Nastavení mysli - Carol Dwecková
Proč jsem si tuto knihu vybral?
Tuto knihu jsem si vybral, jelikož mi byla doporučena několika lidmi, kteří ji četli. Šel jsem do toho i přes to, že jsem věděl, že tato kniha ačkoli je dlouhá tak je vláčná a rozvíjí jen několik málo myšlenek. Každopádně jsem si chtěl uvědomit, zda-li mám v některých případech fixní nastavení mysli a pokusit se si to uvědomit a začít na tom pracovat.
Myšlenky v knize, které mi něco přinesly
Lidé s fixním nastavením mysli nedokážou odhadnout své možnosti, znalosti a dovednosti. Ani tyto skutečnosti znát nechtějí, jelikož by se museli postavit realitě
“Je-li nastavení naší mysli fixní, zajímá nás, jak budeme posuzování, zajímá li nás jen zlepšení, jedná se o myšlení růstové”
Není špatné ptát se nebo se splést, vždy se můžeme z nastalé situace poučit.
Lidé s fixním myšlením odmítají své chyby, nezajímají je vlastní chyby, nechtějí se z nich učit ani si je nepřipouští. Také tito lidé hledají vždy chyby mimo ně, nedokáží přijmout odpovědnost za své činy.
“Smolař nejste, dokud nezačnete ostatní obviňovat”
Je možné, že v nějakých aspektech (oblastech) máme fixní nastavení mysli a v některých růstové
Ve sportu to platí stejně - I trenéři vrcholových soutěží si často myslí, že talent je vše a nepracují s lidmi, kteří jsou méně nadaní, zato více houževnatí a odhodlaní se učit ze svých chyb.
Ikdyž se nám něco nepovede (a prohrajeme), pokud jsme do “toho” dali vše co se dalo, měli bychom být rádi, to je úspěch
Musíme se naučit převzít odpovědnost za úspěch i neúspěch. Když se nám něco nepovede, měli bychom se ze situace pokusit poučit a zjistit jádro problému.
U sportu nemůžeme vědět jestli nám to půjde, když nevyvineme dostatečné úsilí - všechno jde při větší snaze rozvíjet a stále vylepšovat
U některých nadaných sportovců se vyskytuje často “prokletí” - Bojí se vlastní prohry a stále si ukazují své přednosti a nedokáží si přiznat svou chybu. Jelikož už talent měli od přírody, byli zvyklí být mezi prvními aniž by se museli zlepšovat.
Spousta firem platí velké sumy peněz, aby měla ve svém kolektivu talentované lidi. Problém je v tom že tím opět vytvářejí fixní myšlení v jejich firemní kultuře.
Ve společnosti by mělo jít o růst a zlepšení, ne o utvrzování ostatních v tom, že jste nejlepší.
Zaměstnanci ve společnostech, kde převládá růstové nastavení mysli cítí mnohem větší odpovědnost vůči své firmě a tomu co se v ní děje
V lásce je často známá věc, že když se pár rozejde, ti s fixním myšlením to nedokáží strávit a přejí všechno špatné svému bývalému protějšku
Ve vztahu to funguje velmi podobně. Je velmi nesmyslné myslet si, že na vztahu se nemusí pracovat. Někteří lidé totiž věří domněnce, že si musí najít jen toho pravého a potom to bude vše dokonalé.
Jestliže máme strach z odmítnutí, musíme se zamyslet se nad nejhorším (nejbolestivějším) odmítnutím v našem životě. A měli bychom se na tento “incident” podívat s pohledu růstového myšlení. Co jsme si z toho odnesli, co od té doby děláme jinak atp. - S touto metodou jsem se již v jiné knize setkal a funguje skvěle.
Ve vztahu je skvělé si vytvořit imaginární postavu, na kterou se občas “něco hodí”.
Když děti přechvalujeme, podporujeme je k fixnímu myšlení. Příklad: Nádherný obrázek, jsi jako Piccasso! Toto oni vnímají i z druhé stránky: Nebudu malovat nic těžkého, aby nikdo nepoznal že nejsem Piccasso. Proto je důležitější CHVÁLIT ZA SNAHU.
U výchovy dětí je také důležité nechválit neexistující snahu. Jestliže snaha nikam nevede, měli bychom je navést k tomu “proč” zrovna tato strategie nefunguje a motivovat je zkoušet další. A také je důležité je naučit, že i když jim snaha nevyšla, mohou se z ní a z těch věcí do budoucna poučit.
Důležité pojmy
Růstové nastavení mysli - Víra v neustálé zlepšování se a učení se z chyb. Také že všechny vlastnosti jdou rozvíjet. Tito lidé se nevzdávají. Vytváření a hledání nových strategií na překonání složitých úkolů
Fixní myšlení - Horší, omezené myšlení. Neúspěch vidí jako selhání, neučí se z chyb, neustálé vymlouvání se na ostatní, nepřijímání odpovědnosti za své činy
Aha efekt - Uvědomění si rozdílů mezi růstovým a fixním myšlením - je to postupné, není to cvaknutí v hlavě, ale spíše postupné si uvědomění chyb
fixnímu myšlení se někdy říká - “Nemoc ředitelů”
Syndrom malé snahy - udělat (např. ve škole) co nejméně a vypadat chytře
Závěr
Kniha mi ukázala neskutečně důležitou myšlenku, kterou stále rozvíjeli. Bohužel to bylo tak vláčné, že jsem musel i několik odstavců přeskočit, jelikož rozvíjela pořád tu stejnou myšlenku dokola, ačkoli už jsem ji dávno pochopil. Jediné co mě napadá, proč to takto bylo je, že autor počítá s tím, že knihu nepřečteme rychle během večera a růstové myšlení se nám více vštípí do hlavy, což se minimálně u mě stalo.
Každopádně knihu doporučuji kvůli myšlence, ne kvůli celku. Případně je skvělé přečíst si část, která se vás přímo týká, jako u mě kapitola o fixním a růstovém nastavení mysli u trenérů.