Měl jsem potřebu zjistit, jak využít svůj čas každý den na maximum a zbytečně nepromrhávat čas zbytečnými věcmi. V mém learning contractu mám, že bych chtěl mít z každého dnu v dalším semestru dobrý pocit, že jsem se alespoň trochu posunul k cíli a vizi.
„86 400 vteřin každý, které můžeš promarnit, nebo prožít“
Jaké myšlenky se mi v knize líbily a mohu je využít v týmu a ve svém životě, abychom nestáli na místě a každým dnem se posouvali?
Očekávání nám může přinést jedině zklamání.
Když něco očekáváme, tak si většinou v hlavě vytvoříme představu, jak to bude vypadat a když se naše představy nenaplní, přichází rozhořčení.
Nepoučuj, jdi příkladem
Toto pravidlo lze perfektně využít v Team Academy. Vlastní zkušenost, kterou můžeme ostatním ukázat, je k nezaplacení, všechny téčka to nesmírně obohatí – příklady inspirují a příběhy motivují. Nemá moc smysl někoho poučovat, většina téček nás stejně neposlechne, dokud je okolnosti nepřesvědčí skutečně začít.
Chyby nás posouvají
Jakmile uděláme chybu, tak je to ve skutečnosti dobrá zkušenost. Když by se totiž chyba nestala, nepoznáme něco nového a nebudeme vědět, že příště to musíme udělat jinak, abychom se chyby vyvarovali. Autor popisuje, že většina z nás neumí přiznat chybu a raději ji svede na někoho jiného, jelikož je to jednodušší. Je to jen iluze, ve skutečnosti nám toto chování dělá život složitější v budoucnu.
Albert Einstein jednou řekl:
„Je šílenost dělat pořád to samé a očekávat jiné výsledky“
Nesrovnávej se
V době sociálních sítí má podle mé vlastní zkušenosti většina z nás potřebu srovnávat se s ostatními. Každopádně klíčové je vědět, že každý má jinou startovní pozici a jinou cestu. Autor říká, že srovnávání s ostatními nám do života přináší velké těžkosti.
Myslete ve velkém
Při stanovování cíle v Team Academy je klíčové vytvořit velký cíl (na první pohled nedosažitelný), jelikož když budeme neustále přemýšlet nad tím malým, vydáme se na malou cestu. Pokud s týmem vymyslíme velký cíl, dostaneme více – naučíme se více, vytvoříme něco, co bude mít opravdovou hodnotu.
Nejdříve vybudujte sami sebe
Tento bod si spojuji s budováním vlastní firmy. Pokud bychom nabízeli na příklad nějaké služby, je potřeba, aby každý z téček se cítil bezpečně a stál pevnýma nohama na zemi, potom lze směřovat například kvalitní služby i pro zákazníky.
Více offline než online
Za posledních 20 let se všechny technologie neskutečným způsobem změnily. Největší problém, že je informací na internetu příliš – nejsme schopni racionálně rozeznat rozdíly v tom, co je správné a co ne. Klíčové je se vždy ptát, když čteme něco na sociálních sítích nebo na internetu, zda nám to něco do života dá? Zda nám to nějak zlepší život? Zda se nás to vůbec týká?
Co se mi na knize líbilo?
Kniha je krátká a velice čtivá, určitě bych ji doporučil každému, kdo chce získat do života myšlenky, které mu pomohou k tomu, aby žil svůj život opravdu naplno.
Co se mi na knize nelíbilo?
Některé části knihy jsou trošku nesmyslné, například stránka, kde vám autor vyzývá počmárat jednu stránku v knize z důvodu, abychom udělali něco, co jsme ještě nikdy v životě neudělali.