potřeba si uvědomit, že každá změna může být podnikatelská příležitost. Pojďme se tedy z knihy poučit o tom, že je vždy lepší při nějaké změně nepřešlapovat na jednom místě, posunout nás ale i naši firmu zase o krok dál. Dokázat se přizpůsobit je důležité nejenom v životě, ale i v podnikání. Např. v dnešní době jsou důležité technologie - téměř každé odvětví v podnikatelské sféře se tomu muselo přizpůsobit.


Závěr

Jsem neuvěřitelně rád, že jsem se k této knížce vrátil. A díky tomu, že to bylo s takovým zadáním, tak jsem se na knížku podíval tentokrát z úplně jiného pohledu. Tyto metaforické knihy nám to naštěstí umožňují a já jsem věděl, že v tomto příběhu něco o podnikání najdu, i když se to na první pohled může zdát jako nereálné. Nakonec jsem našel a dokonce i víc, než jsem si myslel. V tomto jsou tyto příběhy geniální. Každému tuto knížku doporučuji, ať už bojuje s problémem se změnami a přizpůsobení se jim a nebo se na ní budou chtít podívat i podruhé např. s pokusem najít v ní něco o podnikání, tak jak jsem to udělal já. Snad jsem přesvědčil i vás, že tato kniha může přinést i nějaké myšlenky směrem k filozofii podnikání.




Kniha: Kam zmizel můj sýr?, Autor: Spencer Johnson, M.D.



Hodnocení (98 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Adam Šulc - 26.02.2021 - 09:57


Na eseji se mi líbí, že propojuješ myšlenky z knihy s reálnými situacemi, které můžou každého z nás v životě potkat. Ocenil bych ale, kdyby se v eseji objevilo to, jak Ti knihy pomohla řešit nějakou reálnou situaci z praxe.

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024