Konec prokrastinace – Petr Ludwig
Očekávání před přečtením knihy:
Od knihy Konec prokrastinace očekávám, že mi ukáže spoustu zajímavých metod a technik, jak zlepšit time management a chronické odkládání úkolů. Doufám, že se naučím lépe si uspořádat každý den, pořadí úkolů a způsoby, které mi pomohou vykonávat mou práci efektivněji.
Nyní občas pociťuji frustraci, jelikož se na mě valí spousta věcí a já nevím s čím začít dříve, takže to většinou dopadne tak, že odložím všechny úkoly a dělám je až na poslední chvíli. S tímto problém mi trochu pomáhá stanovení deadline, ale ne vždy to dodržím.
Po přečtení knihy bych rád lépe zvládal svůj čas, plnil úkoly efektivněji a dostal se do stádia, kdy mi vše, co udělám, bude dávat smysl. Věcmi, které mě nějakým způsobem nenaplňují
a dělám je jen kvůli ostatním bych se chtěl pomalu přestat věnovat úplně.
Obsah knihy, které techniky mě zaujaly více a které jsem se rozhodl používat?:
Obsah knihy je rozdělen do čtyřech základních částí určených pro vznik systému osobního rozvoje, kterými jsou MOTIVACE, ve které autor popisuje postup, proč a jak si vytvořit vlastní vizi, aby fungovala co nejlépe a měla pro nás takový význam, který by mít měla, AKCESCHOPNOST v níž se dozvídáme o tom, jak se přinutit k věcem, které obvykle prokrastinujeme a jak poslechnout sami sebe, VÝSTUPY kde nalezneme způsoby, jakými zaznamenat naše činnosti a OBJEKTIVITA. V těchto teoriích také nalezneme nástroje, které nás navedou k tomu, abychom se zamysleli sami nad sebou, přehodnotili naše postoje, ale především nám nabízejí spoustu ověřených technik, díky kterým bychom měli naši prokrastinaci omezit, v nejlepším případě ji odstranit úplně.
V této eseji bych chtěl rozebrat tzv. buzer-lístek, který mě ze všech zmiňovaných nástrojů zaujal nejvíce.
Metoda buzer-lístek by měla sloužit k tomu, abychom si na každý den určili nějaké návyky (úkoly a aktivity, které chceme plnit), ke kterým přidáme také metriku. Je však důležité, abychom si na začátek nekladli moc velké cíle, jelikož první měsíc slouží primárně k tomu, abychom návyk začali plnit automaticky. Buzer-lístek je dobré připravovat na určité časové období, nejlépe na měsíc nebo na dva. Pokud nebudeme všechny návyky opakovat každý den, ale například 2x v týdnu, je důležité ostatní dny proškrtnout křížkem. Pokud úkol splníme, označíme barvou zelenou, pokud ne, použijeme červenou barvu. Pokud buzer-lístek zazdíme, je důležité ho restartovat. Já jsem si po přečtení knihy založil vlastní buzer-lístek (což je prozatím jediná metoda, kterou jsem začal ihned používat), do kterého jsem vložil zatím jen dva návyky. Každou středu a sobotu chodím běhat a každý den přečtu alespoň 15 stránek knížky. Jelikož ho používám krátkou dobu, tak zatím vše plním podle plánů. Doufám, že tyto dva návyky začnu bez jakéhokoliv přemýšlení dělat automaticky a postupem času přidám další.
V knize mě také velmi zaujala situace, kterou autor označuje jako „křeček“. Jedné se o situaci, během které člověk prožívá velmi psychicky náročné. Autor tento problém přirovnává právě ke křečkovi, kterého zavřeli do klece s víkem. První den se křeček snažil intenzivně vyskakovat z klece, vždy však narazil do víka, druhý den se intenzita výskoků snížila, ale pořád se snažil bojovat a postupně přestal skákat úplně. Když vědci, kteří pokus prováděli, víko odebrali, tak zaznamenali, že křeček se už nepokouší vyskakovat. Schopnost mu sice zůstala, ale přes překážky, které měl v cestě ne ni zapomněl a úplně ji přestal používat. Z tohoto příkladu jsem se ponaučil, že i přes překážky, které si do cesty dávám já sám nebo i ostatní, bych neměl zapomínat na to, v čem jsem dobrý a pro co mám vlohy.
V knize je spousta dalších nástrojů a příkladů (vize, todo-all, flow-lístek, inner-game, schůzky sám se sebou,…..) která nám mohou pomoci s tím, abychom přestali prokrastinovat. Mě však nejvíce zaujaly a pomohly nejvíce tyto dvě metody, které jsem v této eseji rozebral.
Názor na knihu:
Tato kniha se mi velmi dobře četla. Téma, jeho problematika a řešení daných problémů je v knize velmi dobře popsáno, nenašel jsem nic, co bych nepochopil přímo z knihy. Složitější problematiku autor přirovnává do běžných životních situací nebo k lépe představitelným příkladům. Obsah je dostatečný. Autor zde popisuje zkušenosti z vlastního života, což je pro mě vždy zajímavým zpestřením.
Knihu bych doporučil všem, kdo mají problém s již tolik zmiňovanou prokrastinací nebo by si jen rádi upravili time management. Myslím si ale také, že přečtení této knihy může posloužit jako prevence, jelikož jak autor v knize několikrát zmiňuje, neustálé odkládání úkolů a nátlak společnosti nás může v těch horších případech dohnat i k vážným psychickým problémům, které jsou v této době čím dál tím častější a bohužel i závažnější. Naštěstí se k nim již přistupuje vážněji.