logo

Manažerské týmy – Proč některé uspějí a jiné selžou

Body: 2, Hodnocení: 80 %

Proč jsem si tuto knihu vybrala?


Tuto knihu jsem si vybrala, abych se dozvěděla více informací o týmových rolí. V této knize se dozvíme, jak role postupně vznikly,jak s nimi bylo zacházeno a jak složit efektivní tým, kdežto v knize Týmové role v práci je už uvedeno, jak role v týmu spolu budou spolupracovat po profesní i osobní stránce. 


Myšlenky, které mne na knize zaujaly: 


I přes to, že původní vydání knihy bylo již v šedesátých letech, je zajímavé, jak nadčasová tato myšlenka byla. Informace z knih od Belbina jsou stále aktuálnějším tématem. V dnešní době je čím dál tím větší zájem o zlepšení efektivity, spolupráce a výkonnosti v týmech.


Že v některých týmových rolích je důležitá nadprůměrná inteligence, ale u jiných je naopak škodlivá. 


Obsah:


Na začátku knihy je historická část, která vysvětluje popis her o sestavování týmů a celkově Balbinův výzkum, na kterém je tato kniha založena. Jednalo se o simulované hry EME a TEAMPOLY. V této části knihy mě nejvíce zaujal syndrom Apollo. Týmy Apollo byly týmy složeny z těch nejinteligentnějších jedinců, i přes svou inteligenci většina těchto týmů kvůli svým slabinám (soutěživosti mezi členy, problémy při rozhodování,snaha prosadit se) skončilo mezi nejhoršími z týmů. V praxi se tento syndrom často objevuje v oblasti řízení nemocnic, společnostech zaměřených na vyspělou technologii, výzkum a podobně. Dále byly vytvářeny homogenní týmy, které většinou ve hře ani v běžném životě nemají moc šancí na úspěch.


V dalších částech knihy se dozvídáme informace o devíti týmových rolích. Je zde popsán celkový vývoj daných rolí ,jejich význam spolu s jejich typickým chováním. A to jak mouhou být přínosné, či naopak negativní pro tým. 


  • Realizátor- disciplinovaný, rychle a organizovaně vykonává své pracovní povinnosti
  • Inovátor = vymýšlí inovace a řešení
  • Vyhledávač zdrojů = zvídavý, vyrovnaný extrovert, kreativní vyjednavač
  • Koordinátor- má stmelovací schopnosti a vysokou emoční inteligenci
  • Uměrňovač- popohání tým, estrovert s přebytkem impulzivní energie, netrpělivý
  • Monitor vyhodnocovač = analyzátor problémů
  • Týmový pracovník = pečuje o vnitřní chod týmu- takové lepidlo týmu
  • Kompletovač finišer = dotahuje věci do konce, zaručuje plnění cílů, potřeba mít věci v pořádku


Dále se v knize pojednává o velikosti a počtu členů v týmu. Čím větší je počet členů v týmu, tím je těžší shoda a vyvýjí se vyšší tlak na zachování konformity. Naopak například čtyřčlenné či tříčlenné týmy jsou brány kvůli malé variabilitě spíše jako skupina s jedním šéfem a podřízenými. Proto je ideální tvořit 6-8 členné týmy.


Kniha: Manažerské týmy – Proč některé uspějí a jiné selžou, Autor: R. Meredith Belbin



Hodnocení (80 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Švecová - 22.01.2021 - 17:43


Je úžasné sledovat, jak doluješ znalosti a hlubší porozumění problematice. Pomohla Ti kniha ve zvýšení efektivity, výkonnosti či spolupráce v týmu? Aplikovala jsi nějakou znalost do praxe?

Další eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024