Mnich, který prodal své ferrari
Robin S. Sharma
Důvod motivace k přečtení
Knihu jsem viděl v seznamu Book of Books a navíc jsem slyšel, že je opravdu dobrá, tak jsem neváhal si ji přečíst.
O čem kniha je
Kniha pojednává o tom, že dnešní svět je přehnaně uspěchaný a materialistický a dává čtenáři návody, techniky a myšlenky, jak žít šťastněji a spokojeněji. Kniha radí, abychom se zaměřili více na duchovní stránku života, nebyli tak vážní, více se starali o svá těla, dělali, co nás baví, neustále se vzdělávali, šli si za svými sny a objevili smysl našeho života.
Zajímavé myšlenky
„Neúspěch je volba.“
„Pamatuj na to, že mysl je vlastně jako každý jiný sval - pokud jej nebudeš posilovat, zakrní.“
„Obyčejní lidé mají velké televize, mimořádní lidé mají velké knihovny.“
„Dobře rozvržený čas je nejlepší známkou dobře uspořádané mysli.“
„Není svobodný nikdo, kdo není pánem své mysli.“
„Jsem si jist, že jsme pány svého osudu, že naše úkoly, jež před námi leží, nejsou nad naše síly a že žádná dřina a úsilí nejsou větší, než můžeme snést. Dokud věříme tomu, co děláme a dokud máme nezdolnou vůli vítězit, vítězství je naše.“
„Věřte sami sobě. Vytvořte si život, ve kterém budete spokojeni, proměňujte malé jiskérky možností v plameny úspěchu.“
„Na smrtelné posteli určitě nebudete litovat toho, že jste nestrávili víc času v práci.“
„Každá událost má svůj smysl a každý nezdar je lekcí, kterou se učíme.“
„Jen tehdy, když se ti podaří doopravdy mít rád sám sebe, můžeš milovat ostatní.“
S čím souhlasím
Souhlasím s tím, že je svět velice uspěchané místo, a že v něm lidé nejsou zrovna nejšťastnější. Jak může být někdo šťastný, když je vychováván v tom stylu, že minimálně 16 let studuje, aby měl vysokoškolský titul, poté je poslán někam do zaměstnání, které ho většinou moc nebaví a kvůli kterému se akorát stresuje, kde pracuje od pondělí do pátku od 8 h do 17 h, pak přijde domů, pustí si televizi nebo internet a tam vidí spousty reklam na všemožné produkty, které vlastně ani nepotřebuje, ale to si neuvědomuje, protože vidí, že je ,,úspěšnější“ lidé, než je on sám, mají a závidí jim je, a proto je musí mít také. Takže začne v práci hákovat ještě víc, snaží se, aby byl povýšen a měl větší mzdu, a pak ty peníze utratí za přebytečná pasiva. Přitom mu však uniká ta pravá podstata života, nějaký smysl, který by to všechno mělo mít. Líbí se mi, jak se kniha dívá na skutečnosti, které by měly a neměly být prioritou. Myslím si, že by správné dávkování technik pro zkvalitnění našeho života, které jsou v knize popsány, pomohlo zlepšit život takřka komukoli v naší společnosti.
S čím nesouhlasím
Nesouhlasím s tím, že materialistické věci nejsou prakticky vůbec důležité, jak se nám kniha snaží říct. Dle mého názoru by měl být člověk v rovnováze v tom, jak se dívá na svět duchovně i materiálně. Dále se mi nezamlouvá myšlenka tzv. živé stravy. My lidé jsme schopni jíst maso a jiné živočišné potraviny, díky kterým se v minulosti nastartoval vývoj naší největší zbraně, mozku.
Nelíbí se mi mnichova historka o zahradě, majáku a sumo zápasníkovi. Myšlenku má sice hezkou, ale přirovnání, které jsou v ní uvedeny, jsou jedny z nejhorších, které jsem kdy slyšel.
Co mi kniha přinesla
Kniha na mě udělala veliký dojem. Pootevřela mi oči a rozšířila obzory v tom, jak se dívám na svět, jak se starám o svoji mysl, o své tělo a jak jsem kolikrát mrhal svým časem. Během čtení jsem začal na zkoušku praktikovat techniky, které mi kniha nabízela, a některé z nich praktikuji nadále. Například chodím dřív spát, vstávám mezi 5:00 a 5:30 (naučil jsem se se vzbudit v tomto času bez budíku a jsem daleko odpočatější), jím o něco zdravěji, pravidelně sportuji a občas i medituji.
Díky praktikám z knihy jsem pracovitější, energičtější, odpočatější, mám více času, jsem spokojenější a troufám si říct šťastnější a cítím se víc fit.