Žánr: Duchovní literatura
Děj: Úvod se odehrává v minulosti a nastiňuje špatné události Juliána
Hlavní část je vyprávěna v přítomnosti formou dialogu mezi Juliánem a Johnem
Vypravěč: John
Kniha pojednává o jednom z nejlepších právníků co kdy byl, který měl na první pohled všechno, co muž může chtít. Jednoho dne Julián dostal infarkt v soudní síni, díky němuž prozřel a pochopil, že životní styl jakým žije, ho přivede do hrobu. Tak prodal všechno co měl a vyrazil hledat osvícené Sivanské mnichy, kteří by mu snad pomohli s tím, jak žít život lépe. Po době v horách mnichy skutečně našel, seznámil se s velkým mistrem Yogi Ramanem a dospěl ke osvícenému způsobu žití. Jeho posláním však bylo předávat moudrost dál, tak se vydal zpátky do města za svým kamarádem Johnem.
Obsah je sbírkou rad jak žít život lépe a být dlouhodobě spokojený. Základem je práce s myšlenkami. Julián vysvětluje, že vytvořit si špatné myšlenky je stejně tak snadné jako vytvořit si ty dobré a je potřeba trénovat mozek, stejně jako trénujeme svaly v posilovně. Svoji hlavu přirovnává k úrodné zahradě: "Uvaž ale, kolik jedů jsou lidé ochotni každý den vpustit do úrodné zahrady své vlastní mysli: starosti a úzkost, užírají se kvůli minulosti, hloubají o budoucnosti. A těch strachů které si sami vytvoří a které pak způsobí dokonalý zmatek v jejich vnitřním světě". Další zajímavá myšlenka říká, jak moc bychom si měli vážit času, který máme a nepromrhat ho. Slouží k tomu technika představení si, že dnešní den je posledním dnem vašeho života, tak ho podle toho žijte a dělejte věci, kterým přikládáte váhu. „Na smrtelné posteli určitě nebudeš litovat toho, že jsi nestrávil víc času v práci“. Ale zároveň se musíte naučit pracovat s časem, plánovat mít v životě nějaký řád a disciplínu, jinak dlouhodobě šťastní nebudete. A s tím pomáhá pomůcka z knížky. Každý člověk by měl mít svoji „Knihu radosti“, (což je vlastně Learning diary) kam si píše svoje cíle, poznatky a vše co je k jeho životu důležité. Každý den by ji měl otevřít a zapsat si co dnešní den udělal, aby si zlepšil svůj život a nebo život ostatních. A tím se dostávám k nejdůležitějšímu moudru, dělat život ostatních lepší, protože tím nejlépe uděláme lepší i ten svůj. „Ten, kdo nejvíce pomáhá, bude nejvíce odměněn.“
Četba to byla spíše duchovní a hodně subjektivní. Na každého působí jinak. Mě kniha bavila a odnáším si z ní rady, které se snažím používat. Myslím, že je důležité rady filtrovat a brát si jen ty, které vám dávají smysl. Jinak může kniha působit dost násilně a učebnicově. Pakliže vás kniha zaujme a chcete ony rady používat, doporučuji číst knihu opakovaně, to je zároveň i rada z knihy. „Moudré knihy by se neměly číst ale studovat“.
Techniky:
Obrana myšlení
1. Mysl není schopna zpracovat více než jednu myšlenku.
2. Vytvářejte pozitivní, kreativní myšlenky.
3. Jakmile se vám do zorného pole myšlení dostane negativní myšlenka, ihned ji vytlačte myšlenkou povzbuzující.
Tajemství jezera
1. Najděte si bílou stěnu, na kterou si v tichosti přehrávejte své sny jako realitu.
2. Buďte uvolnění, několikrát se zhluboka nadechněte => představujte si, jak budete reagovat, dojde-li k nějaké situaci
3. Trpíte-li nějakým nedostatkem = tento nedostatek existuje ve vašich myšlenkách - udržujte si jen krásné obrazy
· Jestliže je vaším přáním zdokonalit se v praktikování disciplíny a ukázněnosti - představte si sami sebe, jak se ráno probouzíte a bez zaváhání se pouštíte do svého náročného programu a dny trávíte v tichosti, která posiluje vůli.
· Toužíte-li po radosti - představte si, jak se nezřízeně smějete, nebo se usmíváte na druhé
· Toužíte-li po odvaze - představujte si, jak jednáte rozhodně ve chvílích krize a ohrožení.
Srdce růže
1. Najděte si tichý koutek => soustřeďte se na střed růže, Všimněte si její barvy, struktury, podoby. Vychutnejte si její vůni a nemyslete na nic jiného, než na tento předmět.
2. Nenechte se odradit tím, že vás ruší jiné myšlenky, brzy se to zlepší. - Jen znovu zaměřte svou pozornost.
3. Známka pokroku je, když vydržíte dvacet minut bez jediné myšlenky mimo srdce růže.
Martin Vaško
TA